Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.10.2018

pretežno jasno
Sprva bo oblačno, ponekod tudi megleno. Rahel dež bo povsod ponehal. Čez dan se bo od severozahoda delno zjasnilo. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 20, na Primorskem do 24 °C.
12°C | 24°C
petek, 17.10.2018
12°C | 23°C
sobota, 19.10.2018
11°C | 24°C
nedelja, 20.10.2018
9°C | 24°C
ponedeljek, 21.10.2018
9°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 18.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Kvatrnica na Mirenskem Gradu


PROSTOVOLJSTVO

| |
21.09.2017      9:57
A A

Kvatrnica na Mirenskem Gradu


Pretekli vikend, med 15. in 17.9.2017, smo na Mirenskem Gradu praznovali god Žalostne Matere božje, zavetnice cerkve, ter glavni romarski shod - kvatrnico.


Deli:

Letos so priprave na praznik potekale v posebnem duhu, saj smo ustvarjalci skušali predstaviti pomen praznika v preteklosti. Družine, mladi in otroci so cerkev okrasili z opekami in okni kot simboli pogleda na preteklost kvatrnice in Grada; preteklosti, ki je bila polna ruševin, obnavljanj, trpljenja pa tudi veselja.

V soboto zvečer je bila mladinska maša, ki jo je daroval g. Peter Žakelj. Mašo smo oblikovale družine in mladi z Grada v sodelovanju z otroškim zborčkom iz Mirna. Po maši je sledila procesija z lučkami, nato pa smo verniki z molitvijo, prošnjami in pesmimi bedeli do polnoči pred kipom Žalostne Matere božje ter jo prosili za Njene milosti in varstvo. 

V nedeljo je slovesno sveto mašo daroval ljubljanski pomožni škof msgr. Franc Šuštar ob somaševanju župnikov iz bližnjih župnij in sobratov lazaristov. Po maši je sledil kratek kulturni program, kjer smo mladi po pripovedih najstarejših občanov uprizorili dramsko igro, v kateri smo prikazali, kako je bilo včasih na kvatrnico. Nekoč so romarji prihajali z vseh koncev in krajev, svete maše so se obhajale skoraj vsako uro in v različnih jezikih, spovedovalo je več duhovnikov hkrati, popoldne pa so se ljudje zadrževali ob stojnicah ter občudovali dobrote in lepe izdelke, ki so jih ponujali trgovci. Domačini so za romarje pripravili domačo juho, golaž ter tradicionalen jabolčni štrudelj (po domače štrukil).

Po dramski igri je sledilo odprtje razstave Grad in kvatrnica skozi čas. Predstavili smo povezavo med praznikom Žalostne Matere božje in kvatrnico ter fotografije Grada od konca 19. stoletja do danes. Razstavljeni so bili tudi od vojne poškodovani kipi, zapisi pričevanj najstarejših občanov ter stari časopisni članki, ki so poročali o različnih dogodkih v času praznovanja kvatrnice.

Naj nas naša zavetnica Žalostna Mati božja še naprej varuje, blagoslavlja in spremlja.

Petra Markič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI DRUŠTVO PROSTOVOLJCEV VZD? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.10.2018 | Ostalo
Mladinska skupina
27.10.201 | Šole in vrtci
Indijanske počitnice na Debelem rtiču

Bodite prvi pri oddaji mnenja.