Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v vzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
8°C | 12°C
torek, 24.10.2017
9°C | 15°C
sreda, 25.10.2017
5°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Potep po Prekmurju


DRUŠTVA

| |
02.11.2012      13:15
A A

Potep po PrekmurjuDeli:

 V jutranjih urah, v četrtek, 18. oktobra 2012, smo se člani DU Starše odpravili na potepanje po Prekmurju.  Še pred tem smo se zapeljali na Madžarsko v Monošter, mesto z 8881 prebivalci, ki leži okrog 10 km severno od meje s Slovenijo na Goričkem. Mesto leži v Železni županiji in velja za središče Slovenskega Porabja, kamor so se priseljevali slovenski delavci iz vasi južno od mesta. Tam smo si ogledali muzej, kjer je na ogled stalna etnološka razstava predmetov, ki so jih uporabljali naši predniki pri vsakodnevnih opravilih. V Monoštru ima sedež tudi Slovenski kulturni in informativni center, kjer ima sedež Zveza Slovencev na Madžarskem.

Nato nas je pot vodila nazaj v Slovenijo in sicer v Pečarovce. Na kmetiji Zelko smo se seznanili z izdelavo lončarstva, s katerim se ukvarjajo že več kot 130 let. Zelkovi ustvarjajo različne lončene izdelke, katere lahko pri njih tudi kupite. Sledilo je kosila in pokušnja vina v njihovi kleti. Polni lepih vtisov smo se odpravili proti domu. Med potjo smo si še ogledali cerkev-rotundo Sv .Nikolaja, ki stoji v severnem delu vasi Selo in je izjemen spomenik okrogle romanske arhitekture ter gotskega slikarstva. Nastala je v sredini 13.stoletja. Sezidana je iz opeke in ima stožčasto skodlasto streho. Umetnostnozgodovinski pomen predstavljajo predvsem slike na temo pasijona, ki so nastale v začetku 15. stoletja. Ob rotundi stoji lesen zvonik, v katerem so si mnogi izmed nas, s potegom za vrv, zaželeli svojo skrivno željo v prepričanju, da se jim ta izpolni. Polni lepih vtisov in v prijetnem razpoloženju smo se vračala vsak na svoj dom v pričakovanju naslednjih druženj.

Vida Ornik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Starše!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!