Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 32°C
torek, 26.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 27.06.2017
17°C | 32°C
četrtek, 28.06.2017
18°C | 31°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Z otvoritvijo čistilne naprave v Vrtojbi ......


EVROPSKI PROJEKTI

| |
08.12.2015      16:15
A A

Z otvoritvijo čistilne naprave v Vrtojbi zaključen projekt "Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Soče (CČN Nova Gorica)"(Foto: Tomaž Nemec)
(Foto: Tomaž Nemec)
Deli:

V torek, 8. decembra, je bil z otvoritvijo čistilne naprave tudi uradno zaključen projekt  "Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Soče (CČN Nova Gorica)". Gre za skupen projekt Mestne občine Nova Gorica, Občine Šempeter-Vrtojba in Občine Miren-Kostanjevica v okviru katerega je bila zgrajena nova Centralna čistilna naprava Nova Gorica s kapaciteto 50.500 PE (populacijskih enot) in  kanalizacijsko omrežje skupne dolžine 19 km s pripadajočimi objekti v omenjenih treh občinah. S tem je na tem območju dosežena predpisana vsaj 95 % priključitev na javno kanalizacijo in na čistilno napravo. Slavnostnega odprtja se je poleg županov vseh treh omenjenih občin Milana Turka, Mateja Arčona in Mavricija Humarja ter številnih gostov, udeležila Irena Majcen, ministrica za okolje in prostor, ki je zbrane tudi slovesno nagovorila.

Poslej čista voda tako pri nas kot v Italiji

Goriška je bila eno zadnjih urbanih območij v državi, ki ni imelo osrednje čistilne naprave. Po gradnji si bodo oddahnili tako na naši strani, kjer so odplake in fekalije močno onesnaževale Vrtojbico in reko Vipavo, kot tudi v sosednji Italiji, kamor bo poslej tekel čist potok Koren. S pomočjo visoke tehnologije bo namreč čistilna naprava komunalne odplake prečistila tako, da bodo ponovno uporabne. »Iz osrednje čistilne naprave v nekdanji gramoznici, poldrugi kilometer od sotočja Vrtojbice in Vipave, bo po prečiščevanju v več bazenih, filtraciji z ultrazvokom in pretokom skozi membrane pritekla neoporečna voda,« pravi Mitja Gorjan vodja gradnje iz družbe Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica. »Po izpustu iz čistilne naprave v tretjem bazenu bo voda kakovosti kopalne vode.« Reki Soča in Vipava bosta tako bistveno čistejši, kar jima lahko prinese nove turistične priložnosti.

Največji projekt z denarjem EU

Projekt  "Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Soče (CČN Nova Gorica)" je v zadnjem času največji projekt na Goriškem financiran iz evropskih sredstev. Njegova skupna vrednost znaša 41 milijonov EUR.  Večji del so sredstva iz Kohezijskega sklada EU (28,7 milijona EUR oziroma dobrih 69 %), Republika Slovenija je prispevala 5 milijonov, sodelujoče občine pa so projekt sofinancirale v višini 7,5 milijona EUR. Gradnja čistilne naprave s spremljajočimi objekti je bila zaupana podjetjem Kolektor Koling d.o.o., CPG d.d., Jadran d.d., OTV Francija, Projekt d.d., Grafist d.o.o., Hidrotehnik d.d., Euroinvest d.o.o in Adriaing d.o.o.. Projekt je vodila družba Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica d.d., ki bo tudi upravljala novo Centralno čistilno napravo.

Čistilna naprava, za katero bodo investitorji uporabno dovoljenje pridobili šele po enem letu, ko bo končano preizkusno delovanje, naj bi zadostila potrebam čiščenja odpadne vode za prihodnjih 30 let.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
25.06.2017 | Družabni dogodki
Praznik Sv. Petra
30.06.2017 | Družabni dogodki
Tadej Toš Show, večer stand-up komedije
24.06.201 | Šport
B4X Inverted.si pokal
24.06.2017 | Ostalo
Proslava ob dnevu državnosti na Sv. Otu
25.06.2017 | Družabni dogodki
Praznik Sv. Petra
28.06.2017 | Družabni dogodki
Skupna slovesnost ob dnevu državnosti v Rožni Dolini
28.06.2017 | Ostalo
Blagoslov in odprtje Petrovega doma

Bodite prvi pri oddaji mnenja.