1. maja je sonce v Opatje selo, na najlepše prizorišče na prostem, ki od leta 1972 skoraj vsako leto, tudi v dežju, gosti, včasih eno največjih v Jugoslaviji, danes največjo regijsko prireditev v poklon prazniku dela, privabilo preko 3.000 obiskovalcev.
Kljub številnim dogodkom v prazničnih dneh vse naokrog, odličen obisk kaže, da tradicija še vedno šteje in velja Občini Miren-Kostanjevica, ki si prizadeva ohranjati prireditev tudi v obdobju menjave generacij, velika pohvala.
V uvodnem pozdravu je župan Mauricij Humar izrazil veselje nad obiskom posebej mladih družin, ki so na eni strani izkoristile priložnost druženja v čudovitem naravnem ambientu in ponudile otrokom možnost razvijana spretnosti na delavnicah, na drugi pa prisluhnile sporočilu o pomenu ustreznega in pravičnega vrednotenja DELA, za katerega so se zavzemale starejše generacije in na katerem sloni razvoj družbe ter ustvarjanje dobrin in obilja, ki so jih mladi danes deležni.
Župan je v svojem nagovoru izpostavil, da delo kot vrednota v zadnjem stoletju še vedno ohranja bistvo, da je tisto, ki ustvarja pogoje za normalno in dostojno življenje, da se pa stvari spreminjajo. Poudaril je željo, da se v našem širšem goriškem prostoru ohranja dovolj delovnih mest, da bi mladi ostajali. Apeliral je, da se decentralizira javna uprava in podjetja državnega lastništva, ter da se ponovno vzpostavi enote tudi v bolj odročnih krajih in ne samo v centrih. Za konec je povedal še, da smo v obdobju robotizacije in digitalizacije, umetne inteligence, čemur morajo dobro slediti šolski sistemi z ustreznim izobraževanjem, po drugi strani pa moramo vsi paziti, da ostanejo naši medsebojni odnosi živi, saj to kar človek človeku lahko da, nobena avtomatizacija ne more. Vedno več novo-prihajajoče tuje delavce moramo sprejeti, vendar naj se tudi oni ustrezno prilagodijo našim krajem, za kar pa je potrebna tudi sistemska rešitev, da se tej ljudje lažje integrirajo v naše okolje.
Letošnja slavnostna govornica, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Lidija Jerkič je zaradi nepredvidenega nujnega zdravstvenega posega prisotnost opravičila, a napisala govor, ki ga je v njenem imenu prebral generalni sekretar ZSSS, Boštjan Medik.
“Če še kdo sprašuje, ali ima praznik dela še smisel, ni nikoli prav razumel, kako smo do položaja, ki ga danes delavka ali delavec imata, sploh prišli. Ni samoumevno, da je delovnik 40 ur na teden, da je plačilo redno in prispevki plačani, da je delo omejeno na 40 let in pokojnine zagotovljene, da si lahko vzamemo čas za delo, druženje, družino in dopust.
Slovenija je socialna država. Ponosni smo lahko na našo skupnost, ki se vedno izkaže v nesrečah in katastrofah. Spomnimo se velikega požara prav v teh krajih, spomnimo se poplav pred dvema letoma ali pa vsakdanjih zgodb nesebične pomoči prijateljem, znancem ali pa popolnim tujcem. Znamo in zmoremo.
Zahvaljujoč tudi sindikatom smo država, v kateri radi živimo. V zadnjih par letih smo sindikati dodatno uspeli narediti velike korake pri minimalni plači, poklicnih boleznih, zaščiti delavk in delavcev skozi zakon o delovnih razmerjih, pa tudi pri mehkem prehodu v upokojevanje s ciljem, da bodo naše pokojnine
varne in sistem varen tudi za tiste, ki šele začenjajo z delom. Zasluga za to gre tudi posluhu drugih dveh socialnih partnerjev in določevalcev v politiki. A brez sindikalnih pritiskov, opozoril in pogajanj ne bi šlo.
Zadovoljni z doseženim ne bomo nikoli. Zato si v ZSSS vsak dan in neprestano prizadevamo opozarjati na nove izzive: na primerno plačilo, na možnosti izobraževanja, na varno delo, na nove oblike dela, ki tiho izpodrinjajo redno delo– platformno delo, agencijsko delo, prisilno podjetništvo ali pa izogibanje davkom. Na nujnost skrbi za starejše, dolgotrajno oskrbo in varnost pokojnin. Na javno zdravstvo, javno šolstvo. Na storitve, dostopne za vse, ne le za tiste, ki imajo veliko denarja. Delo in kapital nista enakovredna partnerja. Nikoli ne bosta in še vedno je denar sveta vladar. Vsak napredek je zato dodatno težak, včasih nemogoč.
Praznik v Opatjem selu je velik poklon DELU kot vrednoti in temeljni pravici, ki omogoča dostojno življenje. Ta kraj je v zgodovini prestal marsikaj. Vojno, tujčevo nogo, uničenje, selitve, s kraško trmo obnovljeno vas vse do današnjega izgleda. Tako kot delavstvo, ki je skozi zgodovino doživljalo enako.”
Jerkičeva je govor zaključila s hudomušno mislijo, da bi morda veljalo obnoviti tradicijo izdelovanja bičev v teh krajih, saj se zdi, da bi si marsikdo zalužil, da bi ga z njimi ošvrknili.
V bogatem glasbenem programu, ki se je začel z nastopom Twirling mažoretne skupine Nova Gorica, so sodelovali MPZ Srečko Kosovel iz Ajdovščine, solisti Sara Lamprečnik, Laura Budal Rebula v spremstvu back vokalistov Valentine in Janka Zorn ter tenorist David Čadež, ob spremljavi Goriškega pihalnega orkestra.
Za presenečenjenje je poskrbel Gianni Rijavec, ki je ob 40 letnici glasbene kariere posebej za to priložnost spesnil in uglasbil novo pesem RDEČA ROŽA, s katero je, tudi z videospotom povabil na plesni večer ob njegovih evergreenih, ki ga je popestril DJ Janko.
Prireditev so omogočili zvesti pokrovitelji Komunala Nova Gorica, APIA, Marušič d.o.o Opatje selo, A-MEDIA, Radio Robin in Polavi, ter 88 pokroviteljev srečelova, ki ga je organizirala Opajska mladina. Društvo žena Miren-Orehovlje je poskrbelo za dobrodošlico obiskovalcem z rdečimi nageljni, za hrano sta skrbela NK Adria in Motošport Klub AKT, ponudbo na prvomajskem prizorišču pa so popestrile stojnice z raznimi izdelki.
Voditeljica prireditve, direktorica Javnega zavoda Miren Kras, Ariana Durnik, je ob zaključku povabila na majsko dogajanje v destinaciji, na doživetje okusov špargljev, 3 hodne menije po ceni 30 EUR v gostilnah Bric, Makorič, Štirna in na Domačijo Mirka Godniča ter na tradicionalni Praznik Špargljev v Orehovljah 25. maja.