Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Dva možna scenarija za OPN


NOVICE

| |
26.05.2016      23:46
A A

Dva možna scenarija za OPN


Vendar je postopkovno bolj pravilen in transparenten tisti, ki pripravo načrta vrača en korak nazaj, v fazo javne razgrnitve. Druga pot, torej nadaljevanje priprave OPN le s seznanitvijo lastnikov s spremenjenimi rešitvami, naj bi vodila do nezakonitega odloka. Priprava OPN bo tako dražja, v proračunu so rezervirali dodatnih 37 tisočakov, obenem pa tega pomembnega dokumenta zagotovo ne bodo sprejeli letos.


Deli:

Priprava občinskega prostorskega načrta se vleče kot jara kača. Postopek se je začel že pred osmimi leti, štiri leta kasneje so bile izvedene javne razgrnitve dopolnjenega osnutka, ki so bile zelo plodne. Občina je prejela kar 108 pripomb, najdaljša je bila skupaj s prilogami dolga 194 strani. Tri leta kasneje so izdelovalci pripravili stališča do pripomb, ki so jih nato uskladili, podana pa so bila tudi  nekatera nova izhodišča. Zaradi časovne oddaljenosti prejšnjih faz izdelave prostorskega akta, novih izhodišč in zakonodaje je občinska uprava na ministrstvu preverila kako postopek sprejemanja OPN voditi naprej. Kot so ugotovili, bi težave pri sprejemanju dokumenta lahko imeli zato, ker javnost ni bila seznanjena s spremenjenimi vsebinami iz dopolnjenega osnutka. Delno so se spremenila tudi izhodišča strateškega akta, povečalo se je število prebivalstva, spremembe so se zgodile tudi na področjih centralnih dejavnosti in zelene usmerjenosti občine, spremenila se je področna zakonodaja in namenska raba določenih zemljiških parcel, brez da bi imeli lastniki možnost podati pripombe, na primer na Liparjevem griču, spremenili pa so tudi urbanistična merila tekstualnega dela odloka. Poleg tega je bila razgrnitev dopolnjenega osnutka precej dolgo nazaj; razgrnili so ga kar pred tremi leti in pol,obenem pa so potem, ko je bilo že izdelano okoljsko poročilo, pridobili še dve temeljni strokovni podlagi, poplavno študijo in poročilo, sprejeti pa sta bili še prometna študija in strategija razvoja občine.
Za nadaljevanje postopka sta možna dva scenarija. »Za spremembe, o katerih lastniki niso bili obveščeni, se izvede seznanitev s spremenjenimi rešitvami. Ta sicer neformalna oblika bi zadostila zakonskemu določilu po vključevanju javnosti. To pomeni, da bi bilo potrebno stališča oblikovati tako, da se razgrnjeno gradivo spreminja le minimalno. Prav tako pa se ne bi smela spreminjati urbanistična merila odloka,« so povedali v občinski upravi in dodali, da bi nadaljevanje postopka po tej poti lahko vodilo v nezakonit odlok. Zato naj bi se postopek priprave vrnil v fazo korigiranega dopolnjenega osnutka, ki mu sledi ponovna javna razgrnitev. Najprej naj bi dopolnili okoljsko poročilo, nato pridobili potrditev ministrstva o ustreznosti tega poročila, izdelali popravek dopolnjenega osnutka OPN ter izvedli razgrnitev. Nato pa naj bi pripravo OPN vodili po ustaljenem postopku. Javno razgrnitev lahko izvedejo na dva načina, z objavo stališč do pripomb in predlogov ter možnostjo podajanja pripomb samo na zadeve, ki so se spremenile, ali pa z javno razgrnitvijo celotnega dopolnjenega osnutka z možnostjo podajanja pripomb na celoten dokument.

 

V. L. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!