Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 14°C
sreda, 25.10.2017
2°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 18°C
sobota, 28.10.2017
3°C | 12°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Nenavadno dogajanje v naravi


NOVICE

| |
10.11.2011      15:44
A A

Nenavadno dogajanje v naravi


V neobičajno toplih zgodnje novembrskih dneh je bil na obronkih gozdov okoli Mežice opažen nenavaden pojav.


naša pikapolonica
naša pikapolonica
Deli:

Sprehajalce so presenetile čudne pikapolonice nenavadnih barv, še posebej pa njihova množičnost. V trenutku si na svojih oblačili lahko naštel po šest, osem, deset in več hroščkov; tu in tam je kateri pristal tudi na goli koži roke in obraza.

Rdeče pikapolonice s sedmimi pikami prislovično prinašajo srečo. Najdemo jih na voščilnicah, o njih pojejo otroške pesmice, sedmica, povezana s številom pikic na njihovih krilih, je pa itak pravljično število.

Morda se kdo  iz otroštva spomni tudi pesmice, ki jo je treba zrecitirati, medtem, ko ti pikapolonica,

ki si ji podstavil kazalec, da se je povzpela nanj,  počasi pleza do vrha : Pina bezina, pokaž mi ženina! In, kamor je odletela, tam nekje je že čakal ženin za mladenko.

Da bi se pikapolonice že kdaj prej pojavljale tako množično, se nihče ne spomni. Da bi pristajale na ljudeh tudi ne. Prav tako je poseben njihov videz – barve so lahko od rdeče, rumene, črne in rjave, število pik pa variira od 2 pa vse do 22.

Po kratki raziskavi se je izkazalo, da so nenavadni hroščki verjetno azijske, oziroma kitajske pikapolonice, ki so jih pred časom od tam uvozili v Evropo, da bi (bolj učinkovito kot domače) uničevale listne uši.

A kot se rado zgodi ob poseganju človeka v naravo, so se uvožene živalice razmnožile čez vse meje in ne uničujejo le uši ampak tudi domorodne pikapolonice ter druge žuželke. Škodijo tako čebelarjem kot vinogradnikom, povzročajo pa lahko tudi alergijo.

Nimajo naravnega sovražnika in se širijo po Evropi. Vedno več jih opažajo tudi po Sloveniji. Pred zimo se zbirajo in iščejo primerno zavetje – ponekod se zbirajo na fasadah, menda jih je tudi po več sto in pogosto silijo v stanovanje, na toplo.

Pravega recepta, kako se spopasti z njimi, zaenkrat ni. Uničevanje z insekticidi škodi tudi avtohtonim žuželkam, mehanično uničevanje je vprašljivo, morda nam ostane le upanje, da bo narava sčasoma sama uravnovesila stanje, ki ga je s svojo nepremišljenostjo povzročil človek.

 

 Ida Paradiž


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mežica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.