Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

delno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 17°C
torek, 24.10.2017
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Po hitri cesti tudi pri burji nad 150 km/h


NOVICE

| |
07.04.2012      12:33
A A

Po hitri cesti tudi pri burji nad 150 km/h


Ajdovščina, 6. april - Včeraj so v Ajdovščini predstavili projekt za izgradnjo protivertne zaščite na hitri cesti med Vrtojbo in Razdrtim. S postavitvijo protivetrne ograje bi se lahko osebna vozila po cesti peljala tudi pri hitrosti vetra do 180, tovorna in druga vozila pa do 150 kilometrov na uro. Pretočnost prometa bi se tako ob močnem vetru povečala za dve tretjini v primerjavi z dosedanjim stanjem.


Foto: Luca Fascia, Wikipedia
Foto: Luca Fascia, Wikipedia
Deli:

Pločevinasta ograja, ki bo pred močnim vetrom varovala vozila na hitri cesti Razdrto-Vrtojba, bo v ravninskem delu visoka približno tri metre, na Rebernicah pa med tremi metri in pol in štirimi metri. Gradnjo bi lahko razdelili na več etap. "Smiselno je, da se postavi najprej ograja med Vipavo in Ajdovščino, to pomeni približno deset kilometrov, nato pa na Rebernicah, ki je mogoče tehnološko zahtevnejša. V tem spodnjem, ravninskem delu, lahko namreč izkoristimo že vse obstoječe ovire in nasipe, tako da bi gradnja hitreje potekala", je povedal Marjan Pipenbaher iz podjetja Ponting, ki je sodelovalo pri pripravi projekta.

 

S protivetrno zaščito, ki bi bila obenem tudi protihrupna, bi lahko osebna vozila po hitri cesti peljala pri hitrostih vetra do 180, tovorna in druga vozila pa do 150 kilometrov na uro. Tako bi se zmanjšala tudi škoda, ki jo dolgotrajnejše zapore hitre ceste povzročajo v gospodarstvu. Pri tem ne trpijo le prevozniki, ampak tudi domače gospodarstvo, ki ne more nabaviti surovin za proizvodnjo ali prodajo. Ivan Lemut, koordinator pogajalske skupine, pravi, da je bila dosedanja škoda v gospodarstvu velika." Če povzamem besede projektantov, ki so ocenili, da se bo investicija povrnila v sedmih letih potem vemo, da je bila škoda velika".

 

Investicijska vrednost projekta je ocenjena na 22 milijonov evrov, z davkom na dodano vrednost pa bo cena zaščitne ograje stala 25 milijonov evrov. Predsednica uprave Družbe za avtoceste Republike Slovenije, Mateja Duhovnik, je povedala, da Dars sam te investicije ne bo mogel financirati. Zato se bo v prihodnje uprava sestala s pristojnima ministroma, z ministrom za infrastrukture in prostor ter finančnim ministrom, kjer bodo poskušali poiskati rešitev. Kdaj se bo torej pričela gradnja je še težko napovedati. Ivan Lemut pa dodaja, da se bodo potrudili, da bi do tega prišlo čim prej.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.