Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 9h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Odlično predavanje o zgodovini primorskega ......


KULTURA, DOGODKI

| |
11.02.2012      11:09
A A

Odlično predavanje o zgodovini primorskega športa v Ljubljani med obema vojnamaDr. Tomaža Pavlina je predstavil predsednik Zgodovinskega društva za Severno Primorsko, Renato Podbersič.
Dr. Tomaža Pavlina je predstavil predsednik Zgodovinskega društva za Severno Primorsko, Renato Podbersič.
Deli:

V petek, 10. februarja, je v Coroninijevem dvorcu v Šempetru potekalo zanimivo predavanje z naslovom Primorska omladina noče stati ob strani, ki ga je organiziralo Zgodovinsko društvo za Severno Primorsko v sodelovanju z Občino Šempeter-Vrtojba. Predaval je dr. Tomaž Pavlin, doktor zgodovinskih znanosti in profesor na Fakulteti za šport, ki je večer podnaslovil Primorci in šport v Ljubljani 1920-1941. Slovenci se namreč niso zanimali samo za politiko. Tudi šport in rekreacija sta imela pomemben delež v posameznikovem vsakdanu. Na predavanju je predavatelj poudaril ta segment socialne zgodovine na primeru emigracije Primorcev po 1. svetovni vojni in sicer na primeru Ljubljane, kjer so izseljeni Primorci ustanovili uspešen športni klub Primorje. Dr. Pavlin je predstavil ta fascinanten primer uveljavitve prišlekov (marsikdo je bil tudi iz naših krajev) v novem kulturnem okolju, ki je bil hkrati tudi primer gradnje identitete in ohranjanja primorstva vzporedno emigrantskim organizacijam. Po športni plati je Primorje pisalo in zapisalo slovensko in jugoslovansko športno zgodovino ter z igranjem nogometne tekme v Trstu leta 1932 zapadlo v emigrantski spor.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.