Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.07.2017

delno oblačno
Zvečer in v prvem delu noči bodo še krajevne nevihte, zjutraj bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 21 stopinj C.
19°C | 35°C
nedelja, 23.07.2017
18°C | 36°C
ponedeljek, 24.07.2017
19°C | 31°C
torek, 25.07.2017
17°C | 25°C
Opozorila
Petek, 21.7.2017 ob 19h
Do ponedeljka bo po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev.
19°C
35°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

V Mirni Peči našli ostanke protiturške utrdbe ......


NOVICE

| |
18.08.2016      11:50
A A

V Mirni Peči našli ostanke protiturške utrdbe in slovansko grobiščeFoto: Agata Klavora
Foto: Agata Klavora
Deli:

V Mirni Peči so letos začeli z urejanjem okolice cerkve sv. Kancijana. Po ureditvi trga bo prostor okrog cerkve rezerviran le za pešce. Po smernicah novomeškega Zavoda za varstvo kulturne dediščine potekajo arheološke raziskave in nedavno so ob cerkvi odkrili ostanke protiturškega tabora s konca 15. stoletja vključno z  okroglim obrambnim stolpom  na severozahodni strani  ter dele tlakovane zakristije ob ostankih nekdanje gotske cerkve. Po besedah arhitekta Jožeta Slaka, avtorja ureditve in koordinatorja izvedbe projekta, bo  »geometrija obzidja prezentirana v samem finalnem tlaku površin, namenjenih le pešcem-obiskovalcem, obnovitveni posegi pa vključujejo tudi  hortikulturno ureditev ter postavitev klopi in druge urbane opreme s  primerno osvetlitvijo.« Slak izpostavlja  tudi zahtevnost ureditve vseh podzemnih infrastrukturnih vodov v arheološkem kontekstu.

Pri aprilskem poskusnem izkopavanju so izven obzidja protiturškega tabora odkrili tudi grobove, ki nakazujejo slovansko grobišče iz 10. in 11. stoletja. Izkopavanja, ki spadajo v prvi del prenove območja ob mirnopeški župnijski cerkvi, bodo v kratkem končali.

Kljub temu, da je priprava projekta izredno kompleksna,  kaže da pričujoče najdbe roka izvedbe ne bodo podaljšale, saj so bile dosedanje arheološke aktivnosti večinoma predvidene že v naprej in vključene v dinamiko izvajanja del.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mirna Peč!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!