Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, ponekod v severovzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Štajerc v Ljubljani


KULTURA

| |
10.03.2015      21:18
A A

Štajerc v Ljubljani


V Pesnici pri Mariboru je v avgustu leta 1940 zagledal luč sveta Tone Partljič , ki si je kot otrok vedno želel dotakniti sonca. Osnovno šolo je obiskoval v domačem kraju, šolanje nadaljeval na nižji gimnaziji v Mariboru, po maturi leta 1960 je bil poslan v občino Radlje ob Dravi za učitelja. S svojim poučevanjem je nadaljeval po okoliških krajih Maribora. Diplomiral je iz angleškega in slovenskega jezika na mariborski pedagoški akademiji leta 1965. Leta 1971 je postal dramaturg SNG Drame. Leta 1987 je prevzel umetniško vodstvo MGL in leta 1991 vodstvo Drame SNG v Ljubljani. Poleg vsega tega je bil do upokojitve leta 2004 poslanec Državnega zbora RS. Čeprav je bil politik, je ostal pisatelj: Moja duša in moje srce nista za mikrofonom, ampak za pisalnim strojem. Bil je predsednik Bralne značke Slovenije in strokovne žirije za nagrado večernica in sodeluje pri Borštnikovem srečanju v Mariboru. O sebi je zapisal:" Nisem Štajerc. Slovenec sem, ki ima na Štajerskem svoj dom in samo tam lahko pišem." O svojem ustvarjanju pa je dejal: »Ko mislim na novo komedijo, uživam, kot bi mislil na novega otroka. Ko ga nosim, sanjam, imam popadke, dojim, se počutim kot mati, ki nosi otročička …«. Z literaturo in pisanjem se je Tone Partljič začel ukvarjati v šestdesetih letih. Njegova dela so črtice, novele, romani in dramska dela. Pisal je tudi kratko prozo in romane. Izdal je več zbirk humorističnih in satiričnih besedil ter otroških spominskih črtic v knjigah. Patljičeve satirične igre in komedije zajemajo snov iz okolja in ta dela ga postavljajo v bok velikim.


Deli:

Čeprav so zgodbe tudi za današnji čas sila resne jih avtor prikažei na njemu značilen zabaven način  in s tem pokaže tudi na drugo plat  življenja. Komedija Štajerc v Ljubljani, ki so jo na odrske deske postavili  igralci KUD Fran Maselj Podlimbarski pod taktirko Vere Beguš  je postavljena v čas rojevanja nove države, Slovenije, v čas , ko se  stari režim poslavlja in prihaja nov, v katerem pa se vsi še ne znajdejo najbolje. Tako se stari časi in spomini nanje  bojujejo z novimi z demokracijo in obratno.  Da bi uredili in poživili utrip šole, ki še vedno nosi ime po tistih zlatih časih in , ki ga že nekaj let vodi ravnateljica Melanija  z različnimi argumenti med svoje vrste v pretežno ženski kolektiv povabijo mladega ravnatelja iz Štajerske.  Kako  vzvišene  ljubljanske učiteljice v svoje vrste sprejmejo klenega Štajerca za ravnatelja, pa izvemo v dobro uro in pol trajajoči komediji polni smeha. In kaj je najlepše v Ljubljani za Štajerca, avtobus, ki pelje v Maribor in z odhodom novega ravnatelja se na šoli vzpostavi ponoven red po sistemu,, saj veš sedaj je na občini tako, mi bomo pa tako, potem bo pa tako.......in stara ravnateljica prevzame mesto in šola postane ponovno ...........Da je predstava zanimiva in , da v teh časih potrebujemo tudi razvedrila nam priča dvakrat do zadnjega napolnjena avla šole v Krašnji. In če mora priti Štajerc v Ljubljano , da potem uspe v Mariboru, članom KUD Fran Maselj Podlimbarski ni treba nikamor, uspeh jim je zagotovljen kar na domačih odrskih deskah. Komedija, ki si jo lahko ogledaš večkrat in vedno te nasmeje, naj nasmeje tudi vas.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo