Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.02.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo in marsikje vetrovno. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -12, na Goriškem in ob morju okoli -2.
-8°C | -6°C
ponedeljek, 26.02.2018
-13°C | -6°C
torek, 27.02.2018
-11°C | -6°C
sreda, 28.02.2018
-15°C | -4°C
četrtek, 01.03.2018
-13°C | -3°C
Opozorila
Sobota, 24.2.2018 ob 18h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo do noči na torek ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
-8°C
-6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Občinski svet sprejel Celostno prometno ......


EVROPSKI PROJEKTI

| |
14.06.2017      9:26
A A

Občinski svet sprejel Celostno prometno strategijo


Občinski svet Mestne občine Slovenj Gradec je na zadnji seji 31. maja 2017 soglasno sprejel Celostno prometno strategijo (CPS). S tem je CPS dobila podporo izvoljenih občinskih svetnikov ter soglasje o okvirih izvajanja ukrepov znotraj občine.


Deli:

S sprejetjem CPS Mestna občina Slovenj Gradec smelo nadaljuje začrtano pot v prizadevanjih za izboljšanje kakovosti bivanja in spodbujanja bolj trajnostnih oblik mobilnosti. S tem potrjuje zaupanje, da je v letu 2016 bila izbrana za najbolj aktivno slovensko občino v okviru Evropskega tedna mobilnosti 2016.

 

Dokument Celostne prometne strategije MO Slovenj Gradec smo želeli oblikovati čim bolj poljudno in jedrnato. Je rezultat enoletnega dela, ki ga je vodila interdisciplinarna projektna skupina izdelovalcev. V procesu priprave so imeli nenadomestljivo vlogo člani ožje in širše delovne skupine, intervjuvanci in intervjuvanke ter ostali občani in občanke. Le s takšnim vključujočim procesom, številnimi delavnicami, javnimi razpravami, intervjuji ter anketiranji smo lahko prepoznali ključne probleme občine in mesta ter predlagali ukrepe.

Mestna občina Slovenj Gradec je v letu 2015 zasnovala vizijo Slovenj Gradec 2030: »Slovenj Gradec je kulturno, upravno, zdravstveno in izobraževalno središče koroške regije. Je privlačno in varno bivalno okolje za vse kategorije prebivalstva. Mesto omogoča odlične pogoje za razvoj ustvarjalnosti in podjetništva. V največji možni meri sledi sonaravnemu razvoju ter spretno uporablja prednosti majhnosti in naravne danosti bližnjega podeželja.«

Vizija sama po sebi je zgolj projekcija želenega optimalnega stanja. Z načrtovanjem in izvajanjem konkretnih ukrepov se poskušamo takšnemu stanju čim bolj približati. Jedro CPS-a predstavljajo konkretni ukrepi, ki smo jih združili v 34 svežnjev ukrepov.

Kot za marsikatero srednje veliko slovensko mesto in občino, se je tudi v Slovenj Gradcu pokazalo, da bi bilo smiselno svežnje ukrepov razdeliti na 5 ključnih področij. Poimenovali smo jih strateški stebri:

 • Več sodelovanja in znanja
 • Več hoje
 • Več kolesarjenja
 • Razvoj javnega potniškega prometa
 •  Optimiziran cestni promet

 

Pri snovanju strateških stebrov in ukrepov smo upoštevali bistvene razlike med mestom Slovenj Gradec in preostalim delom občine. Slednjega sestavljajo druga naselja z razpršeno poselitvijo in gradnjo ter odprti prostor. Kot nakazuje angleško poimenovanje celostnih prometnih strategij (ang. sustainable urban mobility plans), se te praviloma pripravljajo za urbana območja. Za Slovenijo velja, da še vedno znaten del prebivalstva živi izven urbanih območij. V takšnih območjih je izziv upravljanja mobilnosti predvsem zagotavljanje dostopnosti do osnovnih življenjskih potrebščin in uslug ter zagotavljanje mobilnosti in dostopnosti za vse vrste prometa.

CPS vključuje akcijski načrt. V njem so zajeti svežnji ukrepov z oceno zahtevnosti, pričakovanimi učinki (glede na zastavljene cilje), odgovornostjo za izvedbo, rokom izvedbe in oceno stroška. Pri slednjem gre za okvirno oceno, ki je zgolj orientacijska, saj pri večini ukrepov (še) ni bilo na voljo projektne in/ali investicijske dokumentacije.

Celostno načrtovanje in urejanje prometa ne prinaša zgolj nižjih stroškov za mobilnost v proračunu občine, podjetij in gospodinjstev, učinkovitejših naložb, bolje izkoriščenega prostora ter manjšega onesnaževanja okolja. Predvsem lahko objektivno merljivo izboljša kakovost bivanja prebivalcev, kot posameznikov in skupnosti, ter izboljša možnosti lokalne skupnosti za delo in ustvarjanje.

V mestih in lokalnih skupnosti, kjer so že pred časom sistematično pristopili k spodbujanju bolj trajnostne mobilnosti, imajo prednost ljudje – pred avtomobili. Zaradi dobro razvite infrastrukture in zaradi t. i. mehkih ukrepov načrtnega spodbujanja hoje, kolesarjenja in uporabe javnega potniškega prometa za vsakodnevna opravila, se je kakovost bivanja v teh okoljih znatno izboljšala.

Ste vedeli?

 • Po priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje telesna dejavnost za krepitev zdravja ni samo šport, ampak vsaka oblika telesne dejavnosti, ki koristi zdravju in funkcionalni sposobnosti brez nepotrebne škode ali tveganja. Med takšne dejavnosti sodi tudi aktivna mobilnost – način, ki nam omogoča več gibanja.
 • Da je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje delež osnovnošolskih otrok, ki so v MO Slovenj Gradec prekomerno prehranjeni, kar dobrih 25 %?
 • Da se Slovenija v letu 2017 s 517 osebnimi avtomobili na 1.000 prebivalcev med sočlanicami EU-28 uvršča na 9. mesto?
 • Da smo v Sloveniji v letu 2015 za osebno mobilnost porabili 16 % sredstev od vseh izdatkov gospodinjstev, kar je bil najvišji odstotek med vsemi sočlanicami EU?
 • Da skoraj 80 % vozil na Glavnem trgu, ki plačajo parkirnino, tam parkira manj kot 30 minut?
 • Da so osebni avtomobili povprečno v uporabi le uro na dan, zato je upravljanju mirujočega prometa potrebno posvetiti posebno pozornost?
 • Da je glede na čas potovanj v celotnem mestnem naselju Slovenj Gradca dostopnost s kolesom in avtomobilom povsem primerljiva?

Peter Zajc, vodja projektne skupine izdelovalcev


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 25 26 27 28 1 2 3 4 5 6
27.02.2018 | Umetnost
Tiskam
27.02.2018 | Kino
Počitniški program: Bikec Ferdinand (sinhronizirano)
27.02.2018 | Kultura
Predstavitev knjige Šaleški gradovi viteza Gadolle
27.02.2018 | Tečaji in delavnice
Predavanje o zdravem načinu življenja.
27.02.2018 | Kino
Film tedna: Lunapark
02.03.2018 | Tečaji in delavnice
Kako preseči strah?
02.03.2018 | Kino
POČITNIŠKI PROGRAM: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST (SINRONIZIRANO)
02.03.2018 | Kino
OBLIKA VODE
02.03.2018 | Kino
RDEČI VRABEC
03.03.2018 | Kultura
Sprehod ob mestnem obzdiju
03.03.2018 | Kino
ČEBELICA MAJA: MEDENE IGRE 3D (SINHRONIZIRANO)
03.03.2018 | Kino
DRUŽABNI VEČER
03.03.2018 | Kino
OBLIKA VODE
05.02. - 28.02.2018 | Kultura
Razstava v Knjižnici Mislinja
05.03.2018 | Tečaji in delavnice
Prebudite finančnega genija v sebi.
05.03.2018 | Kino
MARIJINA ZEMLJA
06.03.2018 | Kultura
Moljčkova eko pravljica z Evo
06.03.2018 | Tečaji in delavnice
Tečaj kvačkanja
06.03.2018 | Tečaji in delavnice
Numerologinja Blanka Pušnik.
06.03.2018 | Kultura
Predstavitev knjige Alpe brez meja Vladimirja Habjana
06.03.2018 | Kino
FILM TEDNA: SREČEN KONEC
25.02.2018 | Kino
Kino matineja: Palčki pomagalčki (sinhronizirano)
25.02.2018 | Kino
12 pogumnih
26.02.2018 | Kino
Počitniški program: Vampirček (sinhronizirano)
26.02.2018 | Kino
Jaz, Tonya
27.02.2018 | Umetnost
Tiskam

Bodite prvi pri oddaji mnenja.