Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 27.04.2018

pretežno oblačno
Zvečer in ponoči bo ob morju suho vreme. Drugod bodo sprva krajevne padavine, deloma plohe in na jugu posamezne nevihte. Do jutra bodo padavine povsod ponehale. Na Primorskem bo ponoči pihala šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 10, na Primorskem okoli 13 °C.
8°C | 20°C
sobota, 26.04.2018
11°C | 21°C
nedelja, 28.04.2018
7°C | 27°C
ponedeljek, 29.04.2018
10°C | 26°C
torek, 30.04.2018
10°C | 22°C
Opozorila
Četrtek, 26.4.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Svetovni dan turizma odpira vrata v Žičko ......


KULTURA, TURIZEM, DOGODKI

| |
16.09.2015      8:52
A A

Svetovni dan turizma odpira vrata v Žičko kartuzijo


SVETOVNI DAN TURIZMA ODPIRA VRATA V ŽIČKO KARTUZIJO - 27.09.2015, od 10. do 18. ure Brezplačni vodeni ogledi: 10:00, 12:00, 14:00 in 16:00 Srednjeveška tržnica


Deli:

Žička kartuzija v letu 2015 praznuje svoj 850. rojstni dan. Je spomenik evropskega pomena tako po nastanku kot po funkciji. Ustanovljena je bila v 12. stoletju kot devetnajsta kartuzija po vrsti in prva zunaj matičnih dežel Francije in Italije, prva v Srednji Evropi in prva od štirih na Slovenskem. V 14. stoletju se je samostan ponašal s knjižnico, ki je štela več kot 2000 knjig in je bila manjša le od vatikanske. Tukaj so skoraj štiri stoletja nastajali znameniti srednjeveški rokopisi. Kartuzijanom so dajali poseben status tudi naravno zdravilstvo, lekarništvo in vinogradništvo, ti menihi pa so se ukvarjali tudi z mlinarstvom, opekarstvom, steklarstvom in podobnimi rokodelskimi deli, ki so omogočala preživetje skupnosti. Redovno življenje v tej dolini je zamrlo, ko je kartuzijo z dekretom leta 1782 ukinil cesar Jožef II. Območje Žičke kartuzije je bilo na milost in nemilost prepuščeno toku časa.


Intenzivna raziskovalna in obnovitvena dela potekajo zadnjih 30 let. Današnjemu človeku kartuzija pomeni oazo miru in hkrati ponuja številne vsebine, povezane z meniško tradicijo: zeliščne vrtove z zeliščno prodajalno, peninsko klet, lončarski atelje, štiri stalne razstave ter najstarejšo gostilno na Slovenskem, Gastuž.


Starostne skupine: Osnovna šola - 2. triada, Osnovna šola - 3. triada, Srednja šola

Dostopnost: Dostopno za gluhe in naglušne, Dostopno za intelektualno ovirane osebe, Dogodek je namenjen družinam


Dogodek poteka v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine 2015 (DEKD 2015). Celoten program si lahko ogledate na tej povezavi: http://www.zvkds.si/sl/zvkds/dekd/2015/program/]] 


Posebej povabljeni tudi udeleženci 3. malega konjiškega maratona na umirjen in tih iztek v Dolino svetega Janeza Krstnika.https://www.facebook.com/konjiskimaraton?fref=ts

 


Se najdemo ob naši Tihi lepotici.
Povezave:tic.konjice.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TIC SLOVENSKE KONJICE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TIC SLOVENSKE KONJICE
TIC SLOVENSKE KONJICE
Stari trg 27
Tel:(03) 759 31 10

Bodite prvi pri oddaji mnenja.