Oceni objavo

Policijska kronika – november 2023

3. 11. smo bili policisti PP Žalec od občana iz Andraža nad Polzelo obveščeni o tatvini delov z delovnega stroja. Neznani storilec je z delovnega stroja oškodovanca odtujil več delov in ga s tem oškodoval. Policisti so v zvezi z opisano zadevo napisali kazensko ovadbo na ODT Celje.

10. 11. smo bili policisti PP Žalec obveščeni o kaznivem dejanju neupravičenega slikovnega snemanja na območju Andraža nad Polzelo. Zoper znanega storilca bo po zbranih obvestilih napisana kazenska ovadba na ODT Celje.

11. 11. smo bili policisti PP Žalec obveščeni o tatvini kolesa znamke Focus na območju Polzele, in sicer je neznani storilec iz odklenjene vrtne ute oškodovancu odtujil nezaklenjeno kolo ter ga s tem oškodoval. Policisti PP Žalec bodo po zbranih obvestilih na ODT Celje podali kazensko ovadbo.

Policisti PP Žalec pa smo bili v mesecu novembru obveščeni tudi o treh vlomih v stanovanjske hiše, in sicer so neznani storilci vlomili na vzvod s primernim orodjem ter iz hiš odtujili denar in zlatnino. V vseh primerih še zbiramo obvestila in bomo napisali kazensko ovadbo na ODT Celje.

Policisti PP Žalec smo bili v mesecu novembru obveščeni tudi o sedmih prometnih nesrečah na območju Občine Polzela, in sicer eno z lahkimi telesnimi poškodbami voznika osebnega avtomobila, druge so bile z materialno škodo.

Policisti PP Žalec smo udeležencem v cestnem prometu na območju Občine Polzela v dveh primerih zaradi vožnje brez vozniškega dovoljenja zasegli vozilo, enkrat je bilo udeležencu odvzeto vozniško dovoljenje zaradi vožnje pod vplivom alkohola (0,92 mg/l). Napisani so bili obdolžilni predlogi na OS Celje.

V mesecu novembru smo bili policisti PP Žalec obveščeni tudi o kršitvi javnega reda in miru.

V mesecu novembru smo bili policisti PP Žalec obveščeni še o napadu psa na sprehajalca, ki se je zgodil na poti ob Savinji v smeri Podvinskega jezu. Zoper znanega lastnika psa je bil uveden postopek o prekršku in izdana odločba.

 

Bliža se čas božično-novoletnih praznikov in žal tudi čas množične uporabe pirotehnike. Uporaba petard in drugih pirotehničnih izdelkov pomeni objektivno nevarnost za ljudi in njihovo premoženje, žrtve so po navadi otroci. Policisti ugotavljamo, da se ob različnih osebnih praznovanjih, praznovanjih božiča, novega leta, velike noči in drugih priložnostih množično uporabljajo različne vrste pirotehničnih izdelkov. Pri tem prihaja do številnih telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru, do povzročanja materialne škode ter pritožb občanov nad pretirano, nehumano in objestno uporabo petard. Ugotavljamo tudi, da večini otrok, ki na nedovoljen način uporabljajo pirotehnične izdelke, te kupijo njihovi starši, saj jih sami ne morejo kupiti na legalen način.

 

Področje uporabe in prometa s pirotehničnimi izdelki ureja Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI), ki razvršča posamezne pirotehnične izdelke v kategorije, določa tehnične zahteve za izdelke ter pogoje za uporabo.

 

Zakon pirotehnične izdelke deli na:

kategorija 1: ognjemetni izdelki, ki predstavljajo zelo malo nevarnost, povzročajo zanemarljivo raven hrupa in so namenjeni uporabi v strnjenih naseljih, vključno z ognjemetnimi izdelki, ki so namenjeni uporabi v stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih;

kategorija 2: ognjemetni izdelki, ki predstavljajo malo nevarnost in povzročajo nizko raven hrupa ter so namenjeni uporabi na omejenih območjih na prostem;

kategorija 3: ognjemetni izdelki, ki predstavljajo srednje veliko nevarnost in so namenjeni uporabi na prostem, na velikih odprtih območjih in katerih raven hrupa ni škodljiva za zdravje ljudi;

kategorija 4: ognjemetni izdelki, ki predstavljajo veliko nevarnost in so namenjeni za uporabo le strokovno usposobljenim osebam (splošno znani kot »ognjemetni izdelki za poklicno uporabo«) in katerih raven hrupa ni škodljiva za zdravje ljudi.

 

 

Kdo sme nabavljati in uporabljati pirotehnične izdelke?

Pirotehničnih izdelkov posamezne kategorije ni dovoljeno prodajati osebam, ki so mlajše od:

– 14 let za kategorijo 1,

– 16 let za kategorijo 2.

Ne glede na ta zakonska določila je uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 1 in 2 dovoljena tudi osebam, mlajšim od 14 oziroma 16 let, če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Prodajalec sme od osebe, za katero domneva, da ne izpolnjuje pogojev za nakup pirotehničnih izdelkov, zahtevati, da predhodno izkaže svojo starost z javno listino, s katero se dokazuje istovetnost oseb.

 

Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok (vseh vrst petard), je v Republiki Sloveniji prepovedana.

 

Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do 1. januarja.

 

Fizičnim osebam je prepovedana:

– predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka;

– uporaba pirotehničnih izdelkov v drugih predmetih;

– lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ali zmesi;

– preprodaja pirotehničnih izdelkov.

 

Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu pirotehničnih izdelkov?

Kupci pirotehničnih izdelkov, če že morate, kupite takšne izdelke le v trgovinah, ki imajo za prodajo teh izdelkov dovoljenje. Izogibajte se nakupu »pod roko« pri raznih preprodajalcih, saj za kakovost teh izdelkov nihče ne jamči.

 

Ob nakupu od prodajalca zahtevajte:

- potrdilo, da je za konkretni izdelek ministrstvo za notranje zadeve izdalo dovoljenje za uporabo;

- navodila za uporabo izdelka, ki morajo biti napisana v slovenskem jeziku in obvezno priložena vsakemu izdelku.

Pred uporabo izdelkov navodila temeljito preberite in jih ob uporabi tudi upoštevajte.

 

Kje je prepovedana uporaba pirotehničnih izdelkov?

Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije 1, ki so proizvedeni, namenjeni in označeni za tako uporabo.

Uporaba pirotehničnih izdelkov je dovoljena samo v skladu z navodili proizvajalca.

 

 

Nevarnosti in nepravilnosti pri uporabi pirotehničnih izdelkov:

- pri spravljanju petard v žep brez ustrezne embalaže lahko pride do drgnjenja in s tem do aktiviranja petarde;

- aktiviranje in odlaganje v različne predmete (steklenice, poštne nabiralnike …);

- aktiviranje petard z združitvijo več izdelkov skupaj (lepljenje z lepilnim trakom …);

- nenadzorovano metanje petard v množico;

- ponovno pobiranje petard, ki so zatajile, misleč, da ni povzročen vžig.

 

Jakob Udrih

                                                                                                

Oglejte si tudi