Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
16°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 24°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 24°C
nedelja, 02.07.2017
13°C | 24°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 13h
Danes popoldne in zvečer bodo nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
16°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Oblačilna podoba Preddvorčanov in okoličanov ......


DRUŠTVA, ZAVODI, UMETNOST

| |
05.07.2015      21:27
A A

Oblačilna podoba Preddvorčanov in okoličanov v preteklosti zapisana v knjigi


Zavod za turizem Preddvor je v sodelovanju s Folklornim društvom Preddvor v soboto, 4. julija 2015 predstavil knjigo z naslovom Oblačilna podoba Preddvorčanov in okoličanov v preteklosti, avtorjev Bojana Knifica in Tadeje Pance.


Deli:

Obdelana je bila oblačilna podoba Preddvorčanov in okoličanov od nekje konec 19. stoletja pa vse do druge svetovne vojne. Poleg tega pa je predstavljen še pripadnostni kostum kakršen se je nosil v začetku 20. stoletja. Vsebina je podprta z ohranjenim fotografskim materialom Preddvorčanov in okoličanov in ohranjenimi oblačilnimi kosi, ki izvirajo iz tega področja.

Knjiga je poleg vsega obogatena še z likovnimi interpretacijami določenih oblačilnih kosov in podob, ki so nastale na podlagi opisov in ohranjenih oblačilnih kosov. 

 

Knjiga torej nudi vpogled v oblačilne podobe Preddvorčanov s preloma stoletja pa vse do druge vojne, lahko pa služi tudi kot bogat vir za interpretacijo kostumskih podob, poustvarjenih na podlagi oblačilnih podob omenjenih obdobij.

 

Prav to je storila folklorna skupina iz Preddvora, kateri je bila v prvi vrsti ta raziskava tudi namenjena. Izdelani so bili folklorni kostumi, ki se opirajo na pražnji oblačilni videz iz obdobja pred prvo svetovno vojno in nekaj kostumov, ki predstavljajo pripadnostno kostumiranje v začetku 20. stoletja. Nekaj od tega je predstavljeno v zadnjem poglavju.

Predstavitev v Kulturnem domu Preddvor sta s svojim nastopom  otvorili ljudski pevki,  Francka Rozman  in  Anica Rehberger. Zapeli sta stri ljudski pesmi:  ko še starše smo imeli  in jaz pa nega konjička imam.

Vse navzoče sta pozdravila župan  Miran Zadnikar in Mirjam Pavlič, direktorica  Zavoda za turizem Preddvor.

V zanimivem pogovoru, ki ga je vodila Helena Krampl Nikač so se predstavili Folklorna skupina Preddvor -  Mateja  Nosan in  Miha Rozman,  avtorica Tadeja Pance in  Tomaž Rehberger.

Župan Občina Preddvor Miran Zadnikar se je vsem sodelujočim pri nastanku knjige posebej zahvalil.  

Zahvale so prejeli predsednik FD Preddvor Miha Rozman, bivši predsednik FD Preddvor Damjan Kovačič, 

bivša predsednica in trenutna podpredsednica FD Preddvor Mateja Nosan, umetniški vodja prve odrasle skupine FD Preddvor Miran Murnik, mentor druge odrasle skupine FD Preddvor Natalija Vrhovnik,     umetniški vodja otroške skupine FD Preddvor in Tomaž Rehberger. 

  

Predstavili so se tudi folkloristi  FS Preddvor v oblačilih in  zaključili  prireditev z venčkov plesov – Preddvorski pozdrav.

 

Informacije in  knjige so na voljo v TIC-u Preddvor.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Preddvor? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017
Danes ni dogodkov.
01.07.201 | Šport
Planinski izlet na Kamniti lovec/Cima del Cacciatore (2071m)
01.07.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
01.07.2017 | Družabni dogodki
Glasbeni večer
02.07.201 | Umetnost
7. mednarodni ex tempore
02.07.2017 | Družabni dogodki
Kulturni dan: Petrov sm´n
02.07.2017 | Kultura
11. MEDNARODNI FOLKLORNI FESTIVAL
01.07.201 | Šport
Planinski izlet na Kamniti lovec/Cima del Cacciatore (2071m)
01.07.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
01.07.2017 | Družabni dogodki
Glasbeni večer
02.07.201 | Umetnost
7. mednarodni ex tempore
02.07.2017 | Družabni dogodki
Kulturni dan: Petrov sm´n

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo