Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Merila za priznanja je potrebno obnoviti


SOSED SOSEDU

| |
26.05.2015      7:53
A A

Merila za priznanja je potrebno obnoviti


Podelitev priznanja za prispevek občanom je pomembno dejanje, ki motivira k prispevanju v splošno korist občanov. Podelitev priznanja nekomu, ki si tega ni zaslužil ne le, da razvrednoti upravičeno prejeta priznanja ampak lahko tudi pri marsikomu zmanjša voljo do družbeno koristnega delovanja. Zato morajo biti merila podeljevanja priznanj premišljeno, pravično in natančno napisana, postopek izbire nagrajencev pa pošteno izpeljan.


Deli:

O dobitnikih občinskih priznanj odloča Občinski svet po predlogu Komisije za mandatna vprašanja, volitve, imenovanja in administrativne zadeve (v nadaljevanju Komisija za imenovanja),  in na podlagi naslednjih meril za podelitev priznanj, ki so navedena v Odloku o podelitvi priznanj, citiram:

 

»Merila za podeljevanje priznanj:

(1)Naziv častni občan Občine Log - Dragomer je priznanje, ki se podeljuje posameznikom za dolgoletne in izjemne uspehe na posameznih področjih družbenega življenja in dela, ki prispevajo k razvoju in ugledu Občine Log - Dragomer.

(2)Grb občine je priznanje, ki se podeljuje posameznikom, zavodom, organizacijam, društvom, drugim pravnim osebam, ki delujejo na območju Občine Log - Dragomer, za življenjsko ali dolgoletno delo, ki prispeva k razvoju in ugledu občine oziroma prispevajo k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(3)Priznanje občine se podeljuje posameznikom, zavodom, organizacijam, društvom, drugim pravnim osebam, za uspešno delo v koledarskem letu ali daljšem obdobju na različnih področjih družbenega življenja.«

(4) Priznanje župana je priznanje, ki se podeljuje posameznikom, organizacijam in društvom, za izjemne enkratne dosežke in prispevke, ki so pomembni za razvoj, delovanje in promocijo občine. V Koledarskem letu je možno podeliti največ tri priznanja župana. Ob izjemnih dogodkih lahko župan podeli več priznanj.

 

V teh merilih so naslednje pomanjkljivosti:

Prostovoljno delo se nagrajuje z enakimi priznanji kot plačano delo. To ni prav. Dobro opravljeno prostovoljno delo bi moralo biti bolj cenjeno od enako dobro opravljenega plačanega dela. Delo naših gasilcev, ki so vsi prostovoljci, nad vse cenim zato, ker ga odlično opravljajo še posebej pa zato, ker zanj niso plačani.

 

Definicije priznanj »Častni občan» in »Grb občine« nista dovolj jasno zapisane, da bi se lahko z gotovostjo ugotavljalo, tako v katero od teh dveh kategorij priznanj sodi posameznik, ki je predlagan za priznanje, kot v kateri rang sodi posamezno priznanje.

 

Na koncu tretjega odstavka teh meril, ki definira priznanje »Priznanje občine« manjka ključni del stavka, ki je tako v primeru priznanja »Častni občan« kot v primeru priznanja »Grb občine« jasno naveden.  Ni namreč navedeno, da se priznanje »Priznanje občine«  podeljuje za delo, ki prispeva k razvoju in ugledu občine  oziroma  k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov. Ta manjkajoči del stavka pa omogoča, da se to priznanje občanu lahko dodeli za dosežke ne glede na to ali so ti dosežki prispevali dobrobiti  naših občanov. To pa lahko pripelje do podelitve priznanja nekomu, ki si ga ni zaslužil !

 

Komisija za imenovanja je na svoji osmi redni seji predlagala, da Občinski svet pregleda Merila za podelitev priznanj. Ta predlog zelo podpiram. Da bi Občinskemu svetu pri tem olajšal delo pa dajem v premislek naslednji predlog v katerem so zgoraj omenjene pomanjkljivosti odpravljene:

 

Predlog obnovljenih meril za podeljevanje občinskih priznanj:

(1)Zlati častni občan Občine Log - Dragomer je, po rangu prvo, občinsko priznanje, ki se podeljuje posameznikom za prostovoljno delo na posameznih področjih družbenega življenja, ki je potekalo bodisi v občini ali izven nje in, ki  je izjemno prispevalo k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(2)Zlati grb Občine Log - Dragomer je, po rangu prvo, občinsko priznanje, ki se podeljuje  samostojnim podjetnikom in pravnim osebam za prostovoljno delo na posameznih področjih družbenega življenja, ki je potekalo bodisi v občini ali izven nje in, ki  je  izjemno prispevalo k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(3) Srebrni častni občan Občine Log - Dragomer je, po rangu drugo, občinsko priznanje, ki se podeljuje posameznikom za plačano delo na posameznih področjih družbenega življenja, ki je potekalo bodisi v občini ali izven nje in, ki  je izjemno prispevalo k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(4) Srebrni grb Občine Log - Dragomer je, po rangu drugo, občinsko priznanje, ki se podeljuje samostojnim podjetnikom in pravnim osebam za plačano delo na posameznih področjih družbenega življenja, ki je potekalo bodisi v občini ali izven nje in, ki  je izjemno prispevalo k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(5) Zlato priznanje Občine Log - Dragomer je, po rangu tretje, občinsko priznanje, ki se podeljuje posameznikom,  samostojnim podjetnikom in pravnim osebam za prostovoljno delo na posameznih področjih družbenega življenja, ki je potekalo bodisi v občini ali izven nje in, ki  je nadpovprečno prispevalo k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(6) Srebrno priznanje Občine Log - Dragomer je, po rangu četrto , občinsko priznanje, ki se podeljuje posameznikom, samostojnim podjetnikom in pravnim osebam za plačano delo na posameznih področjih družbenega življenja, ki je potekalo bodisi v občini ali izven nje in, ki  je nadpovprečno prispevalo k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(7) Zlato priznanje župana je, po rangu peto, občinsko priznanje, ki se podeljuje posameznikom, samostojnim podjetnikom in pravnim osebam za enkratne uspehe pri prostovoljnem delu, ki so pomembno prispevali k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

(8) Srebrno priznanje župana je, po rangu šesto, občinsko priznanje, ki se podeljuje posameznikom, samostojnim podjetnikom in pravnim osebam za enkratne uspehe pri plačanem delu, ki so pomembno prispevali k razvoju in ugledu Občine Log – Dragomer, oziroma k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju občanov.

 

Stanislav Plevnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!