Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
14°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
15°C | 24°C
petek, 30.06.2017
12°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
14°C | 24°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

POSVET IN B2B SREČANJE V OKVIRU PROJEKTA ......


GOSPODARSTVO, VISOKO ŠOLSTVO, EVROPSKI PROJEKTI

| |
25.04.2013      13:21
A A

POSVET IN B2B SREČANJE V OKVIRU PROJEKTA POLYREGION V CELJU


V sredo, 17. 4. 2013, je v Celju na 10. PLAGKEM, Strokovnem sejmu plastike, gume in kemije, potekal Posvet in B2B srečanje, ki so ga v okviru projekta PolyRegion pripravili projektni partnerji: Visoka šola za tehnologijo polimerov, Montanuniversität Leoben, Materials Cluster Styria, TECOS – Razvojni center orodjarstva Slovenije in GIZ Grozd Plasttehnika. Namen posveta je bil predstaviti aktualne teme, novosti in trende v industriji polimerov, predvsem pa z B2B srečanjem pospešiti sodelovanje med podjetji in raziskovalnimi institucijami v čezmejnem območju oziroma »PoliRegiji«. Dogodek je bil za vse udeležence brezplačen. Projekt Polyregion je bil izbran na 2. skupnem javnem razpisu za izbor projektov v okviru Operativnega programa Slovenija-Avstrija 2007−2013. Operacijo delno financira Evropska unija in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.


Deli:

Posvet je z uvodnim pozdravom udeležencem otvoril Janez Navodnik, direktor GIZ Grozda Plasttehnika. Kot je kasneje povedal na tiskovni konferenci je Slovenija po številu prebivalcev ena izmed vodilnih v proizvodnji kvalitetnih polimernih materialov.

 

S kratko predstavitvijo projekta PolyRegion je nadaljevala vodja projekta Maja Mešl iz Visoke šole za tehnologijo polimerov. Predstavila je projektne partnerje, področje PoliRegije, to je čezmejno območje Slovenije in Avstrije, in ključne aktivnosti projekta, ki med drugim zajemajo intervjuje z več kot 100 podjetji s področja PMT, izdelan interaktivni zemljevid kompetenc, izvedbo štirih posvetov in treh B2B dogodkov, izvedbo pilotnega R&R projekta, pet razvitih in implementiranih programov usposabljanj za podjetja, skupno poletno šolo, pet izmenjav profesorjev in študentov med Montanuniversität Leoben in Visoko šolo za tehnologijo polimerov ter izvedbo dveh mrežnih projektov med R&R institucijami ter malimi in srednje velikimi podjetji v PoliRegiji. Pri slednjih gre za predvsem za nov način skupnega reševanja razvojnih problemov podjetij in prenos znanj. Podjetja je povabila, da si ogledajo spletno stran projekta www.polyregion.org in se pridružijo umestitvi na kompetenčni zemljevid PoliRegije.

 

Skozi dva sklopa predavanj so slovenski in avstrijski strokovnjaki predstavili različne novosti in zanimivosti, ki spremljajo področje polimernih materialov in tehnologij. Florian Müller iz Montanuniversität Leoben je s predavanjem »Senzorji in aktuatorji pri brizganju« predstavil proces in prednosti uporabe omenjenih naprav, univ. prof. dr. Wolfgang Kern, ki prihaja iz iste univerze pa je, v predavanju »Aktiviranje in spreminjanje površine polimernih delov« orisal različne tehnike modifikacije plastičnih površin, kot recimo korona razelektritev, oksidacija površin, modifikacija s pomočjo razelektritve plazme v reaktivnem plinu, reakcije pod UV-lučjo, polimerizacija s tehniko pripajanja (graftiranje), kemično jedkanje idr. ter trende, ki spremljajo to področje. Alen Lesjak, diplomant Visoke šole za tehnologijo polimerov, je predstavil »Uporabo odpadnega PET za proizvodnjo poliuretanskih pen«. V raziskavi, ki jo je opravil v sklopu svoje diplomske naloge, si je zadal cilje poiskati možnosti recikliranja PET, možnosti depolimerizacije PET in sinteze poliestrov, možnosti proizvodnje poliuretanskih pen in spoznati celoten postopek ter opredeliti ekonomsko upravičenost pri uporabi na industrijskem nivoju. Sledilo je predavanje dr. Aleša Hančiča, direktorja TECOS-a, ki je na primerih proizvodov predstavil »Uporabo simulacij pri načrtovanju polimernih izdelkov«. Le-te se uporabljajo za zmanjšanje stroškov z optimizacijo oblike izdelka in konstrukcije orodja ter tehnologije brizganja, za pravočasen prihod izdelka na trg, za hitro in učinkovito iskanje rešitev dejanskih problemov orodja in odstranitev tveganja pri oblikovanju plastičnega izdelka. Kot zadnji v drugem sklopu predavanj je doc. dr. Andrej Kržan iz Kemijskega inštituta Ljubljana v predavanju »Bioplastika – priložnost za vas?« predstavil projekt Plastice. Cilj projekta je povečati ozaveščenost ciljnih skupin o biorazgradljivi plastiki, na samem področju pa izboljšati prenos tehnologij in mehanizmov izmenjave znanja, izboljšati dostop do znanstvenega znanja ter okrepiti aplikativno usmerjeno sodelovanje med raziskovalnimi institucijami in industrijo.

 

Med obema sklopoma predavanj sta potekali tiskovna konferenca, kjer so partnerji projekta tiskovnim predstvnikom predstavili projekt PolyRegion ter B2B srečanje. Kot je že bilo omenjeno je srečanje bilo namenjeno pospeševanju sodelovanja in povezovanja med različnimi podjetji in med podjetji ter raziskovalnimi/izobraževalnimi institucijami iz čezmejnega območja PoliRegije. Projektni partnerji so se za organizacijo teh odločili, saj se zavedajo, da sinergijski potenciali čezmejnega sodelovanja na enem izmed najhitreje rastočih gospodarskih področij še zdaleč niso izkoriščeni, sodelovanje med gospodarstvom, izobraževanjem in raziskovanjem pa je omenjeno. Prav tako primanjkuje čezmejnih raziskovalnih in razvojnih aktivnosti. Iz teh, pa tudi nekaterih drugih, razlogov je zrasla ideja projekta, katerega vizija je ustvariti močno in inovativno gospodarsko regijo na področju polimerov in polimernih tehnologij, ki povezuje avstrijske in slovenske raziskovalne in izobraževalne institucije ter podjetja in tako ustvarja dodano vrednost in prednosti za vse udeležence.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 52
Izšla: 25.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017 | Kino
Film tedna: Izginotje
02.07.2017 | Kino
Filmska matineja: Mali šef (sinhronizirano)
02.07.2017 | Kino
Churchill
05.07.2017 | Tečaji in delavnice
Otroška delavnica Igrajmo se skupaj
05.07.2017 | Kultura
Sprehod ob mestnem obzidju
05.07.2017 | Tečaji in delavnice
Samozadostnost, samooskrba in ekološki odtis.
05.07. - 26.07.2017 | Kultura
Trebušni ples

Bodite prvi pri oddaji mnenja.