Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Severnoprimorski župani ponovno pozvali vlado ......


NOVICE

| |
05.04.2012      10:57
A A

Severnoprimorski župani ponovno pozvali vlado za rešitev Primorja


Župani trinajstih občin, ki so se včeraj, 4. aprila, zbrali na srečanju Sveta regije Severne Primorske v Vipavi, so se med drugim pogovarjali tudi o usodi Primorja.


(Foto: Manuel Kalman)
(Foto: Manuel Kalman)
Deli:

O rešitvi ali propadu Primorja bo odločala politika, če ne drugače pa iz ozadja, je ocenil ajdovski župan Marjan Poljšak. Župani so ob koncu razprave, na kateri so sodelovali predstavniki bank upnic, sklenili, da bodo ponovno pozvali vlado k rešitvi družbe Primorje. 'Zame je stečaj Primorja nesprejemljiv. Če bomo tako pustili propasti vse družbe, ki ustvarjajo neko novo vrednost, bomo mogoče lahko živeli samo od trgovine, zavarovalništva in podobnega,' se je v razpravi spraševal Poljšak.

 

Župani trinajstih severnoprimorskih občin, ki z zaskrbljenostjo gledajo na trenutni gospodarski položaj v regiji, so prepričani, da je treba Primorju pomagati, da bo preživelo, saj bo dela v regiji v tem desetletju dovolj in da bi bilo še najmanj ekonomično, da bi Primorje prepustili stečaju. Med večjimi investicijami so bile izpostavljene predvsem gradnja novogoriške čistilne naprave, Centra za ravnanje z odpadki ter četrte razvojne osi, projektov vrednih okrog 100 milijonov evrov. Z dobro pripravljenim programom sanacije v Primorju so se strinjali tudi predstavniki štirih bank upnic, ki so bili prisotni na včerajšnji seji sveta regije. Dušan Malnič iz NLB je povedal, da so banke upnice delovale usklajeno in skupaj pripravile ponudbo, ki pa je uprava Primorja v treh mesecih ni uspela v celoti realizirati. Zato je po njihovem mnenju treba najti neko alternativno rešitev, saj bi v primeru, če Primorje ne bi dobilo novega dela, lahko sedanja pomoč bank pomenila le odmikanje neizbežnega konca. Malnič je še poudaril, da bodo o podaljšanju moratorija na plačilo obveznosti Primorja odločali jutri. Predstavniki vseh štirih bank so prepričani, da je pripravljen sanacijski program dober in bi tudi uspel, vendar ga mora podpreti država. Načinov podpore je sicer več in ni nujno, da bi podjetju dali neposredno finančno pomoč, pač pa bi lahko državni stanovanjski sklad kupil novozgrajena stanovanja, ki jih Primorje ni uspelo prodati.

 

Šempetrsko-vrtojbenski župan Milan Turk je poudaril, da bo morala država na nek način 'presekati sedanji gospodarski krč' in se odločiti, katera so tista podjetja, ki bi morala preživeti, saj so pomembna za celotno državo. Zato bodo že danes na vlado ponovno naslovili poziv, saj je ob interesu bank za rešitev Primorja prav vlada tista, ki bo odločala o preživetju ali propadu še edinega velikega slovenskega gradbinca.

STA
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.