Logo MojaObčina.si

Sevnica

DANES
20°C
12°C
JUTRI
24°C
12°C
1180

Ličkanje koruze nas povezuje

Članice Aktiva kmečkih žena Tržišče v svoji novi kuhinji ne pečejo samo in kuhajo, ampak včasih tudi solidarnostno stopijo skupaj. Sočlanicam pomagajo pri večjih kmečkih ali drugačnih opravilih, ki jih same težko opravijo, ali pa to storijo le zato, da obudijo ali ohranijo stare običaje. Med drugim so letos  članicam pomagale pri vezanju trte  v vinogradu, obrezale so sadno drevje in pobirale krompir.                                                                                                                   Sredi septembra, na malo deževen in hladen dan, pa se je nekaj članic odpravilo na ličkanje koruze  na kmetijo Hočevar v Pijavice. Ko so se  posedle na gajbice  pred kupom koruze in začele ličkati, je gospodinja Milena že prinesla vročo kavo in pogačo. Gospodar Henček je natočil še  sladkega mošta ali cvička, ki je  pripomoglo  k veselemu razpoloženju kljub turobnemu dnevu. Ženske so ličkale, moški  del pa je na prikolico odnašal povezano koruzo, pripravljeno za obešanje in sušenje, obtrgance pa so  stresali v gajbice. Med ličkanjem  so se spomini  vračali v preteklost, ko so bili časi drugačni, zdaj pa to delo večinoma opravijo stroji. Ljudje so bili med  seboj bolj povezani  in so si pomagali  ter vračali pomoč  drug drugemu. Na gankih in podih je bilo ogromno koruze. Zbirali so se zvečer, ko je bilo delo v hlevu opravljeno.  Ličkanje se je zavleklo pozno v noč. Tudi otroci so ličkali, če ni bilo treba naslednji dan v šolo. Zanje so bili med koruzo  skriti kakšni bonbončki. Bilo je veliko smeha in petja. Za likof  je bila največkrat ocvirkova ali orehova potica, koruzni žganci, suho meso, špeh, pečena kokoš  in kostanj, tudi zaplesali so ob zvokih harmonike. 

Ličkarice so bile to popoldne, ki se je zavleklo v noč,  zelo razpoložene.  Ugibale so,  kaj neki  je skrito v koruzi. Niso bili bonboni, ampak klobasa. Zapele so tudi nekaj pesmi. Sladke dobrote za likof so prinesle s seboj, odlične mesne jedi pa je pripravila gospodinja, kostanja pa še ni bilo.   Članice Akž so spet opravile še  eno dobro delo. Gospodar je bil zadovoljen, one pa tudi, saj  ta običaj  ohranja tradicijo, združuje in povezuje.

                                                                          Fani Borštnar, Akž Tržišče

                                                                          Foto: S. Markovič

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi