Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.09.2018

jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju okoli 11°C.
3°C | 16°C
sreda, 26.09.2018
0°C | 16°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 21°C
petek, 28.09.2018
6°C | 22°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.9.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
16°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pavčkov dom gostil kraljico in princese


KULTURA

| |
23.01.2018      9:41
A A

Pavčkov dom gostil kraljico in princeseCvičkova princesa Dragica Ribič (druga z leve) je v Šentjurij povabila svoje predhodnice in slovensko vinsko kraljico 2017 (druga z desne).
Cvičkova princesa Dragica Ribič (druga z leve) je v Šentjurij povabila svoje predhodnice in slovensko vinsko kraljico 20...
Deli:

Minuli vikend se je z obiskom Pavčkovega doma v Šentjuriju na Dolenjskem poklonil spominu slovenskega pesnika  Toneta Pavčka poseben šopek lepotic-cvičkovih princes. Odzvale so se povabilu aktualne princese Dragice Ribič, članice Društva vinogradnikov Mirna Peč, ki je svoje predhodnice povabila v svojo zidanico.

Pred tem pa so se promotorke dolenjskega posebneža cvička ustavile pri pesnikovem spomeniku, si ogledale cerkvico sv. Jurija in zatem še stalno razstavo pesnika Toneta Pavčka, ki je postavljena v  centru njegove rojstne vasi, Šentjuriju. Obisk ni bil naključen, saj je bil tudi Tone Pavček (1928-2011) promotor te, za Dolenjce tako pomembne pijače. Cvičku je celo napisal hvalnico in princese so se ob vprašanju, ali jo poznajo, le nasmehnile in jo na izust tudi zrecitirale:«Božja kaplja troedina - cviček -vino imenitno, suho in prijetno pitno, kot ga dajejo črnina, frankinja in kraljevina, pivcu in pevcu se prileže, jezik in srce razveže, in četudi ni za maše, zmeraj paše,
ker je naše, vino nežno, živo, sveže."

Med simpatičnimi lepoticami je bila tudi lanskoletna slovenska vinska kraljica Maja Žibert iz Šentruperta, ki je svojo krono predala naslednici pred dobrim tednom v Radencih. Naloge kraljice in princes pa so si podobne - promocija  in predstavljanje lepot, tradicije in kulture slovenske oz.  dolenjske vinorodne dežele ter širjenju vinske kulture in prepoznavnosti slovenskih pridelovalcev vin.  

 

Ljudmila Bajc

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mirna Peč!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!