Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 24°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 23°C
petek, 20.10.2017
7°C | 23°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 20°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

V Deželi kozolcev bodo prvič pulili lan


KULTURA, TURIZEM, DOGODKI

| |
30.07.2014      14:04
A A

V Deželi kozolcev bodo prvič pulili lan


V Deželi kozolcev bodo v petek, 1. avgusta, ob 16. uri, prvič pulili lan in s tem poskrbeli, da dediščina ne gre v pozabo.


Cvetoči lan v Deželi kozolcev. Foto: Alenka Lamovšek
Cvetoči lan v Deželi kozolcev. Foto: Alenka Lamovšek
Deli:

Lan je ena najstarejših kulturnih rastlin, ki cveti v svetlo modri barvi. V preteklosti so ga uporabljali za izdelovanje vrvi in tkanin, kot so dobro poznana lanena oblačila in rjuhe. Slamo od lanu pa so uporabljali tudi za vezavo trte. Lan bodo na dogodku pulile ženske, tako kot so to počele v preteklosti. Pri izvedbi dogodka bodo sodelovali tudi Občina Šentrupert, Etno družabno društvo Draga pri Šentrupertu in Društvo podeželskih žena in deklet Šentrupertske šmarnice, ki bodo poskrbele za malico. Tako ne bo manjkalo dobre jedače in pijače. Ob delu so se v preteklosti tudi poveselili in zapeli, zato bo dogodek popestril orgličar Janez Kolenc. Lan bodo žene po puljenju zbrale v majhne snope ter vdele v kozolec, kjer se bo sušil dva tedna.

 

Tradicija se bo v Deželi kozolcev srečala s sodobnostjo, saj bo na dogodku prisoten tudi eden izmed večjih lokalnih pridelovalcev lanenega semena, ki se pridelave loteva strojno. Tradiciji bodo tako dali priložnost, da se posodobi in hkrati tudi ohranja. V Deželi kozolcev Šentrupert bodo tradicijo nadaljevali tudi po tem, ko se lan posuši. To pomeni, da bodo posušen lan otepli, nato pa stebla v majhnih snopih razgrnili po travniku, da se mladi, vsaj tako so temu rekli v preteklosti. Po nadaljnjih treh tednih, ko bo lan »umlajen«, ga bodo ženske pobrale in pripravljen bo na trenje. Pri tem bodo odleteli vsi deli stebla, ostala pa bodo le vlakna. Iz teh vlaken bodo na kolovrat spredle predivo.

In še kot zanimivost: Včasih se je reklo, če si prišel komu pomagat pri delu in si bil brez orodja, če si prišel puliti lan. Saj za puljenje lana namreč ne rabiš ničesar, zgolj roke.

 

Dežela kozolcev iz Šentruperta na Dolenjskem je prvi muzej kozolcev na prostem na svetu, ki jo je v dobrem letu in pol obiskalo že skoraj 30.000 registriranih obiskovalcev iz 35 držav. V njej je 19 sušilnih naprav, od tega je 17 kozolcev, med katerimi so zastopani vsi tipi kozolcev v Sloveniji. Namen postavitve je prikaz celotnega razvoja kozolca in njegove pomembnosti v slovenskem prostoru. Pohvali se lahko z enim najstarejših ohranjenih dvojnih kozolcev pri nas in na svetu, katerega nastanek sega v leto 1795 – Lukatov toplar. Projekt pa ni pomemben le z vidika ohranjanja kulturne dediščine – pripomogel je tudi k večji prepoznavnosti Občine Šentrupert ter k razvoju turizma v njej.

 

Dodatne informacije:

Urša Repše

Direktorica Dežele kozolcev Šentrupert

Šentrupert 33, 8232 Šentrupert

Telefon: 08 205 28 55, GSM: 040 256 737 

E-pošta: ursa.repse@dezelakozolcev.si

 

Agencija Lin&Nil

Maša Lesjak

Telefon: 01 547 65 18, 041 812 669

E-pošta: info@jernejcic.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Šentrupert? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Šentrupert
Občina Šentrupert
ŠENTRUPERT 33
Tel:(07) 343 46 00

Bodite prvi pri oddaji mnenja.