Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.08.2018

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 32°C
torek, 20.08.2018
17°C | 33°C
sreda, 21.08.2018
17°C | 32°C
četrtek, 22.08.2018
18°C | 33°C
Opozorila
Sobota, 18.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Postni čas v katoliški cerkvi


VERSKE

| |
28.02.2017      14:46
A A

Postni čas v katoliški cerkvi


Na pepelnično sredo, letos je to 1. marca, v katoliški Cerkvi začenjamo postni čas, ki traja štirideset dni (iz štetja so izvezete nedelje v postnem času, saj za kristjane vsaka nedelja pomeni »malo veliko noč«). Postni čas se zaključi s praznovanjem velikonočnega tridnevja (veliki četrtek, veliki petek in velika sobota).


Postna postava
Postna postava
Deli:

Postni čas je spokorni čas in obdobje priprave na veliko noč. Kristjani v tem času pri bogoslužju in v zasebnem življenju več premišljujemo o pomenu Kristusovega trpljenja in njegove smrti na križu ter o njegovi velikonočni zmagi življenja nad smrtjo.

Na pepelnično sredo se po cerkvah vsako leto opravlja obred pepeljenja. Duhovnik verniku na glavo simbolično posuje blagoslovljen pepel z znamenjem križa, s čimer se navzven pokaže notranja pripravljenost vernika za spreobrnjenje in poboljšanje življenja. V postnem času duhovniki in ostali bogoslužni sodelavci nosijo liturgična oblačila v vijolični barvi.

Del priprave na veliko noč v postnem času je tudi post. Postna postava je naslednja: pepelnična sreda in veliki petek sta dneva strogega posta in zdržka mesa. Vsi, ki so dopolnili osemnajsto leto in še niso stari šestdeset let, so se dolžni postiti.

Ta dva dneva se le enkrat na dan najemo do sitega in se zdržimo mesnih jedi. Zdržek od mesnih jedi velja na vse petke v letu. Na vse druge petke v letu je mogoče  zdržek mesa nadomestiti s kakšnim drugim dobrim delom. V postnem času je priporočljivo, da dodamo k zdržku mesa še kakšno drugo dobro delo:

  • molitev: npr. udeležba pri sveti maši, osebna ali družinska molitev, obisk cerkve ali kapele, branje Svetega pisma, molitev križevega pota,
  • post: poleg odpovedi mesu so še druge možnosti, lahko se odpovemo sladkarijam in poobedkom; odpoved kavi ali kajenju; zdržek od televizije, računalnika in namesto tega več časa posvetiti stikom z bližnjimi; splošna omejitev v hrani in pijači z namenom, da prihranjeno namenimo revnim,
  • pomoč drugim: npr. posebna skrb za koga v bližini, ki je ostarel, bolan, osamljen, reven,
  • odnosi: več časa namenimo drug drugemu v družini, v službi smo bolj pozorni do sodelavcev, na cesti dajemo prednost drugim, se nasmehnemo mimoidočemu.

Postni čas je čas pokore. V tem obdobju za nas verne velja spodbuda k poglobljeni molitvi in ljubezni do bližnjega, k zatajevanju samega sebe tako, da prisluhnimo potrebam drugih.

Besedilo po spletni strani TU SŠK priredil: Peter Jemec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ŽUPNIJA MENGEŠ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
ŽUPNIJA MENGEŠ
ŽUPNIJA MENGEŠ
TRDINOV TRG 9
Tel:01/723-01-10
Mengšan
Številka: 07-2018
Izšla: 13.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.08.2018 | Šport
PRIJATELJSKA TEKMA : NK KRESNICE : NK MENGO28
18.08.2018 | Družabni dogodki
Veselica z Modrijani v Tacnu
23.07.201 | Družabni dogodki
Počitniško varstvo
27.08.201 | Tečaji in delavnice
Počitniško varstvo
18.08.2018 | Šport
PRIJATELJSKA TEKMA : NK KRESNICE : NK MENGO28
18.08.2018 | Družabni dogodki
Veselica z Modrijani v Tacnu
23.07.201 | Družabni dogodki
Počitniško varstvo
25.08.2018 | Kultura
Mengeš iz preteklosti v sedanjost in za prihodnost
27.08.201 | Tečaji in delavnice
Počitniško varstvo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo