Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.10.2018

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, nekaj manj oblačnosti bo v severni Sloveniji. Predvsem v južni polovici bodo občasno možne rahle krajevne padavine. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 18, na Primorskem do 21 °C.
10°C | 17°C
sreda, 17.10.2018
12°C | 19°C
četrtek, 18.10.2018
10°C | 21°C
petek, 19.10.2018
11°C | 21°C
sobota, 20.10.2018
9°C | 21°C
Opozorila
Torek, 16.10.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Šole na deželi morajo slovenske biti


KULTURA, ŠOLSTVO, DRUŠTVA

| |
02.07.2018      8:52
A A

Šole na deželi morajo slovenske bitiDeli:

 Enemu najbolj zaslužnih mož, ki mu ni bilo mar kako se in se bo govorilo in pisalo v naših krajih Juriju Varlu, duhovniku , pisatelju, pesniku in prvemu učitelju v Krašnji, so  19. junija 2018 odkrili spominsko ploščo na cerkvi svetega Tomaža v Krašnji. V kulturnem delu so sodelovali pevci otroškega pevskega zbora in recitatorji  OŠ Janko Kersnik Brdo PO Krašnja in recitatorji KUD Fran Maselj Podlimbarski. Med gosti so poleg zdajšnje  ravnateljice dr. Anje Podlesnik Fetih se je prireditve udeležila tudi nekdanja ravnateljica Zdenka Pengal , pomočnica ravnateljice Cvete Rošer  in številni učitelji. Poleg  župana Občine Lukovica Mateja Kotnika  tudi  ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik, domači župnik Anton Potokar, predsednica KS Krašnja Urška Kos predstavnik sveta staršev Anton Meden in številni krajani.  V kulturnem delu smo  prisluhnili pevskemu  zborčku  pod vodstvom Blaža Andrejke ob spremljavi Nastje Grad, ki so nam zapeli V dolini prijetni je ljubi moj dom in tudi šola bi lahko dodali, ter nam na koncu malce preden se pričnejo  počitnice zapeli zelo sporočilno pesem, Mi vstajamo, jadramo kakor galebi na pot. Nato je sledila predstavitev 160 letne tradicije šolstva v Krašnji ob pomoči besede in slike. Ob spominih na to, da je šola bila v gostilni, v kateri je sicer prespal sam cesar Jožef II. najstarejši sin nadvojvodinje Avstrije Marije Terezije, o kateri je kar nekaj besed kasneje spregovoril župan Matej Kotnik, ter v drugih zgradbah v Krašnji so besede:" Zemlja , na kterej naše šole stojijo, je zemlja slovenska; otroci, ki naše šole obiskujejo, so otroci slovenski; učitelji, ki v naših kmečkih šolah uče, so učeniki slovenski; duhovni, ki v naših šolah keršanski nauk uče, so duhovni slovenski; in stariši, ki otroke v naše šole pošilajo, so stariši slovenski. Ravno zato, ker je vse slovensko: zemlja, otroci, učeniki in stariši, bo tudi le slovensko govorjeno" Jurija Varla v, Slovenski bčeli, novembra 1850 več kot preroške. Njegove besede in spomin nanj se je ohranil vse do današnjih, dni zahvaljujoč njegovemu doprinosu v kraj in Veri Beguš neutrudni kulturni delavki, ki je celo življenje povezana tako s šolo in krajem. Nanj bo poleg spominske plošče na cerkvi svetega Tomaža v Krašnji spominjala tudi knjižica, ki jo je ob 160 letnice šole v Krašnji uredila Vera Beguš in  izdal KUD Fran Maselj Podlimbarski iz Krašnje. In kakor je dejal škof Jamnik pred odkritjem spominske plošče: "Vesel sem, ko vidim tako množico otrok in odraslih , ki stopijo skupaj in naredijo nekaj za kraj in ob tem ne pozabijo na to kaj so storili tisti, ki so bili prej tu. Zanimivo je, da so bile včasih šole samo v Dobu, Moravčah in Krašnji in, da se je mišljenje, kaj bi hodil v šole in trgal hlače, ko je doma veliko dela spremenilo, tudi zahvaljujoč duhovniku , kakor je bil Jurij Varl. Poleg škofa Jamnika je spregovoril še župan Matej Kotnik, ki se je ozrl na zgodovino in ugotovitve, da je delo Jurija Varla rodilo obilen sad, saj  ima Črni graben številne može  in žene, ki so dali svoj doprinos k kulturi in ohranjanju jezika. Odkritju spominske plošče je sledilo prijetno druženje v dvorani  gasilskega doma, kjer je beseda in to slovenska dala besedo, naj si bo izrečena, ali zapeta. 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 04
Izšla: 24.05.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo