Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 23.06.2018

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, zjutraj bo po nekaterih nižinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, na Primorskem od 11 do 14 °C.
9°C | 19°C
nedelja, 22.06.2018
16°C | 17°C
ponedeljek, 24.06.2018
10°C | 20°C
torek, 25.06.2018
12°C | 22°C
sreda, 26.06.2018
11°C | 23°C
Opozorila
Petek, 22.6.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
19°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Gverilska čitalnica za to sezono zaprla vrata...


KULTURA, DRUŠTVA

| |
19.05.2017      12:08
A A

Gverilska čitalnica za to sezono zaprla vrata


Radovljica, 11. maja - Pod tem napisom sta se v Kavarni Prešeren v Radovljici odvili že dve sezoni Gverilske čitalnice Radovljica. Kako pomenljivo, saj je dandanašnji na svetu in v širši domovini veliko takih, ki se dnevno spoznajo prav na vse. Še posebej pa na umetnost, kulturo in bogme, celo politiko. Še najbolj boleče pa je, ko se politika spozna na prav vse. Takrat kultura skisanega kruha je, ničesar ni na njem, če pa že, je kakšna žaltava mast, tisto pač, kar po nemarnem odpade z bogato obložene mize politične in jezik, ta prelepi slovenski jezik, je tisti, ki običajno utrpi največjo škodo.


Deli:

Prav o jeziku smo spregovorili na zadnji Gverilski čitalnici to sezono. Več kot strokovno podkovan pa je bil tudi sicer reden gost Gverilske čitalnice doktor slovenistike Matej Meterc. Dr. Matej Meterc je sicer zagrizen frazeolog. Frazemi in pregovori so namreč njegovo znanstveno področje, iz tega je tudi doktoriral. Dela na ZRC SAZU, na Inštitutu Frana Ramovša, kjer je v ekipi, ki med drugim pripravlja novi slovar slovenskega knjižnega jezika.

Pravkar je izdal knjigo Paramiološki optimum in je nabor najbolj pogostih pregovorov in sorodnih enot v slovenščini. To je knjiga, v kateri bo celo nepoznavalec našel obilo uporabnega gradiva o jeziku, s katerim se dnevno srečujemo, pa nanj tako redko pomislimo.

Zato smo spregovorili bolj kot o frazemih o rabi slovenščine na družbenih omrežjih. Tam se namreč "ful dogaja" in "WTF" včasih človek ne razume povsem, kaj je "#avtor" hotel povedati.

Matej je uporabnik družbenih omrežij, a vsaj na Twitterju zasebnega profila nima,  nekakšnega na pol službenega (@pregovori), ki ga vzdržuje zavoljo svojega poklicnega področja in njegov namen ni slediti drugim, razen strokovnim tvit pogovorom, mu pa veliko pomenijo sledilci.

Jezik, ki ga sam na družbanih omrežjih uporablja je bolj ali manj knjižni, tisti v strokovne namene izključno knjižni. Kot strokovnjak za jezik in njegovo razvijanje je dokaj toleranten od pojava jezikovnih mešanic na spletu, saj pravi, da je tudi to del živega jezika, ki mu tudi jezikovna znanost mora posvetiti pozornost.

Kar lepa debata pred, še dejansko, prihodom pomladi in po tem gotovo vročega poletja, v katerem se bomo hladili z osvežilnimi napitki in kakšno dobro knjigo, s katero bomo krepili svoje besedišče ter se pripravljali na nove izzive prihodnje poslovne in gverilsko čitalnične sezone. Do takrat pa gverilsko pozdravljeni.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA
PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA
ULICA STANKA LAPUHA 10
Tel:041 675 485
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
24.06.2018 | Umetnost
Nedeljska glasbena matineja
26.04.2018 | Ostalo
Zasnova Vurnikovega trga in knjižnice
26.06.201 | Šole in vrtci
Poletni počitniški program
26.06.2018 | Ostalo
Vaje iVitalis
29.06.2018 | Šole in vrtci
Jogica za dojenčke
29.06.2018 | Šole in vrtci
Pravljična jogica za otroke
29.06.2018 | Kultura
V. FESTIVAL GLEDALIŠČA - KROPA - FESTUM THEATRI
01.07.201 | Družabni dogodki
Urhov semenj v Begunjah
01.07.2018 | Ostalo
Nedelja Slovencev po svetu
01.07.2018 | Kultura
V. FESTIVAL GLEDALIŠČA - KROPA - FESTUM THEATRI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo