Logo MojaObčina.si

Log - Dragomer

JUTRI
31°C
14°C
PON.
32°C
17°C
3628

Šola in vrtec ponovno odprta

Log – Dragomer, 18. maj 2020 – V vrtec in šolo so se po več kot dveh mesecih ponovno vrnili otroci., a ne vsi. V vrtec je danes prišlo 39 odstotkov otrok, v šolo pa večina učencev prvih treh razredov osnovne šole. 25. maja se v šolo vračajo tudi devetošolci, vsi ostali pa bodo šolanje nadaljevali od doma.

Izobraževanje na daljavo zaradi epidemije covida 19 se je zaključilo za učence prvih treh razredov. Kot nam je povedala ravnateljica Osnovne šole Log – Dragomer, mag. Mihaela Mrzlikar, se je v šolo vrnila večina učencev prve triade. »V matično šolo je prišlo 109 od 112 otrok, v podružnično šolo v Bevkah pa 35 od 37 otrok.« Pouk bo potekal v manjših učnih skupinah, v katerih po priporočilih NIJZ lahko vključijo do 15 otrok. Kot so nam povedali na šoli bo šest razredov razdeljenih v dvanajst skupin., v Bevkah bodo otroke razdelili v tri skupine 

 

V šoli so se več dni pripravljali na prihod učencev, nam je pojasnila ravnateljica, ki je povedala, da bodo skušali upoštevati vse smernice za preprečevanje širjenja okužbe, a da to ne bo lahko. »Glede na spremembe, v načinu življenja, ki nam jih je povzročil novi koronavirus, zdravstvena priporočila in navodili, se bo tudi naše delo in poučevanje moralo temu prilagoditi. Pravila so zelo stroga. Upoštevati bo treba priporočene medsebojne razdalje, zato smo šolo polepili s trakovi s katerimi smo označili razdalje, premikali smo pohištvo in mize ter označili imena učencev. Vse bomo delali v skladu s priporočili, ki pa jih bo težko izvajati.« 

 

Starši so svoje otroke lahko danes pripeljali le do vrat, v šolo pa so lahko vstopili samo učenci in zaposleni. Vstopali so posamično, pri tem pa so morali upoštevati še medsebojno razdaljo. Pouk je za vsako skupino potekal v svoji učilnici, kjer so učenci pojedli tudi malico. »Malice in ostali obroki bodo zaradi strogih ukrepov nekoliko prilagojeni. Malica bo na primer enoporcijska, ob upoštevanju strogih higienskih ukrepov jo bodo otroci zaužili v učilnici, kjer bo potekal pouk.« Za vsakega otroka so pripravili mizo in stol, ki so jo označili z njegovim imenom. Otroci prve triade mask v šoli ne nosijo, te morajo imeti le zaposleni, skrbeti pa je treba tudi za redno prezračevanje. »Otroci bodo pred svojimi učilnicami pustili čevlje, oblačila pa bodo prinesli v učilnico, da se bodo lahko oblekli, če bi jih zeblo, saj bo zaradi priporočil učilnice treba redno zračiti.«

 

Zaradi uresničevanja vseh navodil in priporočil je na delo prišlo bistveno več zaposlenih kot bi jih za tolikšno število učencev potrebovali ob normalnih pogojih. »Zaradi stiske pri zagotavljanju kadra, bodo učenci združeni v jutranjem in popoldanskem varstvu, vendar skupine ne bodo večje od priporočenih 15 učencev. V službo je prišlo okoli 25 zaposlenih. Uporabili bomo vse, ki jih lahko, od knjižničarke, učiteljev športne vzgoje, socialnih delavk, na pomoč so prišle tudi vzgojiteljice iz vrtca, da bomo lahko približno v skladu z navodili speljali pouk,« je še razložila Mrzlikarjeva. Ta nam je zaupala, da se bodo trudili, da bodo otroci upoštevanje razdalje med njimi in strožja higienska priporočila čim lažje sprejeli, ter ob tem priznala, da jo skrbi kako bo z upoštevanjem vseh pravil. 

 

25.maja v šolo še devetošolci

Kot nam je pojasnila ravnateljica Mihaela Mrzlikar naj bi v šolske klopi zadnji teden v maju sedlo še 51 učencev devetih razredov ter 10 učencev od 4. do 8. razreda, ki ne dosegajo minimalnih standardov znanja in bi bili lahko negativno ocenjeni, zato bodo za njih izvajali dopolnilni pouk. Za vse ostale učence od 4. do 8. razreda pa bo izobraževanje še naprej potekalo na daljavo. 

 

Vrnilo se je 50 vrtčevskih otrok

Tudi v vrtcu je delo danes potekalo v manjših skupinah. Kot nam je pojasnila pomočnica ravnateljica vrtca, Mojca Erjavec, so prijavljene otroke razdelili v pet oddelkov. »V vrtec je danes prišlo 15 od 28 otrok prvega starostnega obdobja in 33 od 100 otrok drugega starostnega obdobja. Tri delavke so na čakanju zaradi zdravstvenih razlogov, dve sta priskočili na pomoč osnovni šoli in sta bili prerazporejeni na delo v dežurstvo oziroma v popoldansko varstvo.« Delo je potekalo nekoliko drugače kot običajno, predvsem z upoštevanjem strogih higienskih ukrepov. »Zjutraj je bilo zelo mirno in sproščeno, otroci so v vrtec prišli brez težav, le dva mlajša otroka  sta se težje ločila od svojih staršev, zaradi tega, ker sta bila toliko časa odsotna« Povedala nam je še, da so staršem poslali obvestilo, kako bo organizirano delo v vrtcu ter priporočila za lažji ponovni vstop v vrtec »Zelo smo hvaležni, da so starši sprejeli in razumeli, da moramo vpeljati drugačen sistem dela in so otroke pripravili na ponoven prihod v vrtec in prilagojena pravila. Zahvaljujemo se tudi vsem staršem, ki varstva nujno ne potrebujejo, in so otroke zadržali doma, saj bi v nasprotnem primeru lahko imeli resne težave z organizacijo,« so še dodali v vrtcu.

 

Starejši otroci so ob prihodu izvedeli, na katerem stolu bodo sadili pri kosilu ali pa igrah, ki običajno potekajo sede, na primer pri risanju, kje bodo dobili igrače ter podobno. Vrtec so organizirali po zgledu montessori programov. »Pri starejših otrocih smo igrače, ki jih lahko razdelimo, na primer kocke, razdelili v več posodic. Vsak otrok je dobil svojo posodo igrač, ki si jo je sam izbral in jih bo uporabljal tudi naslednji dan. Igrače, ki jih ne moremo razdeliti pa bomo razkuževali. To bo v praksi tudi pri mlajših otrocih, saj ti otroci pogosteje menjavajo igrače. Tako da jih bomo po uporabi dali v škatle, umaknili in potem spet razkužili.« Kot so nam povedali v vrtcu so otroke vzgojiteljice učile o priporočenih medsebojnih razdaljah. »Vzgojiteljice so na tla igralnic narisale pike na katerih se naj bi otroci igrali, naučile so jih, da naj bi bili od svojih prijateljev oddaljeni toliko kot lahko stegnejo roke. Otroci so si pošiljali poljubčke in nakazovali objeme ter si naklonjenost izkazovali z gestami.« Kot so nam še povedali v vrtcu so novo vrtčevsko realnost otroci dobro sprejeli in bili v vrtcu zadovoljni in veseli. »Vzgojiteljice so bile zelo zadovoljne, otroci pa tudi. Imeli so dovolj prostora, vzgojteljice so jim namenile veliko pozornosti in časa, imeli so dovolj igrač in dovolj srečanj, da so bili videti zadovoljni.« To so nam potrdili tudi starši, ki smo jih srečali pred vrtcem ter zagotovili, da so se njihovi otroci ponovnega odprtja vrtca srčno razveselili, kljub temu, da so vedeli, da bodo pravila nekoliko drugačna. 

 

»Ker je bilo v vrtcu le okoli 40 odstotkov otrok, je sistem dobro funkcioniral. Če bi v vrtec prišli vsi naenkrat bi bil v teh razmerah verjetno kaos. Tako se bo zaradi postopnega odpiranja vrtcev, približno polovica otrok seznanila z novim sistemom. Kar je zelo v redu, saj ga bo tako lažje vpeljati še za vse ostale otroke.«

 

Tudi v vrtcu se morajo držati številnih novih navodil in priporočil, med drugim so za vsako skupino otrok določili umivalnike pri katerih se umivajo ter stranišča, poskrbeli so, da se skupine ne srečujejo na hodnikih in v garderobah ter temu prilagodili tudi čas za kosilo. Otroci spijo vsak na svojem ležalniku, ki stoji na stalnem mestu v ločeni igralnici. »Vzgojiteljice imajo veliko dela, paziti je treba na nadzor nad higieno otrok v kopalnici, na red, na razkuževanje. Pripraviti je bilo treba igrače, umakniti tiste, ki se jih ne da razkuževati,« so nam še pojasnili v vrtcu

 

V. L.

Foto: Vrtec Log - Dragomer

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi