Logo MojaObčina.si

Lukovica

JUTRI
2°C
-5°C
PON.
0°C
-2°C
Deli
4410

Sveti Florjan zavetnik gasilcev

Današnji gasilski pozdrav se glasi Na pomoč in vendar so pred več kot sto leti uporabljali slogan Bogu v čast ljudem v korist, ki vsekakor veliko bolj izraža zaupanje v Boga in vendar se ob njegovem godu pri svetih mašah zberejo gasilci in gasilke, da se mu zahvalijo in priporočijo v varstvo. Kot  zaščitnik gasilcev se sveti Florjan začne pojavljati v začetku XIX. stoletja, ko se je začelo organizirano gasilstvo in ko so začeli ustanavljati prostovoljna gasilska društva. Svetega Florjana so kot svojega zaščitnika sprejeli gasilci Evrope, najbrž zaradi tega, ker je bil rimski častnik v neki rimski legiji, ki je bila zadolžena za gašenje požarov, varovanje premoženja, in ker se je kot gasilec zavzemal za svoje bližnje, ni zatajil vere in je hrabro umrl, da bi rešil druge. V obdobju med obema vojnama (1918-1945) so svetega Florjana zelo častili, postavljali so mu spomenike, slike, njegovi kipi pa so bili pogosto v cerkvah in gasilskih domovih. Svoje mesto je imel tudi na društvenih praporih gasilskih društev, kjer ga najdemo še danes. Pri svetem Luku v spodnjih Praprečah se zberejo gasilci vsako leto pri sveti maši njemu v čas in ob tem se mu zahvalijo in obenem  priporočijo za varstvo  za nazaj tudi za naprej. Tokrat je sveto mašo daroval Pavle Okoliš, ki se je zbranim gasilcem in gasilkam zahvalil za njihovo požrtvovalno delo ob različnih nesrečah. Pri sveti maši sta prejela nadškofove dekrete tudi nova ključarja podružnične cerkve svetega Luka  Andrej Avbelj in Darko Bukor. Za slovesnejšo sveto mašo so poskrbeli še pevke in pevci mešanega pevskega zbora pod vodstvom organistke Damjane Bukor.

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Strokovnost in zanesljivost