Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.07.2018

delno oblačno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 17, ob morju okoli 20 °C.
16°C | 33°C
sobota, 21.07.2018
19°C | 31°C
nedelja, 22.07.2018
17°C | 31°C
ponedeljek, 23.07.2018
18°C | 32°C
Opozorila
Četrtek, 19.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
33°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kulturni praznik v znamenju Lojza Bratuža - ......


KULTURA

| |
05.03.2017      11:13
A A

Kulturni praznik v znamenju Lojza Bratuža - simbola slovenstva


V Mirnu so počastili slovenski kulturni praznik s prireditvijo o Lojzetu Bratužu. Tako kot doslej sta se povezali KD Stanko Vuk in Posvetno društvo iz Štandreža.


Deli:

Letos mineva 80 let od trpeče smrti Lojzeta Bratuža. Profesorica Lučana Budal je v svojem govoru orisala pot tega slovenstvu zavezanega kulturnega delavca v času fašizma. Bratuž je namreč pomagal ustanavljati slovenska pevska društva po vsej Primorski. Vodil je več zborov, vzpodbujal petje v slovenščini vsaj v cerkvah, saj je bila v času fašizma slovenščina prepovedana. Táko narodno zavedno dogajanje je fašiste močno motilo, zato so ga skušali onemogočiti na razne načine. A ni pomagalo. Dokler se niso domislili podlega načina: po maši so na sedež fašija v Podgori 27. decembra 1936 na silo odpeljali pet pevcev, med njimi tudi Lojzeta Bratuža. Piti so mu dali zastrupljeno pijačo, zaradi katere je po hudem trpljenju umrl v marcu 1937.

Na prireditvi so se prepletale recitacije in igrani prizori iz Bratuževega življenja v izvedbi igralcev PD Štandrež. Program so obogatile glasbene točke: na violini Samuel Zavadlav, na harfi Nika Šubic, na klavirju Eva Dolinšek. Solo pete vložke je izvedla Alessandra Schettino, zborovske pa MePZ Štandrež pod vodstvom Zulejke Devetak.

Marta Pavlin
Fotografije Tomaž Povodnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO DRUŠTVO STANKO VUK Miren - Orehovlje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.