Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Pozor, otroci na cesti!


OSNOVNA ŠOLA

| |
24.08.2015      9:55
A A

Pozor, otroci na cesti!


V torek 1. septembra se bodo prvič proti osnovnim šolam napotili otroci prvih razredov. Malčki so ena najbolj ranljivih skupin udeleženih v prometu, zato si želimo, da bo njihova pot v in iz šole čim bolj varna.


Deli:

Otroci so kot prometni udeleženci nepredvidljivi, prometne predpise si razlagajo po svoje, poleg tega pa ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila. Zato moramo za njihovo varnost skrbeti predvsem drugi udeleženci v cestnem prometu.

 

V letošnjem šolskem letu gre v naši občini v prvi razred 70 otrok. 50 jih bo svojo šolsko pot začelo v vrtcu Medo, 8 v Krašnji in 12 v Blagovici. Kljub temu, da je za otroke organiziran prevoz do šole, moramo večji, izkušenejši udeleženci v prometu prilagoditi vožnjo, saj so poleg nepredvidljivosti, najmanjši udeleženci v prometu tudi najmanj vidni, zato je pomembno tudi kako so otroci oblečeni. Za boljšo vidljivost pomagajo živobarvna oblačila, uporabljajo pa naj se tudi odsevna telesa (kresničke, odsevne trakove). Otroci, ki obiskujejo prvi ali drugi razred osnovne šole, morajo na poti v šolo in iz nje poleg kresničke okrog vratu nositi še rumeno rutico.


V prvih šolskih dnevih bo na večjih prehodih proti šoli tudi tako imenovana šolska prometna služba, ki jo opravljajo prostovoljci in s tem na kriznih točkah zagotavljajo varen prehod nadebudnežev.

 

Otroci naj že pred prvim dnem spoznajo svojo pot do šole ali do doma najboljšega prijatelja. Zato strokovnjaki svetujejo, da se skupaj z otrokom sprehodimo do šole pred prvim šolskim dnevom in si ogledamo pot, opozorimo na nevarnosti in razjasnimo nejasnosti, predvsem pa se o poti pogovarjamo. Z otrokom se dogovorimo in izberimo najvarnejšo pot do šole in do prijatelja. Pot naj bo čim krajša in naj prečka čim manj cest.

 

Komandir policijske postaje Domžale, gospod Metod Vidmar je povedal, da je zagotavljanje varnosti otrok v prvih septembrskih dneh ena najpomembnejših nalog policije. V skladu z usmeritvami na področju zagotavljanja varnosti cestnega prometa bodo policisti ob začetku šolskega leta izvajali ustaljene aktivnosti. S stalno navzočnostjo ob šolah in šolskih poteh bodo občutno prispevali k umirjanju prometa.

 

V času od 24.8.2015 do 31.8.2015 se bodo izvajale poostrene meritve hitrosti v okolici šol, predvsem v času, ko običajno otroci prihajajo in odhajajo v šolo. Hkrati bodo policisti preverjali varno hojo otrok in prečkanje ceste, opremljenost prvošolčkov z rumenimi ruticami in odsevnimi telesi za večjo varnost ob zmanjšani vidljivosti, brezhibnost koles, koles s pomožnim motorjem in koles z motorjem. Preverjali bodo tudi pravilno uporabo varnostne čelade. Prav tako pa bodo v začetku šolskega leta poostreno nadzirali tehnično brezhibnost vozil za prevoze otrok ter uporabo varnostnih pasov in dodatne opreme za privezovanje otrok v vozilih, s katerimi starši vozijo otroke v šolo.

 

V dneh pred začetkom šole je že potekal pregled postavljene prometne signalizacije ter pregled talnih označb na vozišču in pločnikih. Vodja policijskega okoliša je skupaj s predstavniki šole pregledal načrte varnih šolskih poti ter ureditev šolskih prevozov, predstavnik policije pa je član Sveta za preventivo občine Lukovica, kjer se obravnavajo tekoče zadeve s področja varnosti cestnega prometa.

 

Poleg vsega povedanega pa tudi zakon o varnosti cestnega prometa pravi, da morajo starši zagotoviti spremstvo otroka na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole. Otrok sme samostojno sodelovati v prometu šele, ko se starši ali drugi skrbniki prepričajo, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu ter so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah.

 

Dr. Marko Polič, profesor in psiholog s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani opozarja, da otroci do desetega leta niti spoznavno niti socialno še niso zreli za varno udeležbo v prometu, zato vsaj do te starosti potrebujejo spremstvo odrasle osebe.

 

STARŠI POZOR! Prometna vzgoja je nekaj, kar raste skupaj z otrokom. Ko otrok prične hoditi v šolo, se njegovo vključevanje v promet še poveča. Starši in ostali odrasli nikoli ne smemo pozabiti, da smo njihov prvi in največji zgled. Izredno pomembno je, da se, ko je z nami otrok, še bolj dosledno držimo cestno-prometnih predpisov.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo