V pisnih virih je bila cerkev v Lipi prvič omenjena leta 1570. Veljalo pa je, da je bila obstoječa stavba postavljena v 17. stoletju. Leta 1818 je bila cerkev povišana, graditelji so ji takrat prizidali zvonik in zakristijo ter jo predelali v skladu s takratnim gradbenim slogom. Letnica 1818 je vklesana tudi v vhodni portal cerkve. Baročni oltar sv. Mihaela je bil postavljen precej prej, leta 1741. Oltarno sliko sv. Mihaela je naslikal goriški slikar Antonio Paroli.
Ob obnovi poleti 2019 so bile s pomočjo restavratorjev Zavoda za varstvo kulturne dediščine pod plastmi beležev odkrite stare gotske poslikave, ki so spremenile dosedanje vedenje o zgodovini in starosti sedanje cerkve. Datacija najdenih poslikav je potrdila, da je prav ta stavba v središču vasi stala že vsaj leta 1580 – pred skoraj 440 leti! Ali celo prej – morda že v povezavi s pomembno zgodovinsko osebnostjo, škofom Urbanom Textorjem (1491–1558). Textor je bil rojen v Lipi na Krasu kot Urban Kalčič (Kalczitsch). V zgodovino se je zapisal kot ljubljanski škof, ki je v 16. stoletju preganjal voditelje protestantizma, med njimi tudi Primoža Trubarja.
Obnova cerkve je bila lahko izvedena zaradi sodelovanja krajanov, ob nenadomestljivem prispevku vaščanke Marije in njene sestre Pavle, stalni skrbi mizarjev iz Lipe ter zavzetosti domačega župnika. Obnovljeno cerkev je 29. septembra 2019 v okviru vaškega praznika,posvetil upokojeni koprski škof Metod Pirih.
Nataša Kolenc
Foto: Nataša Kolenc, David Cigoj