V Trebnjem se zadnji marčevski petek obeta nepozabno glasbeno doživetje. Na koncertu, poimenovan Breathless, bodo gostili flavtista Erazma Žganjarja in pianistko Xianmei Fang, ki sodita med najobetavnejše mlade glasbenike svoje generacije.
Koncertni program obeta zanimiv glasbeni lok od zgodnjega baroka do sodobne glasbe, ki bo obiskovalce popeljal skozi več kot tri stoletja razvoja glasbenega izraza. Glasbenika bosta skozi program predstavila raznolikost glasbenih slogov, estetik in izraznih možnosti instrumenta, ki napovedujejo pestro in dinamično koncertno izkušnjo.
Koncert bo v petek, 27. marca 2026, ob 19. uri v Kulturnem domu Trebnje. Pripravljata ga Zveza kulturnih društev Trebnje in Le Manual masaža Žiga Žganjar, omogočajo pa Občina Trebnje, Župnija Trebnje, JSKD OI Trebnje in posamezniki.
Ne zamudite edinstvene priložnosti prisluhniti izjemnima mladima glasbenikoma, ki bosta v Trebnje prinesla nepozabno glasbeno izkušnjo. Vstopnice po 10 evrov lahko rezervirate TUKAJ.
Mlada virtuoza Erazem Žganjar in Xianmei Fang
Erazem Žganjar (2002) je s svojim glasbenim izobraževanjem začel leta 2009 na Glasbeni šoli Kranj pod mentorstvom prof. Mojce Zaplotnik in ga le 2018 nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri prof. Mateji Bajt. Junija 2021 je z odliko predčasno opravil maturo iz predmeta glasba ter prejel vse možne točke na maturitetnem nastopu. Uspešno je opravil sprejemne izpite na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani, kjer je poleg doseženih 100 točk prejel še oceno »izjemno umetniško nadarjen«. Prav tako mu je za njegovo umetniško udejstvovanje KGBL v šolskem letu 2021/22 dodelil Škerjančevo nagrado. Od leta 2023 študira na Univerzi Mozarteum v Salzburgu v razredu svetovno priznanje flavtistke Dorothee Oberlinger.
Redno koncertira tako solistično kot v okviru različnih komornih in orkestrskih zasedb. V preteklem letu je z baročnim orkestrom Univerze Mozarteum izvedel Vivaldijev koncert, prav tako je z njimi sodeloval pri produkciji opere. Nastopil je tudi v okviru Festivala ORA, serije koncertov Barocknacht 2025 ter na NEXT - Generation Koncertu Foruma Blockflöte 2025 v Nürnbergu. Januarja je skupaj z Dorothee Oberlinger izvedel tudi celovečerni koncert v dunajskem Konzerthausu, april 2026 pa bo na Festivalu stare glasbe v St. Johannu izvedel program Vivaldijevih koncertov z baročnim orkestrom. Poleg stare glasbe pogosto nastopa tudi s sodobnimi deli skladateljev iz celega sveta. Tako je za Inštitut abeceda v letu 2025 izvedel solistični recital sodobnih del, hkrati pa je na Tednu sodobne glasbe Bled nastopil kot umetniški vodja ansambla kljunastih flavt.
Je večkratni zmagovalec državnega tekmovanja TEMSIG. Marca 2025 je četrtič zapored osvojil zlato plaketo in I. nagrado, tokrat v najvišji kategoriji, v disciplini solo kljunasta flavta ter prejel posebno priznanje za najboljšo izvedbo obvezne skladbe. Njegovo muzikalnost, tehnično zrelost in interpretativno preciznost prepoznavajo tako profesorji kot tudi priznani evropski umetniki in skladatelji, s katerimi redno sodeluje, med drugimi: Walter van Hauwe, Maurice Steger, Francois Lazarevitch, Antonio Politano, Andreas Bohlen idr. .
Xianmei Fang se je začela glasbeno izobraževati leta 2011 na Centralnem glasbenem konservatoriju v Pekingu in končala razred orgel ter klavirja. Od leta 2023 študira orgle pri Hannfriedu Luckeyu in čembalo pri Florianu Birsaku na salzburškem Mozarteumu. Je najvišje uvrščena in nagrajenka številnih mednarodnih tekmovanj, med drugim je dobila prvo nagrado na Mednarodnem klavirskem tekmovanju v Singapurju leta 2021, glavno nagrado na 2. Mednarodnem klavirskem tekmovanju Pacific Rim, ki je zajemala tudi nastop v newyorški Carnegie Hall, leta 2025 tretjo nagrado na mednarodnem Orgelskem tekmovanju Marie Hofer v Kitzbühelu. Lani je prejela tudi priznanje Mednarodne poletne akademije Univerze Mozarteum, istega leta je kot organistka nastopila na odprtju salzburškega festivala.





