Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in delu Notranjske zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
8°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 18°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Stoti rojstni dan Zlatopoljčanke Agate ......


OBČINSKE

| |
05.02.2015      13:56
A A

Stoti rojstni dan Zlatopoljčanke Agate Prelovšek


V torek, 5. februarja 2015 je bilo klub snegu živahno na domačiji Pr Ferjan. Najstarejša občanka in edina, ki se lahko pohvali s tromestno številko, Agata Prelovšek je dopolnila 100 let. Ob tej priložnosti jo je obiskal tudi župam Matej Kotnik skupaj z ostalimi, ki so se spomnili nanjo in ji voščili ob častitljivi starosti.


Agata Prelovšek iz Zlatega Polja praznuje 100 let
Agata Prelovšek iz Zlatega Polja praznuje 100 let
Deli:

"Leto je dolgo, več jih pa hitro mine," je zbranim obiskovalcem med drugim dejala mama Agata iz Zlatega Polja. Kljub svojim letom se stoletnica odlično drži, čeprav včasih kakšno stvar pozabi in malo slabše vidi oziroma sliši, vendar to ni veliko vplivalo na prijetno rojstnodnevno druženje. Poleg župana Mateja Kotnika so jo obiskali tudi predsednik ŠD Zlato Polje Tone Habjanič, Janez Pogačar, predsednik društva izgnancev Domžale Jože Kveder, predsedik Društva za vrednote NOB občinske organizacije Lukovica Marjan Križman, predsednik Krajevne organizacije zveze borcev za vrednote NOB Zlato Polje Jože Zupančič in Sašo Štiftar, predsednik KS Zlato Polje. Ob tej priložnosti je občina Lukovica slavljenki podarila šopek rož in sliko Draga Jermana, preorisbo gradu Brdo, ki jo bo spominjala na domačo občino in častitljivi jubilej. 

 

Matej Kotnik je ob rojstnem dnevu povedal: "Ob stoletnici naši najstarejši občanki želim iskrene čestitke. Ni dano vsakemu doživeti tako visoke starosti. Mama Agata je preživela delovno taborišče v Nemčiji med 2. svetovno vojno. Takrat je izgubila moža in vzgojila tri sinove: Franceta, Tomaža in Toneta. Skupaj z mamo in sestro je ohranila dom in zgradila hišo. Skromno in trdo življenje, modrost in izkušnje, vse to jo označuje za močno osebnost, od katere s elahko marsikaj naučimo. Agata nam je lahko vsem sa vzor in zgled, če nam bo dano pa tudi za leta, kakršna doživlja ona."

Čeprav je vdova že 72 let, saj je mož padel v partizanih leta 1943, ni nikoli razmišljala, da bi se ponovno poročila. "Človek se enkrat poroči in enkrat umre," pravi mama Agata, ob tem pa ji želimo, da bi bila čim dlje čila in bi ji zdravje dobro služilo.


Več o življenjski poti mame Agate


Vera Vojska je ob njenem 99. rojstnem dnevu tudi zapisala več o njenem življenju. Jubilantka je vse življenje preživela na danes zelo lepo urejeni domačiji in se dekliško pisala Maselj. Imela tri sestre ter skrbne in delovne starše, saj v teh hribih preživiš le, če veliko delaš. Kmetija je zahtevala precej napora od vseh družinskih članov, gospa Agata je bila še posebej vezana na dom in je niso zanimale »zabave«, kamor so v dolino hodile njene vrstnice. Poročila se je v letu 1937 in sicer s Francetom Prelovškom. Rodili so se jima trije fantje, najmlajši je imel dobro leto, ko je prišel 2. avgust 1942, ko so Nemci požgali zlatopoljske vasi, prebivalce pa odpeljali v izgnanstvo. Družina Prelovšek je bila najprej odpeljana v Škofove zavode, nato pa v Nemčijo, kjer so v dveh »lagerjih« preživeli drugo svetovno vojno in si želeli domov. Z Agato je bila ob otrocih še mama in ena od sestra. Pot domov je bila dolga, prihod v Zlato Polje pa žalosten, da bolj ni mogel biti, saj je bilo vse požgano. Še bolj žalostna je bila novica, da sta mož in sestra Meta 1943 padla kot partizana; mož in ata na Kališču, sestra in teta pa na Kostavski planini. Nekaj časa so živeli pri različnih sorodnikih, nato so, predvsem ob pomoči moževih sorodnikov, postavili dom, pred tem pa kar precej časa prebivali v baraki – vse do leta 1949, ko so se vselili v novozgrajeno hišo. Ni bilo srečno to življenje, pa je mama Agata odločno z otroki hodila naprej in si ustvarila prijeten dom, ob tem pa dolgo časa skrbela tudi za mamo, ob skrbi za svoje otroke pa je dom nudila še trem rejencem, ki so v Zlatem Polju 5 ostali kar precej let. Še danes pa ne pozabi povedati, da je neizmerno hvaležna vsej žlahti po pokojnem možu, ki so ji pomagali v tistih najtežjih letih po vojni, ko so tri ženske (mama, sestra in ona) zidale hišo. Sinovi so se poročili, odšli vsak na svoje, doma je ostal sin Tomaž, ki z ženo in tremi otroki danes skrbi za kmetijo. Mama Agata je zelo zadovoljna, zdravje ji kar služi, čeprav si mora pri hoji pomagati s palico, dobro spi, poje vse od kraja in je vesela obiskov, ki jih sploh ni malo, saj se je nabralo kar deset vnukov in 13 pravnukov. Med vnuki je Tomaž župnik in jo prav rad obišče. Od doma ne hodi dosti, bila je tudi v zdravilišču, pa ji ni bilo najbolj všeč. »Najraje sem doma, je najlepše, Zlato Polje je ta bolj,« je dejala preteklo leto.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo