Logo MojaObčina.si
DANES
7°C
0°C
JUTRI
5°C
0°C
Oceni objavo

Tradicionalno srečanje društev iz več občin, župnij in dekanij

Po osamosvojitvi Domovine Slovenije, smo se v Župnijah Brezovica in Preserje odločili, da se zahvalimo za samostojnost in priporočimo v Marijino varstvo tudi v naprej ( https://youtu.be/n5BKAD9STgY ),  tudi na srečanjih društev, katerim je skupno prostovoljno delo v skupno dobro in delujejo v župnijah znotraj Občin Brezovica in Log - Dragomer.

Ta srečanja so vsako leto na Veliki Šmaren pri naših največjih biserih kulturne dediščine in sicer ob 10. uri na Žalostni Gori in ob 19. uri pri Svetem Antonu Puščavniku, na Brezovici, kjer je bilo letos še posebej slovesno, saj je imel naš rojak g. Simon Kvaternik, ponovitev srebrne maše.

V uvodu nas je pozdravil domači župnik in delan g. Jožef Poje: https://youtu.be/uZYIYCd1lIs

Prišel pa je tudi naš rojak g. Klavdio Peterca in s seboj pripeljal našega dolgoletnega župnika in dekana, sedaj mrgr. Franceta Dularja. Tega smo bili tako veseli, kot tudi srebrnomašnika g. Simona Kvaternika, ki nas je seveda, tudi nagovoril: https://youtu.be/VNdaEKnH73M

Naše skavtinje in skavte, ki so na taboru so nadomestile skavtinje in skavti iz Tržišča na Dolenjskem.

Da je še bolj svečano, se torej oblečemo v narodne noše in društvene uniforme ter s seboj prinesemo prapore.

Po maši pa gremo v procesijo, iz zvonika nas spremljajo naši pritrkovalci, ( https://www.youtube.com/watch?v=bAGLlqi9YGM )ki so znani in smo jih veseli v zvonikih doma in tudi po Evropi.  ( https://youtu.be/WTnuGWvSscE )

Na takih srečanjih se bolje spoznamo, izmenjamo izkušnje in si damo korajže, da bi v naprej še bolje sodelovali. Prav tako je pomembna zahvala za mir in vse narejeno dobro do sedaj. Spomnimo se vseh tistih dobrotnic in dobrotnikov, ki jih ni več med nami.

Skupaj prosimo, da bi tudi v prihodnje znali prav premagovati vse preizkušnje, ki nam jih prinaša življenje. Tako v naših družinah, soseščinah, zaselkih, krajih župnijah, občini in v vseh širših družinah.

 

Posebna zahvala gre gospodinjam, ki so spekle dobro pecivo in g. Jožefu za pijačo.

Ob tem se zahvaljujemo vsem sodelujočim z željo, da bi se nam prihodnje leto pridružili še tisti, ki jih letos ni bilo. ( https://youtu.be/3Lq_Tjr3I0g )


Tatjana pa dodaja še poročilo iz Žalostne Gore pri Preserju:

Tudi letošnje poletje je za ŠKTD Lokvanj zelo delovno. Podobno, kot že vrsto
let, smo se tudi letos za Veliki Šmaren zbrali na Žalostni Gori pri Preserju.
Letos je bila udeležba narodnih noš zelo številčna. Kar 32 članov in članic in
najmlajša narodna noša je stara maj kot 3 leta. Srečanje pa obogatijo tudi
čebelarji, lovci in članice ter člani gasilskih in drugih društev, v svojih nošah ali
uniformah in z društvenimi prapori.
V sprevodu smo se podali k sveti maši, ki jo je opravil domači župnik g. Jože
Traven. Po maši smo nadaljevali druženje ob dobrotah domačih gospodinj ter s
pijačo in sladoledom, ki so ga prav tako pravili domačini. Razšli smo se z
novimi spoznanji hvaležnosti za vse prejeto ter v upanju, da se podobno srečamo tudi v prihodnjih letih.

Tatjana Poplas za ŠKTD LOKVANJ

Vnanje Gorice, 16.8.2023

Drago Stanovnik, za ODPMD Brezovica

 

Oglejte si tudi