Logo MojaObčina.si

Trebnje

DANES
32°C
18°C
JUTRI
29°C
19°C
6273

40 LET DRUŠTVA SOŽITJE TREBNJE

Štiri desetletja so že minila, odkar se je majhna skupina ljudi odločila ustanoviti društvo Sožitje Trebnje z željo, da pomaga osebam z motnjami v duševnem razvoju in njihovim svojcem. Da bi jim zagotovili kakovostno, smiselno in polno življenje, pa čeprav malo drugačno in posebno, vendar družbeno sprejeto, je bilo vse do danes vloženega mnogo truda in prostovoljnega dela. 

 

Marsikdo se dobro spomni odmevnih dobrodelnih koncertov Odprite srce, s katerimi smo zbirali finančna sredstva. Najprej za delovanje društva, kasneje za izgradnjo bivalne enote. To je bil zelo zahteven projekt, vendar nam je s pomočjo dobrih ljudi in razumevanja na občinski in državni ravni uspelo. Pred desetimi leti smo jo s ponosom odprli. Danes v njej živi 12 stanovalcev – oseb s posebnimi potrebami.

Vendar pa čas mineva in težave ne počivajo. Izpostavlja se pereča problematika prostorske stiske varstveno delovnega centra, kamor se osebe z motnjo v duševnem razvoju po osnovni šoli s prilagojenim programom vključijo z dopolnjenim 26. letom starosti. Dejstvo, da že nekaj časa ni prostora za nove uporabnike, je zelo zaskrbljujoče. Kam in kako v dopoldanskem času z osebami, ki niso zaposljive, ki niso samostojne, ki niso …? Odgovora sta se ob 40. obletnici društva dotaknila župana Občine Trebnje gospod Alojzij Kastelic in Občine Mirna gospod Dušan Skerbiš. Zaskrbljeni starši upamo in verjamejo v njune besede in pomoč.

Na kulturni prireditvi v petek, 25. oktobra 2019, v kulturni dvorani v Trebnjem se je predsednica društva Sožitje Trebnje Špela Doljak v imenu društva zahvalila vsem, ki so kakorkoli pripomogli k uspešnemu delovanju društva in podelila zahvale posameznikom, ki so s svojim delom največ prispevali k delovanju društva ter vsem bivšim predsednikom. Ni pozabila na donatorje, ki so omogočili organizacijo prireditve in izdajo jubilejnega glasila Utrinki, v katerem so zbrani vtisi, izkušnje in razmišljanja članov društva. 

»Nocoj nas boste bolje spoznali in videli, kdo smo in kaj zmoremo, saj so vsi nastopajoči, ki se bodo zvrstili na odru, naši člani,« je med drugim v svojem nagovoru povedala predsednica društva. In res. Nastopajoči – osebe z motnjo v duševnem razvoju – so skupaj s svojci in mentorji s svojo čisto energijo, ljubeznijo in odkritostjo ustvarili neverjetno vzdušje neizmerno ganljivega  in nepozabnega večera. 

Vsi nastopajoči in obiskovalci so prejeli obeske za ključe, ki so jih izdelali uporabniki VDC Novo mesto iz enote Trebnje, in glasilo Utrinki, v katerem je med drugim zapisano, da je vse, kar otroci potrebujejo, malo pomoči, malo upanja in nekdo, ki verjame vanje. 

Po kulturni prireditvi so obiskovalci v Baragovi galeriji, kjer je bila razstava izdelkov oseb z motnjo v duševnem razvoju iz likovnih delavnic, ob skromni pogostitvi povedali, da v Trebnjem že dolgo ni bilo prireditve, ki bi se jih tako zelo dotaknila. In naslednji dan besede obiskovalke: »Še nikoli se me ni neka prireditev tako dotaknila! Neizmerno lepo je bilo. Utrinke pa sem prebrala v eni sapi. Strašno sem ponosna, da vas poznam! Vse vas.« 

Mi pa smo ponosni in zadovoljni, da smo in da nismo sami, ter iskrena hvala, da ste vi z nami.

 

 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi