Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 17.08.2017

delno oblačno
Zvečer se bodo ponekod še pojavljale plohe ali nevihte.
17°C | 31°C
petek, 18.08.2017
18°C | 35°C
sobota, 19.08.2017
16°C | 33°C
nedelja, 20.08.2017
14°C | 26°C
ponedeljek, 21.08.2017
11°C | 27°C
Opozorila
Sreda, 16.8.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Srečanje z Marijo Pirjevec Paternu


SOSED SOSEDU

| |
11.04.2016      10:26
A A

Srečanje z Marijo Pirjevec PaternuDeli:

Ker smo lani člani bralnega krožka prebirali sodobne tržaške avorje in spoznali celo vrsto odličnih pesnikov, pripovednikov in njihovih najnovejših del, smo se odločili, da se udeležimo  predstavitve  Rebulovega zbornika 2 in knjige Questa Trieste prof. Marije Pirjevec Paternu, dolgoletne profesorice slovenskega jezika in književnosti na Visoki šoli modernih jezikov za tolmače in prevajalce v Trstu ter velike poznavalke slovenske književnosti. Predstavitev je 30. marca v prostorih društva slovenskih pisateljev organiziral klub tržaških Slovencev v Ljubljani. Takrat smo še poglobili svoje poznavanje najnovejših dosežkov zamejske kulturne ustvarjalnosti. Pogovor urednice in avtorice obeh knjig z dr. Igorjem Škamperletom je odstiral bogato in zanimivo življenje pisatelja Alojza Rebule, ki je s svojim delom zaznamoval slovensko književno ustvarjalnost druge polovice dvajsetega stoletja. Na simpoziju in kasneje v zborniku, ki ga je izdala tržaška založba Mladika in je posvečen njegovi častitljivi 90-letnici, je štirinajst avtorjev osvetlilo njegovo osebnost in delo z novimi literarno-zgodovinskimi, sociološkimi, filozofskimi in jezikoslovnimi prispevki, ki jim je dodana tudi bibliografija njegovih del. Drugi del večera je bil posvečen knjigi Questa Trieste (izdala Mladika), v kateri je avtorica zbrala trinajst esejev o slovenski književnosti. V prvem delu se posveča slovenski tržaški literaturi 20. stoletja, v drugem delu pa stikom med slovensko in italijansko kulturo. Zanimiv in sproščen pogovor je pred nami razkrival večplastno tematiko dvostranskih odnosov in stikov med sosednjima kulturama, ki sta v preteklosti sobivali in se prepletali veliko tesneje in bolj sproščeno kot danes, ob vsem napredku in moči sodobnih tehnologij. Prav poznavanje, upoštevanje in spoštovanje sosedov in njihove kulture pa je v resnici osnova za boljše medčloveške, med-sosedske in mednacionalne odnose, vedno in povsod.

 

Alenka Logar Pleško, bralni krožek Društva DVIG – univerza za tretje življenjsko obdobje

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!