Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Vrtec na Logu zapira vrata, novih oddelkov ne ......


VRTEC

| |
14.04.2016      17:24
A A

Vrtec na Logu zapira vrata, novih oddelkov ne bo


Na Logu bodo otroci vrtec obiskovali le še do konca letošnjega šolskega leta, od septembra dalje bo namreč deloval le še vrtec v Dragomerju. Poleg tega občina ne bo gradila načrtovanih dveh novih oddelkov, še več, število oddelkov se bo z lanskih devetih znižalo na sedem. Prvič po nekaj letih prostora v vrtcu ne bodo dobili vsi otroci, zunaj naj bi jih ostalo največ sedem.


Deli:

Uprava vrtca Log - Dragomer je letos pravočasno prejela 62 vlog za vpis otrok v vrtec, ki izpolnjujejo starostni pogoj - 11 mesecev, od tega 36 iz naše občine. Kot smo izvedeli, je vodstvo vrtca na občino poslalo tri predloge za oblikovanje oddelkov, ki so jih pripravili tako, da so upoštevali predvsem vključitev domačih otrok. Občina je podprla predlog, da v prihodnjem letu ostane odprtih le sedem oddelkov. »S tem se lokacija vrtca na Logu s koncem tega šolskega leta zapre, vsi otroci pa bodo v bodoče obiskovali le vrtec v Dragomerju. Ker bomo imeli le 7 oddelkov, načrtovana gradnja prizidka za 2 oddelka Vrtca Dragomer ne bo potrebna,« je pojasnilo vodstvo vrtca. V prihodnjem letu naj bi sprejeli 27 novih otrok, vse iz občine Log - Dragomer, zavrnjenih pa naj bi bilo 9 oziroma 7 otrok iz občine, saj sta 2 vložila vlogo tudi v zasebni vrtec Zvezdica. »Odklonjeni bi bili: 2 otroka, rojena leta 2015, 2 otroka, rojena leta 2014, in 3 otroci, rojeni leta 2013. V 7 oddelkov bi bilo vključenih 140 otrok,« še dodajajo v vrtcu.

 

Letošnje leto je siva lisa, prihodnja leta naj bi bilo bolje
Tako pravi župan Miran Stanovnik, ki nam je zaupal, da naj bi pred vrati vrtca ostalo majhno število otrok: »Zadevo smo želeli zapeljati analitično, tako da čim manj prizadenemo naše okolje. Analizirali smo situacijo in ugotovili, da bo letos zunaj ostalo minimalno število otrok, to je maksimalno sedem. V kasnejših letih pa bo situacija le boljša. Glede na vse kazalce, bodo v prihodnjih letih praktično vsi otroci pokriti. Letos bo tista siva lisa.« Pojasnil je še, da imajo sosednje primestne občine veliko večje težave s predšolskim varstvom, pričakujejo pa tudi klice staršev odklonjenih otrok. »Takšni klici, verjamem, so bili tudi že v preteklosti. Konec koncev je zakonodaja taka, da majhni otroci ne morejo biti sprejeti v vrtec, preden dopolnijo določeno starost, med letom pa ni zasedanja komisije in ti premladi otroci so vedno nekje vmes. Do sedaj se je vedno našla rešitev. Mi bomo vsak primer reševali individualno in verjamem, da ga bomo skupaj s starši znali rešiti.«

Medtem ko bodo v dveh zaporednih letih v javnem vrtcu zaprli dva oddelka, enega so zaprli letos, drugega prihodnje šolsko leto, pa bo zasebni vrtec Zvezdica še naprej deloval s koncesijo. »Koncesijski vrtec se je v našem okolju izkazal kot dobra rešitev. Smo le majhna občina in vsako zavračanje otrok ali preveliko število prostih mest v vrtcu se nam precej manifestira v proračunskih postavkah. S tem vrtcem dobro sodelujemo in nam je pomagal v takih primerih,« je povedal župan Stanovnik. 

Zaradi načrtovane ukinitve oddelka bodo v vrtcu imeli preveč delavcev in, kot pravi Stanovnik, bo morebitne odpovedi pogodb iz poslovnih razlogov ali prerazporeditve moralo reševati vodstvo šole oziroma ravnateljica. »Videli bomo, pri katerem kadru je rezerva in kje se da to čim manj boleče premostiti. Situacija v Sloveniji in svetu je taka, da od odpuščanja ne moremo pobegniti. Vedno je treba na mizo dati dejstva in se rešitev lotevati razumsko. Ali bo prišlo do izplačila odpravnine in odpustitve ali bo možno prerazporejanje, bo povedalo vodstvo šole. Žal mi je za vsakega zaposlenega, sploh dobrega kadra, ki ga nekaj časa ne bomo rabili. Ampak takšno je življenje,« je zaključil župan.

 

Prizidka k dragomerskemu vrtcu ne bodo gradili
Gradnje dveh načrtovanih oddelkov ne bo. Kot so pokazale analize, občini zadostuje sedem oddelkov, saj je trenutno v vrtec vključenih veliko število otrok iz drugih občin. »Na osnovi pregleda stanja za preteklih pet let ugotavljamo, da je vsa leta v 9 oddelkov vključeno precejšnje število otrok iz drugih občin. Večinoma so se vključili v oddelek za otroke, stare leto ali dve, in potem prehajali v oddelke 2. starostnega obdobja. Vključevanje je bilo možno, ker ni bilo dovolj vlog za otroke te starosti iz občine Log - Dragomer. Število vlog za vključitev otrok od tretjega leta dalje je majhno, zato vsa leta ostaja nekaj prostih mest v oddelkih 2. starostnega obdobja,« je pojasnila občinska uprava. Zaupali so nam še, da je v zadnjih dveh letih veliko staršev odklonilo vključitev v vrtec, razlogi za to pa so različni: selitev, vključenost v drug vrtec, porodniški dopust … Kot so dodali, naj bi v prihodnjih letih ob primerno postavljenih normativih v heterogene oddelke drugega starostnega obdobja razporedili več otrok: »Tako lahko oblikujemo 3 oddelke za 1. starostno obdobje, če bi bilo potrebno.«

Občinski svet je z osmimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim lani junija podprl gradnjo dvooddelčnega prizidka in selitev loške enote vrtca v Dragomer. Zdaj so načrti drugačni, zato nas je zanimalo, zakaj občina ni pravilno načrtovala oddelkov v vrtcu. »Načrtovanje oddelkov je posledica slabo rešenega informacijskega sistema, preko katerega starši vpisujejo otroke v vrtec. Zgodi se, da se starši vpišejo v tri, štiri vrtce in potem v treh ali štirih dobijo pozitivno odločbo, odločijo pa se le za en vrtec. Na osnovi tega so trije vrtci slabo planirani. Kot občina se trudimo, da bi se v tej smeri povezale vsaj sosednje občine in da ne bi prihajalo do takšnih anomalij. Te nam v proračunu strižejo ne na desetine, ampak na stotine tisočev evrov. To je slabo za naš sistem, za načrtovanje tega sistema. Slej kot prej tako pride do nezadovoljstva tistih, ki so planirali, in tistih, ki so prikrajšani, ker so računali, da se bo zadeva drugače iztekla,« pravi župan, ki zatrjuje, da sedanji sistem ni dober. Rešitev vidi v enotnem registru, s pomočjo katerega bi lažje spremljali potrebe po vrtcu.


»Jutri centralnega vrtca zagotovo ne bo«

Občina namerava nekoč v prihodnosti zgraditi centralni vrtec pri šoli. Glede na to da je bil vrtec v Dragomerju nedavno obnovljen, novega vrtca najverjetneje ne bodo gradili še zelo kmalu: »Vemo, da so časi taki, da nobena občina ni tako močna, da bi šla v modernizacijo oziroma novogradnjo, če ena stvar že obstaja.« Na občini bodo sledili trendom rasti prebivalstva. »Mi vemo, kakšne imamo možnosti v prostorskem smislu, in če gledamo te in naš načrtovan prirast prebivalstva, računamo, da bi se lahko število prebivalstva v občini povprečno dvignilo za 30 do 40 ljudi na leto. Če se bo izkazalo, da bo prirastek tako močan, bomo našli rešitve.«

 

V. Lovrenčič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!