V četrtek, 6. marca, je na Cerju sonce pozdravilo preko 230 zaposlenih iz Holdinga Slovenskih elektrarn, ki so pod taktirko Zavoda za gozdove Slovenije poprijeli za krampe, lopate in motike, ter na območje požarišča posadili novih 4.000 sadik avtohtonih listavcev.
Zbrane je v imenu župana Občine Miren-Kostanjevica pozdravila direktorica Javnega zavoda Miren Kras, mag. Ariana Durnik in jim zaželela dobrodošlico vseh prebivalcev območja, ki ga je prizadel največji požar v zgodovini Slovenije poleti 2022 in povsem uničil 3.700 hektarjev narave.
Zahvalila se je za plemenitost, ki jo je podjetje izkazalo s finančno podporo obnovi uničenih gozdov, posebej pa za srčnost, ki so jo zaposleni dokazali s svojo prisotnostjo in namero, da s konkretnimi dejanji sadnje sadik dreves pomagajo naravi, da si opomore.
Izpostavila je dosedanje rezultate projekta Skupaj za Kras, v okviru katerega je bilo v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije izvedenih že preko 40 akcij na terenu, posajenih preko 100.000 dreves, preko 5.000 kg semen ter želodov in odvrženih 5.000 semenskih kroglic z droni, odstranjenih pa tudi veliko invazivk.
Projekt je bil lani na Berlinskem ITB sejmu v okviru dogodka Green Destinations nagrajen kot eden od treh najboljših primerov dobre prakse na svetu!
Poleg obnove gozdov vzporedno nastaja tudi čudovit produkt Zeleno srce Krasa, ki bo v obliki čezmejne krožne izobraževalno - pohodniške poti povezal 7 obmejnih, v požaru prizadetih občin, v edinstveno doživetje narave s posebno zgodbo tragedije in srčnosti ter vrnil življenje na prizadeto območje.
Predsednik uprave HSE d.d, Tomaž Štokelj, se je zahvalil zaposlenim za številčno udeležbo in poudaril, da se družbena in okoljska odgvornost podjetja ne meri samo v namensko investiranem denarju, temveč še veliko bolj v kulturi organizacije, ki jo odraža pripadnost zaposlenih tovrstnim akcijam.
Pomočnik direktorja Zavoda za gozdove Slovenije, dr. Aleš Poljanec, je poudaril velik pomen podpore javnosti in prostovoljcev za realizacijo obsežne obnove uničenega gozda, ki bo dolgotrajna, akcije sajenja pa bodo v prihodnjih letih nadomestile akcije nege sadik, da bodo v večjem odstotku preživele.
Mag. Durnik in dr. Poljanec sta predsedniku HSE d.d. izročila zahvalo za podporo v imenu vseh partnerjev projekta Skupaj za Kras, občin Miren-Kostanjevica, Komen in Renče-Vogrsko, Zavoda za gozdove Slovenije in neprofitne fundacije Vrabček upanja z željo, da se vzpostavljeno sodelovanje nadaljuje in v prihodnjih letih skupaj spremlja rezultate opravljenega dela.
Teambuilding, v okviru katerega so zaposleni HSE s skupnimi močmi prispevali k obnovi pogorišča, je organiziral ETC Adriatic.