Bilo je v nedeljo, 23. februarja 2025 zjutraj. Zelo zgodaj zjutraj! No, mogoče bi bilo bolje reči kar sredi noči, ko smo se člani Godalnega orkestra VERIS s spremljevalci naložili na avtobus za Zagreb. Vzdušje je bilo odlično, pričakovanja velika, veselje pa izjemno. Na zagrebškem letališču so se nam pridružili še Črnomaljci, ki z nami vsako leto na Godalnem vikendu VERIS sestavijo velik godalni orkester. Vsa potrebna opravila na zelo dolg let preko Amsterdama do Los Angelesa so prav lepo stekla. Vsi strahovi, da bi pri prestopanju v Amsterdamu ne ujeli naslednjega aviona, so se izkazali za nepotrebne. Ko smo po skoraj enajstih urah leta prispeli v »Dončičevo mesto« Los Angeles, nas je že čakal avtobus, ki nas je v dobrih treh urah pripeljal v Visalio, mesto z nekaj več kot 100.000 prebivalci, mesto, v katerem bivajo naši glasbeni prijatelji, ki si bili gostje na Godalnem vikendu VERIS 2023 v Logatcu. Sprejem je bil veličasten, prisrčen in ganljiv, a tudi pompozen, tako kot to vedno znajo narediti Američani. Potem so družine gostiteljice odpeljale mlade slovenske godalke in godalce na svoje domove, kjer so potem ves čas gostovanja bivali in tako lahko še na bolj pristen in globok način spoznavali Kalifornijo.
Po tako dolgi poti se je bilo potrebno dobro naspati in se navaditi na 9 ur zamaknjen čas v primerjavi s Slovenijo. Če je še kakšna urica spanca manjkala, ni bila težava, saj je bilo spoznavno srečanje zares zanimivo, tudi zelo aktivno, …
V naslednjih dneh je sledil ogled 11 milijonskega Los Angelesa, Observatorija Griffith, iz katerega se vidi tisti skoraj vsem poznani napis HOLLYWOOD, ogledali smo si Beverly Hills, ulico Walk of Fame in se sprehodili po pomolu Santa Monica. Občudovali smo izjemno velike in mogočne, v obalo butajoče valove oceana in čisto od blizu morske slone ter leve, ki so se prišli nekoliko spočit na obalo. Neverjetno lepo!
Dih jemajoči so bili tudi pogledi na Sequoje, veličastna orjaška drevesa, ki so največja in najstarejša na svetu, saj dočakajo starost tudi do 2200 let. Seveda je bilo tudi nekaj časa za nakupovalne centre in takšne ter drugačne burgerje s kokakolo, ki jih dobiš skorajda v vsakem kraju za vsakim vogalom. Ko se je gostovanje bližalo koncu, smo prisluhnili zanimivemu predavanju prof. Briana in bili na vaji orkestra na Visalia Coleggiu.
Potem pa je prišla sobota, predzadnji dan našega gostovanja v Kaliforniji, ki je bil posvečen intenzivnim vajam slovensko – ameriškega velikega godalnega orkestra in je predstavljal še glasbeno udejanjanje rdeče niti gostovanja, ki se je glasilo Glasba nas povezuje. Tisti, ki je želel, se je lahko v nedeljo dopoldne skupaj z družino gostiteljico udeležil sv. maše in spoznal, da je tudi to v Ameriki lahko kar precej drugače kot v Sloveniji.
Zvečer je sledil odličen koncert s solističnimi, komornimi in orkestrskimi točkami z najrazličnejšimi glasbenimi deli slovenskih in tujih avtorjev. Po koncertu pa je sledilo še radostno druženje, poslavljanje in seveda, zahvale.
Zahvale gredo v prvi vrsti glavni organizatorici na ameriški strani, Rudolfini Sjostrand in na slovenski strani Mateju Avšiču, vodji našega godalnega orkestra in poleg projekta Amerika še številnih drugih projektov na naši šoli. Rudolfina in Matej sta namreč ključni osebi, da je do slovensko – ameriškega povezovanja sploh prišlo. Da je nastala podlaga, ki nam je omogočila, da smo lahko ime Logatca in Glasbene šole Logatec ponesli tja daleč čez veliko lužo v ZDA.
Velike zahvale gredo tudi darežljivim sponzorjem, ki so nam gmotno pomagali, da smo naše gostovanje lahko dobro izpeljali tudi v finančnem smislu. To so podjetje OKK, Obdelava kovin Kavčič d.o.o., APK TEH d.o.o., DS Smith in Občina Logatec z županom Bertom Menardom na čelu, ki je s svojimi potezami in odločitvami že večkrat jasno pokazal, da ceni umetnost in jo vedno rad podpira. Še enkrat vsem velika hvala!
S prijatelji iz Kalifornije nameravamo sodelovanje v prihodnje še nadaljevati, ga poglobiti in nadgraditi, saj smo jih ponovno povabili v Logatec, da v okviru Godalnega vikenda VERIS 2027 ponovno skupaj ustvarimo nepozabna glasbeno - družabna doživetja in seveda posledično tudi nepozabne spomine.
Primož Malavašič

