Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 19.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno. Predvsem v severni in zahodni Sloveniji bodo nastale posamezne plohe ali nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 29 °C.
13°C | 27°C
četrtek, 20.09.2018
13°C | 27°C
petek, 21.09.2018
12°C | 29°C
sobota, 22.09.2018
13°C | 23°C
nedelja, 23.09.2018
10°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 19.9.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
27°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predavanje Cirila Hočevarja o izdelovanju ......


KULTURA

| |
14.03.2017      7:38
A A

Predavanje Cirila Hočevarja o izdelovanju muzejskih lutkDeli:

V torek, 7. marca 2017, je v Občinski knjižnici Prebold v sodelovanju z Zgodovinskim in narodopisnim društvom Prebold potekal zanimiv dogodek. Kipar Ciril Hočevar je predaval o izdelovanju muzejskih lutk. Pojasnil je postopke izdelave lutke od idejne zasnove do modeliranja v glini, izdelave mavčnih negativov in vseh poznejših postopkov do končne podobe v muzeju. Posebnost njegovih lutk so odlitki človeških rok, ki jih izdela po živem modelu iz silikonske gume, nato napravi odlitek v umetnem kamnu (poliestrska smola in kalcitni prah). Ko so lutke akrilno poslikane, delujejo zelo naravno in pritegnejo pozornost obiskovalcev, kar je namen predstavitve muzejske lutke. Marsikaj še spada zraven, kar ni opisano, pa vendar si lahko predstavljamo, koliko različnih delovnih postopkov se zvrsti od ideje do odprtja v muzeju.

 

Ciril Hočevar je leta 1984 z bratom ustanovil Navtično delavnico Hočevar. V osmih letih obstoja sta izdelala 75 primerkov jadrnice H800, ki je postala jugoslovanski prvak v svoji kategoriji in je še danes najhitrejša barka v svojem razredu. Nato se je lotil izdelovanja muzejskih lutk. Prva lutka je predstavljala ribniškega krošnjarja za tehniški muzej v Bistri. Za muzej novejše zgodovine v Ljubljani je izdelal 14 lutk, ki predstavljajo osamosvojitveno vojno. Za muzej premogovništva v Velenju je izdelal dvakrat po 18 lutk rudarjev in dva konja. Med temi sta lutki, ki predstavljata pesnika Antona Aškerca in jamomerca Jaroslava Špičko. Za poštarski muzej v Škofji Loki je izdelal figuro poštarja iz začetkov pošte na naših tleh. Za turistično društvo iz Celja pa je izdelal lutki Alme Karlin in Tita Varija Klemensa. Izdelal je tudi precej maskot za televizijske spote in reklamne postavitve. Za cerkniško pustno društvo je po predlogi Marjana Mančka izdelal štiri figure Hribcev.
Vseh figur je okoli sto primerkov.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
September 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.09.2018
Danes ni dogodkov.
21.09.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačni tečaj španskega jezika (nadaljevalni )
26.09.2018 | Tečaji in delavnice
BREZPLAČNI nadaljevalni TEČAJ nemškega jezika
26.09.2018 | Kultura
BRALNI KLUB z gostjo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.