Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.07.2018

pretežno oblačno
Zvečer in v prvem delu noči se bodo še pojavljale krajevne plohe in nevihte, nekatere bodo lahko močnejše. V drugi polovici noči se bo vreme prehodno umirilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 29°C
ponedeljek, 21.07.2018
19°C | 31°C
torek, 23.07.2018
18°C | 32°C
sreda, 24.07.2018
16°C | 32°C
četrtek, 25.07.2018
17°C | 33°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 18h
Do sredine noči na nedeljo bodo možna krajevna neurja.
17°C
29°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Tradicija v Mirnu na sončen velikonočni ......


KULTURA, TURIZEM

| |
18.04.2017      15:38
A A

Tradicija v Mirnu na sončen velikonočni dopoldanDeli:

Na sončen velikonočni dopoldan se je na kampotu v Mirnu zbrala velika množica ljudi. Tam se je namreč odvijalo že 39. tradicionalno ciljanje pirhov, ki ga vsako leto organizira odbor za tradicionalno ciljanje pirhov v sodelovanju s TD Miren.

Čast uvodnih petih metov je pripadla gospodu županu Mauriciju Humarju, za njim se je zvrstilo 48 predstavnikov osnovnošolske mladine. Uspešni so bili tako fantje kot dekleta, med njimi je bilo kar nekaj zelo majhnih otrok, ki si zaslužijo še posebno pohvalo za pogum. V pravem navijaškem vzdušju je bil najboljši strelec Matic Brisko, za njim pa Taj Koglot in Miha Klančič.

Tudi ženske so se potegovale za bogate nagrade naših sponzorjev. V konkurenci 33 tekmovalk je bila najboljša Eva Klančič, za njo Lidija Testen in Jana Juretič.

Z najdaljše razdalje, razdalje 9 čevljev št. 43, so pirhe ciljali moški. Hkrati tekmujejo trije strelci in letos so poskrbeli za zanimive trojice, hkrati so tekmovali npr. trije Ivani, trije bratje Faganeli, trije “štantovski” zetje. Najbolj mirno roko in natančen met je med 69 tekmovalci imel Benjamin Perdec, za njim Radovan Štanta in Miran Burgič.

Zelo smo ponosni na mladino, ki se z velikim veseljem udeležuje tekmovanja, prav tako na veliko število sodelujočih (kar 150 se jih je zvrstilo letos) in množico gledalcev. Tega dogodka se kot tekmovalci ali le kot gledalci udeležijo tudi številni Mirenci, ki jih je življenjska pot zanesla iz rodne vasi in to priložnost izkoristijo za srečanje s prijatelji, znanci, sošolci, sosedi…

Še posebno pohvalo namenjamo podmladku organizacijskega odbora, Ani, Živi, Manci, Roku, Adamu, Mateju in ostalim malo starejšim in bolj izkušenim. Z njihovo zagnanostjo dokazujejo, da je bila odločitev o uvedbi tekmovanja več kot pravilna. Le kaj bi se zgodilo z običajem ciljanja pirhov, če daljnega leta 1979 tega ne bi storili? Že sedaj vas vabimo na 40. tradicionalno ciljanje pirhov na naslednjo Veliko noč, 1.aprila 2018, ki bo sigurno nekaj posebnega. To ne bo prvoaprilska šala, mi se že pripravljamo in veselimo. Saj se vidimo, ne?
Kako je bilo na ciljanju pirhov leta 2012, si lahko pogledate na povezavi registra nesnovne kulturne dediščine, kjer je vpisan tudi naš običaj:
http://www.etno-muzej.si/files/videos/original/velikonocne_igre_s_pirhi_0.mp4
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.