Logo MojaObčina.si

Lukovica

DANES
1°C
-1°C
JUTRI
1°C
-3°C
Deli
3928

Ubrano petje številnih pevk in pevcev v Lukovici

V petek 16 marca smo lahko v kulturnem domu Janka Kersnika v Lukovici prisluhnili številnim pevkam in pevcem tako iz naše občine kakor iz drugih občin. Na tokratni reviji so se predstavili zbori iz  Domžal, Lukovice, Moravč, Mengša in Trzina. preden nam je Helena Urbanija predstavila nastopajoče smo prisluhnili še besedi Mateja Primožiča koordinatorja na Javnemu skladu RS za kulturne dejavnosti območna izpostava Domžale. Svoje besede bolje zapiske je na koncu obeh koncertov oddal tudi strokovni sodelavec Sebastjan Vrhovnik, ki je o petju spregovoril pevovodjem in zborovodjem in sicer o lepoti in izboljšavah. kod prvi so zapeli člani moškega pevskega zbora Lipa Trojane, ki deluje že 34 let in šteje 14 pevcev. Pevci prihajajo kar iz štirih občin; Lukovice, Zagorja ob Savi, Vranskega in Kamnika, saj so Trojane stičišče le-teh. Pevce druži veselje do petja, druženja s prijatelji in sodelovanja. V tem času se jih je zamenjalo že kar nekaj, nekateri pa vztrajajo od začetka. Zelo so veseli tudi vestnega in zagnanega dela z mladima pevcema, ki sta znižala povprečno starost zbora na 54 let. Udeležbo na vajah krojijo različne službe, zdravje, pozabljivost in kopica obveznosti, ki jih nikomur ne manjka. Pa vendar se njihova pesem sliši na krajevnih prireditvah,revijah,  ob praznikih  in tudi s cerkvenega kora. Vokalna skupina Mladost KD Janko Kersnik je s svojim delovanjem pričela leta 2012 pod vodstvom zborovodkinje Simone Burkeljca. V letošnji  pevski sezoni se je zasedba močno okrepila z novimi članicami in tako je zavel v skupini popolnoma nov svež veter, poln energije, veselja, dobre volje in seveda mladosti. Vokalno skupino sestavlja 27 pevk. Pevski repertoar je pester, od slovenskih ljudskih in umetnih skladb, do skladb tujih avtorjev z različnih obdobij. Vokalna skupina Mladost se redno udeležuje območnih revij. Da je njihova pevska pot prava, so dokazale tudi z udeležbo na mednarodnem tekmovanju Slovakia Cantat aprila 2015 v Bratislavi, kjer so dosegle bronasto priznanje. Za dekleta je priznanje odlična motivacija za nadaljnje delo in ustvarjanje. Letošnje leto jih čakajo novi pevski izzivi, ki se jih že veselijo. Zelo so vesele povabil, da se lahko predstavijo s pesmijo in širijo svoj pevski glas tudi izven občine Lukovica. Moški pevski zbor KUD Tine Kos Moravče se lahko pohvali, da ima njihovo  Kulturno društvo Tine Kos Moravče najdaljšo tradicijo ljubiteljske kulturne dejavnosti v Moravški dolini, saj sega daleč nazaj v začetek 20. stoletja. V letu 1949 se je kulturno društvo poimenovalo po njihovem rojaku Tinetu Kosu in se tako imenuje še danes. Pod njegovim okriljem danes aktivno delujeta  moški pevski zbor in ženska vokalna skupina ODA. Na glasbenem področju lahko delovanje kulturnega društva razdelimo v tri obdobja. Najprej je dolgo let pevski zbor vodil organist in pevovodja Aleš Capuder, za njim je dirigentsko palico prevzel njegov sin Miro Capuder, ki je dolga leta vodil tudi moravško godbo, z ustanovitvijo dekliškega pevskega zbora pa se je pridružil zborovodja Milan Kokalj. Danes žensko vokalno skupino ODA in moški pevski zbor vodi Milan Kokalj.Repertoar moškega pevskega zbora je zelo obsežen, od ljudskih, domovinskih, narodno-zabavnih, dalmatinskih, nabožnih in pogrebnih pesmi. Kot pevski zbor  je nepogrešljiv na domačih prireditvah, nastopa ob priložnostih po Sloveniji, udeležuje pa se tudi pevskih revij. Mešani pevski zbor SVOBODA Mengeš je bil ustanovljen leta 1972. Deluje v okviru Kulturnega društva  Svoboda  Mengeš. Amaterske pevce vseh starosti druži veselje do petja, nastopanja in ohranjanje zborovske tradicije v Mengšu. Zbor vodi Iztok Kocen.V preteklosti je zbor dosegel srebrno priznanje na Mednarodnem festivalu adventne in sakralne glasbe v Pragi ter  bronasto priznanje na mednarodnem festivalu adventne glasbe v Bratislavi.Na reviji se predstavlja  z raznovrstnostjo zborovske  glasbe …-  z zvenenjem  glasov in z besedili, ki poudarjajo jakost jezikov.Mešani pevski zbor Svoboda Mengeš vodi  zborovodja Iztok Kocen. Mešani pevski zbor Šentviški zvon  se je v svoji 29-letni zgodovini že dodobra uveljavil v domačem okolju, prepoznaven pa je postal tudi v širšem slovenskem prostoru. Njegov glas večkrat zazveni tudi izven slovenskih meja. Tako so leta 2016 gostovali na znamenitem festivalu na Ohridu v Makedoniji. V zboru prepeva preko 30 pevk in pevcev, ki enkrat tedensko z veseljem prihajajo na vaje in nadgrajujejo svoje pevsko znanje. Za njimi so številna druženja: vsakoletna Zvonariada, srečanja pevskih zborov slovenskih Šentvidov; redni božični koncerti po slovenskih cerkvah, letni koncerti ... z različnimi tematskimi in slogovnimi koncerti pa želijo tudi v prihodnje poskrbeti za pestro glasbeno in kulturno ponudbo v domačem in širšem okolju. Tako je zbor v tej sezoni že izvajal Božični oratorij Camilla Saint-Saensa, zaključili jo bodo s koncertom glasbe zabavnejših zvrsti (spiritual, popularna in jazz glasba). Zbor se je v prvih dveh desetletjih oblikoval in zorel pod zborovodjem Karlom Leskovcem, kasneje pod vodenjem Primoža Leskovca, jeseni 2015 pa so svoje zvonjenje zastavili z zborovodjema Špelo in Matevžem Kink. Peški oktet , ki nam je zapel za šentviškim zvonom  sestavljajo mlajši in starejši mladinci, ki prihajajo iz Peč, skrajno vzhodnega dela Moravške občine. Največkrat nastopajo na porokah, rojstnodnevnih zabavah in tudi pogrebih. Največ truda vložijo v svoja dva tradicionalna koncerta-poletnega v opuščenem kamnolomu nad Pečami in zimskega v župnijski cerkvi. Z njimi sodelujeta tudi glasbenika Katja Kos in Peter Pirnat.  Ponosni so zlasti na sodelovanje v celovečerni igri Divji lovec v letnem gledališču  Studenec s 14 razprodanimi predstavami lansko leto in na  letošnjo obeležitev 10. obletnice njihovega obstoja  s koncertom v mesecu juniju, kamor nas že  lepo vabijo. Peški oktet deluje pod umetniškim vodstvom Petra Pirnata.  Komorni moški zbor  Lek deuje kot Pevsko društvo "LEK" od leta 1978 nepretrgoma že 40. leto ob podpori podjetja LEK d.d. Zbor redno sodeluje na območni reviji Ljubljanski zbori, sodeluje pri raznih kulturnih dogodkih in slovesnostih, nastopa po domovih starejših in v podobnih ustanovah z raznovrstnim programom ob različnih priložnostih. Že  30 let ima redna srečanja in izmenjavo nastopov s Pedagoškim ženskim zborom iz ŠARVARA na Madžarskem. Vsako sezono pripravi letni koncert, kjer se zbere krog stalnih in zvestih poslušalcev. Že petindvajseto leto zbor sodeluje z umetniškim vodjem prof. Milivojem Šurbkom. Z njim so povezani največji uspehi pevskega sestava. Delovanje zbora je v letošnji sezoni poleg običajnih dogodkov v veliki meri namenjeno pripravam na obeležje 40. obletnice, ki jo bodo člani zbora praznovali 26. maja z jubilejnim koncertom v prostorih Narodne galerije v Ljubljani. Pevska skupina Rž iz Loke pri Mengšu je svojo pevsko pot začela avgusta leta 2006. Ime si je nadela po žitu, ki je po ljudskem izročilu simbol vasi Loka pri Mengšu. Poleg cerkvenih pesmi, so v njihovem repertoarju še ljudske in umetne pesmi. Radi prepevajo stare ljudske pesmi, ki so jih priredili in so jih pred mnogimi leti peli v Loki in njeni okolici. Imajo tudi nekaj lastnih skladb. Ob  10. obletnici delovanja (v letu 2016) so pripravili samostojni koncert v cerkvici sv. Primoža in Felicijana v domači vasi. V preteklih sezonah so imeli veliko nastopov na prireditvah v občini Mengeš in okolici. Nastopili  so s klapo Subrenum, s Hišnim ansamblom Avsenik v Avstriji, s Kvintetom Sonček iz Pivke … Vsako leto organizirajo dva samostojna koncerta  - Primožev večer in Božični koncert. V novembru leta 2017 se je Pevska skupina RŽ udeležila regijskega tekmovanja odraslih pevskih skupin v Škofji Loki in za svoj nastop prejela srebrno priznanje. Pevsko skupino RŽ vodi Andreja Ropasa.  Komorni pevski zbor Drouz Radomlje  si je ime nadel po ptici pevki »drozg« in  je začel delovati konec leta 2011  pod okriljem kulturnega društva Mlin Radomlje kot ženski zbor. V tretji sezoni se je zbor razvil v mešano zasedbo, lansko leto pa so pevci ustanovili svoje društvo. Za seboj imajo že kar nekaj nastopov -  med drugim so nastopili na prvem A Cappella tekmovanju Lacappella, na Sozvočenjih, božičnem sejmu v Postojnski jami, v muzikalih »Moje pesmi, moje sanje« in v »Annie« z večkratnimi ponovitvami v dveh sezonah, letos pa nastopajo  v muzikalu »Pepelka«. Nastopili so tudi v ljubljanski kazinski dvorani in sodelovali z različnimi glasbenimi skupinami kot so Vipavski tamburaši, Trobsi, MPZ Lek, klapa Sidro, Gorenjski oktet in Eva Černe. Novembra lani so v Škofji Loki prejeli zlato priznanje. Zbor vodi akademska glasbenica Uršula Jašovec.  Domžalski komorni zbor»… Lesketam se kot srebro, korak za korakom postajam žlahtni mož. Štejem 30 pomladi in jeseni ter imam zelo oblikovan značaj: sem igriv, razposajen, sem tudi resen, preudaren, poduhovljen …, predvsem pa sem iskren, pošten, radodaren. Komu se dajem?! Komu drugemu, kot vsem okoli sebe, da me gledajo, še najbolj pa poslušajo …Kdo sem, se morebiti sprašujete? Pred vami stoji tri desetletja star mladenič, Domžalski komorni zbor po imenu, ki ga v zgodnjih zrelejših letih zopet vleče nekam na jug slovenske dežele, k ljudskim koreninam; hkrati pa je pred vami zelo čustven mož, ki nikoli ne pozabi biti pravi romantik. Vidite – prav to dvoje želim nocoj podeliti z vami: pristno ljudsko občutje in ščepec romantičnega vzdušja. Mi boste prisluhnili, počastili moj jubilej rojstva? Pridite, bodíte moji gostje! Rad bi nocoj počel tisto, za kar sem ustvarjen: nastopal ter podelil svet zvoka in glasbe s svojimi povabljenci!!!« je bilo povabilo zadnjega nastopajočega zbora, ki ga vodi zborovodja Gregor Klančič. In tako kar je minil koncert v Domžalah je minil tudi v Lukovici  v znamenju lepe slovenske pesmi, zborovskega in kapela petja ter neštetih prijateljskih vezi. Kaj lepšega kot izreči zahvalo Javnemu skladu RS za kulturne dejavnosti območni izpostavi Domžale, občini Lukovica in seveda vsem nastopajočim. Prav posebno zahvalo še fantom pevskega zbora Šentviški zbor, ki so pripravili dvorano in jo kasneje tudi pospravili, potem, ko se je končal še tisti prijetnejši del druženja tam preko ceste. Mogoče bo v prihodnje le veljalo razmisliti, ali lahko pripravimo tako odmevno prireditev, čeravno imamo dovolj ljudi , ki so pripravljeni žrtvovati svoj prosti čas. Vprašanje je, ali imamo zato dovolj parkirnih prostorov, da ne bodo sredi prireditve pozivali lastnikov avtomobilov, naj jih odstranijo iz mesta za polnjenje električnih avtomobilov. Na dveh polnilnih mestih je preko dneva opaziti sem ter tja samo eno vozilo,  a še to nima rokovnjača na registrski tablici. Prav neprijeten je bil občutek, ko so koncert prekinili zaradi dveh zasedenih parkirnih mest, torej za organizacijo večjih prireditev potrebujemo še več parkirnih prostorov. Kdo ima to na skrbi pa vemo.     

 

 

 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij