Logo MojaObčina.si

Logatec

JUTRI
19°C
11°C
PON.
19°C
12°C
2682

TSK LOGATEC: Nordijska hoja tudi v Logatcu

Zakaj je nordijska hoja tako zelo zanimiva in priljubljena športna aktivnost? Ker z njo razvijamo aerobno vzdržljivost, koordinacijo in primarne gibalne sposobnosti, kot so hitrost, moč, gibljivost in ravnotežje. Je idealna vadba tako za mlade in stare, za vse, ki se radi gibate v naravi.
Moramo si priznati, da veliko ljudi besedi ''nordijska hoja'' povezuje z dejavnostjo, ki je namenjena počasnejšim, starejšim in okornejšim. V resnici pa naj vam zaupamo, da gre pri tej obliki vadbe za zahtevno, zabavno in sproščujočo rekreacijo.
Če se vrnemo v zgodovino, se je vzorec nordijske hoje razvil v Skandinaviji v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, ko so po olimpijskih igrah 1924 tekmovalci smučarji tekači spoznali, da bodo za vrhunske rezultate morali trenirati s palicami tudi v poletnem času. Posledično se je treniranje s palicami razvilo v nordijsko hojo in se kot rekreacija iz Skandinavije razširilo v dele Evrope, ZDA, Avstralijo in na Japonsko. V vseh teh letih se je uveljavilo prepričanje, da pri hoji s palicami storimo zase nekaj več.
Tudi v Sloveniji tekmovalci smučarji tekači uporabljajo nordijsko hojo in nordijski tek kot dvoje glavnih sestavnih treningov v pripravljalnem obdobju v poletnem času.

Najbolj prepoznavni element nordijske hoje in teka je dvotaktni diagonalni korak, ki je zelo podoben izvedbi elementa klasične tehnike hoje in teka na smučeh, kjer se ob hoji oz. teku izmenično odrivamo s palicami. Gibalni cikel pri tej strukturi gibanja je sestavljen iz dveh taktov, gibanje okončin je diagonalno (v isti smeri se hkrati gibata nasprotna roka in nasprotna noga). Pri nordijski hoji in teku poznamo tudi načine gibanja, kjer se soročno odrivamo s palicami (Pustovrh, 2010).


Veliko ljubiteljev in učiteljev nordijske hoje navaja sedem razlogov, zakaj je nordijska hoja primerna:

1. Primerna je za ljudi vseh starosti in ravni telesne rekreacije.
2. Je oblika rekreacije, treninga, transporta, terapije in rehabilitacije.
3. Izvedljiva je preko celega leta in dostopna večini ljudi.
4. Ena najbolj varnih in učinkovitih ter celovitih vrst telesne dejavnosti.
5. Prepričala je že več milijonov ljudi po svetu.
6. Izkušnje kažejo, da tisti, ki osvojijo tehniko dvotaktnega diagonalnega koraka pri nordijski hoji, tudi hitreje osvojijo klasično tehniko teka pri teku na smučeh.

7. Vadba nordijske hoje pomeni idealno pripravo na zimsko sezono hoje in teka na smučeh tako po tehnični kot kondicijski plati.


Mi pa navajamo še dodatne tri razloge:

8. Pri rekreaciji smo v sožitju z naravo.
9. Je prijetna družabna aktivnost na prostem.
10. Ne potrebujemo drage opreme, le dobro obutev in palice.Našteli smo deset razlogov, zakaj izbrati rekreacijo nordijske hoje, številni pa so tudi pozitivni učinki na organizem. Z nordijsko hojo razvijamo aerobno vzdržljivost, koordinacijo in primarne gibalne sposobnosti, kot so hitrost, moč, gibljivost in ravnotežje.

Več informacij o dogodku najdete na našem FB profilu ali pa nam pišite na: tekaski.klub.logatec@gmail.com

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi