Logo MojaObčina.si
DANES
15°C
10°C
JUTRI
18°C
8°C
4848

PETI DAN BOJA Z OGNJEM, NADČLOVEŠKA PREDANOST REŠEVALCEV, SRČNOST LJUDI IN ZAHVALA ŽUPANA

V katastrofi nepojmljivih razsežnosti, ki je prizadela Goriški Kras, od roba Vipavske doline, čez Črne hribe do Tržaškega zaliva, v pretežni meri pa Občino Miren – Kostanjevica, je doslej pogorelo že preko 2.000 ha gozdnih površin, oljčnikov, njiv in gospodarskih poslopij. Zaradi dima s strupenimi primesmi, ki se vali čez naselja vse do morja, se na prizadetem območju izvajajo evakuacije starejšega prebivalstva in oseb z boleznimi dihal.

Tragedija, ki ji še ni videti konca, povzroča na eni strani travmatične stiske in strahove prizadetih, ki začasno zapuščajo domove, na drugi pa odkriva in krepi plemenitost človeške narave, ki se kaže v posluhu za sočloveka v stiski.

V težkih pogojih se gasilci, civilna zaščita, slovenska vojska in slovenska policija, predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije, Rdečega križa, zdravstveni delavci in domačini prizadetih vasi, ob pomoči vojaških helikopterjev, letala Pilatus PL-6 in policijskega vodnega topa, borijo za  ohranitev domov in življenja ljudi. Na terenu je aktivnih je že preko 1.300 usposobljenih reševalcev in prostovoljcev. 

V obdobju, ko škoda iz trenutka v trenutek narašča, se nad zublje, dim in pepel dvigajo odmevi srčnosti, hrabrosti, predanosti, sodelovanja in medsebojne pomoči med ljudmi!

Obiski številnih slovenskih politikov, predsednika države Boruta Pahorja, predsednika vlade dr. Roberta Goloba, ministra za obrambo Marjana Šarca, Evropskega komisarja za krizno upravljanje Janeza Lenarčiča, izkazujejo skrb, sočutje in pripravljenost državnih institucij na iskanje praktičnih rešitev za preprečitev nadaljnje škode ter v prihodnje preprečevanje podobnih nesreč. V aktualnih razmerah pa se moramo zavedati, kdo so pravi heroji, ki svoje delo opravljajo do skrajnih meja svoje zmogljivosti, z dejanji, tukaj in zdaj.

In kdo ste na drugi strani posamezniki in skupine, ki ste se brez pomisleka nemudoma odzvali klicu na pomoč osebju na terenu z donacijo vode, energijskih tablic in druge vrste hrane, nekateri tudi prenočišč za evakuirane domačine in zatočišč za živali.

Župan občine Miren – Kostanjevica, Mauricij Humar, iz terena, kjer skupaj z vodji reševalnih skupin, predstavniki lokalnih skupnosti in domačini že peti dan brez oddiha organizira akcije reševanja ljudi in premoženja, na tem mestu izreka osebno zahvalo vsem, ki nam stojite ob strani v teh težkih trenutkih.

Iz štaba civilne zaščite sporočajo, da je donacij vode in hrane v tem trenutku dovolj, zaradi oteženih dostav je zaželeno, da z dobrodelnimi dejanji za nekaj časa prekinete oziroma sledite javno objavljenim navodilom. Pomoč in podporo širše javnosti bomo potrebovali v še večji meri takoj po umiritvi razmer, ko bo nastopil čas sanacij.

Največji požar v zgodovini Slovenije, ki je prizadel srce turistične destinacije Miren Kras ter naše najlepše pohodne, kolesarske in konjeniške poti, še ni rekel zadnje besede.

HVALA, ker vztrajate in nas podpirate z mislimi in dejanji v nameri, da ta bes ognja ukrotimo.

 

mag. Ariana B. Suhadolnik,

direktorica Turizma Miren – Kostanjevica

 

Foto: Jasmina Putnik, Mitja Ambroželj, Boris Nanut

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi