Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

delno oblačno
Ponoči bo na Primorskem pretežno jasno, pihala bo zmerna burja. Drugod v notranjosti države bo večinoma oblačno, predvsem v jugovzhodnih krajih bo občasno še možen rahel dež. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, ob morju okoli 10, v Gornjesavski dolini okoli 0 °C.
6°C | 19°C
sreda, 24.10.2018
6°C | 19°C
četrtek, 25.10.2018
8°C | 21°C
petek, 26.10.2018
6°C | 21°C
sobota, 27.10.2018
11°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 21.10.2018 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
19°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Tradicionalni pohod prijateljstva


KULTURA

| |
22.12.2016      9:00
A A

Tradicionalni pohod prijateljstvaDeli:

18. decembra v poznem nedeljskem popoldnevu  so se pohodniki zbrali pri Grabcu. Kot navadno so se ustavili poleg obnovljenega vodnjaka. V roke so vzeli bakle. Prvo je prižgal Mauricij Humar, župan  Občine Miren - Kostanjevica. In luč je zasijala med pohodniki, ki so se v veselem razpoloženju  podali na pot.

Andrej Brešan, član Kulturnega društva Stanko Vuk, je razložil, da je prvi pohod prijateljstva z baklami potekal decembra 2007. Takrat se je namreč zabrisala meja med dvema državama. Ljudje z italijanske in slovenske strani so bili znova povezani, tako kot je bilo pred davnim letom 1947.

Jubilejni 10. pohod prijateljstva, v organizaciji KS Miren in KD Stanko Vuk Miren - Orehovlje, je potekal po ustaljeni progi: Grabec, Pod bregom, čajček - tokrat na večjem prostoru pri občini - čez novi most do zidanega mosta čez Vipavo, spet do občinske stavbe; ponovno so prečkali novi most, nato po sadovnjaku do Rupe in tam  zopet čez Vipavo proti Grabcu.  Tam sta pohodnike čakali topla malica in pijača. Domačinke z Grabca so  ju z nasmehom in dobro voljo delile prav vsem udeležencem.

Pohod prijateljstva je potekal v skoraj vseh zimskih razmerah: hodili so v mrzlem vremenu, v dežju, v razmeroma toplem vremenu in celo v idilično zasneženi pokrajini.  Vsakokrat, res vsakokrat  so med pohodom potekali živahni pogovori med pohodniki, tkale so se nove vezi, utrjevale znane.

Naj táko živahno pretakanje prijateljskih vezi med ljudmi z obeh strani meje traja še naprej. 

Marta Pavlin
fotografije Dean Cijan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO DRUŠTVO STANKO VUK Miren - Orehovlje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2018
Danes ni dogodkov.
27.10.201 | Šole in vrtci
Indijanske počitnice na Debelem rtiču
29.10.2018 | Tečaji in delavnice
Predavanje »S ko-RAKom do zdravja«
31.10.2018 | Umetnost
Seljanska noč čarovnic

Bodite prvi pri oddaji mnenja.