Logo MojaObčina.si

Ravne na Koroškem

DANES
25°C
11°C
JUTRI
20°C
13°C
Deli
3522

100. OBLETNICA SMRTI FRANJA MALGAJA

V soboto, 4. maja 2019, bo na pošti 2390 Ravne na Koroškem poleg rednih dnevnih poštnih žigov v uporabi tudi priložnostni poštni žig v obeležitev 100.obletnice Franja Malgaja, borca za severno mejo.

»100. OBLETNICA SMRTI FRANJA MALGAJA«« IN POŠTA 2390 RAVNE NA KOROŠKEM

Borut Bončina

Boj za domovino, bitka za dom, domačijo, svobodo, za kruh, za pravice in enakopravnost naroda, za narodno kulturo in dediščino, materin jezik, … Vse to je lahko opis življenja Franja Malgaja osvoboditelja Mežiške doline in borca za severno mejo, Maistrovega častnika, domoljuba in slovenskega pesnika,  rojenega 20. novembra 1894 v Hruševcu pri Šenturju (=Hruševec pri Sv. Juriju ob Južni železnici), ki je preminil je 6. maja 1919 na Dobrijah pri Ravnah na Koroškem (=Tolsti vrh pri Guštanju). V spomin na njegovo junaško smrt Koroško domoljubno društvo Franjo Malgaj in Občina Ravne na Koroškem vsakoletno organizirata okoli 6. maja, dneva Malgajeve smrti, spominsko slovesnost pri Malgajevem spomeniku v Dobrijah pri Ravnah na Koroškem. Slovesnost poteka že vse od leta 1924, ko je bil v bližini drevesa, kjer je Malgaj tragično preminil, odkrit prvi spomenik. Od leta 2011 pa poteka slovesnost v okviru Spominskega parka v neposredni bližini prvotne lokacije. Letošnja se bo začela ob 11. uri v soboto, 4. maja, še prej pa se bodo okoli 8. ure  pred kulturnim domom na Ravnah zbrali pohodniki, ki bodo začeli svoj pohod po Malgajevi cesti in ga ob prehodu reke Meže nadaljevali po Malgajevi spominski poti vse do Dobrij in Malgajevega spomenika. Koroško domoljubno društvo Franjo Malgaj in Koroško filatelistično društvo sta, posebej v počastitev 100. obletnice Malgajeve smrti, pripravili priložnostni filatelistični sklop (www.kfd.si), ki ga sestavljata priložnostna pisemska ovojnica (KFD 200/2019) in priložnostni poštni žig, ki bo v soboto, 4. maja 2019, poleg rednega poštnega žiga, v uporabi na pošti 2390 Ravne na Koroškem. Tematsko se filatelistični sklop navezuje na spomenike, ki so bili posvečeni njemu v čast tako na Ravnah kot v Šentjurju. Sklop, ki ga zaokrožuje priložnostna filatelistična razstava (Jože Keber, KFD) v prostorih avle Mestne hiše Ravne, je oblikoval arh. Borut Bončina; soavtor priložnostnega poštnega žiga Peter Močnik. Celoten dogodek bo letos nadgrajen z odkritjem spominske plošče Andreju Oseta, Malgajevega prijatelja in rojaka, guštanjskega veljaka, predsednika Narodnega sveta za Mežiško dolino (od leta 1918 pa vse do občinskih volitev leta 1923), človeka, ki je Malgaja in njegove soborce v novembru 1918 osebno povabil na Koroško.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi