Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne se bo po nižinah in ob morju zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Z analizo nad visoke vodne izgube


NOVICE

| |
20.01.2014      20:52
A A

Z analizo nad visoke vodne izgube


Občina in vrhniška komunala sta zaradi zelo visokih (43,79-odstotnih) vodnih izgub v Občini Log - Dragomer jeseni pristopili k nadzoru vodovodnega sistema. V prvi fazi so pregledali vodovod na Logu in odkrili okvaro, zaradi katere je iz sistema odteklo več kot liter vode na sekundo. Napako so odpravili in vodne izgube na tem delu občine zmanjšali za 81,5 odstotka.


Deli:

Vodne izgube v Občini Log - Dragomer so izjemno visoke, iz vodovodnega omrežja odteče blizu 44 odstotkov vode, ki jo vrhniška komunala načrpa v Borovniškem vršaju. Zaradi velikih razlik med količino načrpane in prodane vode je občina na svojih mejah namestila vodomerne jaške, s katerimi lahko Komunalno podjetje Vrhnika natančno določi količine voda, ki pritečejo v občino. S pomočjo vodomernih jaškov so lahko pregledali tudi "vodotesnost" vodovodnega sistema.

Komunalno podjetje Vrhnika je v sodelovanju s podjetjem Andotehna, d. o. o., v prvi fazi pregledalo dele vodovodnega sistema Log, in sicer od vodomernega jaška Lesno Brdo do vodomernega jaška pri osnovni šoli, kjer vodovod prehaja na območje naselja Dragomer. Pregledali so kar 16 kilometrov omrežja in odkrili dve puščanji. Na komunali so pojasnili, kaj so odkrili ob pregledu sistema: "Na zahodnem delu naselja Log smo izolirali majhen del omrežja in ugotovili veliko puščanje – odteče kar 4 m3 vode na uro. S pomočjo fonske metode smo ugotovili problem na hišnem priključku Cesta v Lipovce. Ker trasa hišnega priključka ni bila znana, smo točno mikrolokacijo puščanja ugotovili s plinsko metodo." Kot so dodali, jim je lastnik hišnega priključka povedal, da je imel slabši tlak v interni inštalaciji že vsaj dve leti, zalivalo pa mu je tudi temelje hiše in zamakalo stene. Okvara sprva ni bila zaznana kot napaka na omrežju, temveč kot izvir. Manjšo napako je komunala odkrila tudi na hišnem priključku na Molski cesti, kjer je izteklo 0,4 mvode na uro, na preostalih delih Loga pa je sistem vodotesen.

Obe napaki na omrežju je vrhniška komunala odpravila, vodne izgube pa so se zmanjšale za kar 81,5 odstotka. Pred popravilom je bila povprečna dnevna potrošnja vode okoli 13,1 m3/h, po sanaciji pa se je znižala na 9 m3/h, vodne izgube na Logu pa predstavljajo le še 11,5 odstotka. Zmanjšanje vodnih izgub pomeni tudi velik prihranek. Na komunali so izračunali, da so zaradi odtekanja vode iz sistema samo v Logu - Dragomerju imeli 5.300 evrov stroškov (električna energija, ki jo porabijo za črpanje vode, ter plačilo vodnega povračila). "V kolikor računamo, da je povprečna proizvodna cena 1 mvode v Sloveniji 0,3 €/m3, lahko upravičeno trdimo, da bo letni prihranek vsaj 11.550 evrov. Seveda pa to predstavlja le ekonomski prihranek," so še dodali na KPV.

Analiza oziroma pregled omrežja se bosta nadaljevala tudi letos. Kot nam je pojasnila Tanja Krušič iz občinske uprave, so za leto 2014 v proračunu rezervirana sredstva tudi za analizo vodnih izgub na preostalem delu občine.

 

V. E.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!