Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 23.06.2018

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, zjutraj bo po nekaterih nižinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, na Primorskem od 11 do 14 °C.
10°C | 22°C
nedelja, 22.06.2018
16°C | 19°C
ponedeljek, 24.06.2018
12°C | 22°C
torek, 25.06.2018
13°C | 23°C
sreda, 26.06.2018
12°C | 24°C
Opozorila
Petek, 22.6.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Proračun skozi prvo svetniško sito


NOVICE

| |
23.11.2016      8:54
A A

Proračun skozi prvo svetniško sito


Občinski svetniki so na novembrski redni seji obravnavali predlog proračuna za prihodnje leto ter ga dali v desetdnevno javno razpravo. Na mizah so tokrat imeli še finančne projekcije proračunov do leta 2035, analize ter med drugim tudi izvedbeni načrt za strategijo razvoja občine.


Deli:

V predlogu proračuna za leto 2017 je načrtovanih 5,4 milijona evrov prihodkov ter 6 milijonov evrov odhodkov, razliko pa naj bi pokrili s sredstvi, ki so na računu občine ostala v letošnjem letu. Na odhodkovni strani so investicijski odhodki načrtovani v višini 4,3 milijona evrov. Dobršen del teh sredstev je predviden za gradnjo kanalizacije s pomočjo kohezijskih sredstev, v proračunu pa so na podlagi arbitražne odločbe zagotovljena tudi sredstva za povrnitev vlaganj zasebnega partnerja v športni objekt v dragomerskem športnem parku. Prihodnje leto naj bi med drugim celovito rekonstruirali del Rimske ceste, uredili križišče pri loški trgovini, načrtovana pa so še sredstva za pripravo dokumentacije za stavbo nekdanjega loškega vrtca, ki bo podlaga za nadaljnje aktivnosti in morebitno sofinanciranje obnove.
Pri glasovanju so bili svetniki usklajeni ter proračunu soglasno dali zeleno luč, potrdili so tudi letni načrt pridobivanja in razpolaganja s stvarnim premoženjem občine, kadrovski načrt ter predlog sklepa, da ni predvidena prodaja finančnega premoženja in predlog proračuna dali v desetdnevno javno razpravo, ki se je zaključila 28. novembra. Ob  obravnavi izvedbenega načrta za strategijo razvoja občine so bili enotni, da je skupina, ki je pripravljala dokument vložila veliko truda in opravila veliko dela. Večino razprave na to temo so opravili že v odborih, na seji pa so se posvetili oblikovanju sklepa. Na koncu so potrdili izvedbeni načrt, priložene časovne in finančne projekcije za izvedbo aktivnosti v obdobju od leta 2017 do 2030 pa so sprejeli le kot informativne in neobvezujoče za nadaljnje delo. Svet je še sklenil, da bo strategija razvoja Občine Log - Dragomer osnova za sprejemanje prihodnjih občinskih proračunov.

Skupina je načrt pripravila tako, da je strategijo mogoče uresničiti v celoti, in sicer s 146 ukrepi. Pripravili so tudi nekaj projekcij s časovno in finančno shemo, ki so neobvezujoče in so bile pripravljene zato, da bi pokazali, da je strategijo možno realizirati tako s finančnega vidika, kot tudi v zastavljenem časovnem okviru. Vseh petnajst strateških aktivnosti, ki jih je bilo predvidenih s strategijo razvoja občine, je v načrtu ocenjenih na 16,6 milijona evrov. Največ sredstev je predvidenih za gradnjo kanalizacijskega sistema s čistilno napravo, izboljšanje komunalnih storitev ter zmanjšanje onesnaženosti, ta strateška aktivnost je vredna 10 milijonov, prostorska ureditev središč naselij Dragomer in Log  ter ureditev občinskega centra pri osnovni šoli pa so ocenjene na skoraj 5 milijonov evrov. Ostalih trinajst strateških aktivnosti je finančno manj zahtevnih, vse skupaj so ocenjene na 1,6 milijona evrov, med njimi so vzpostavitev občinskih zdravstvenih storitev, zagotovitev varnih peš in kolesarskih poti ter prehodov čez cesto, vzpostavitev sistema lokalne prehranske samooskrbe, priprava predloga za dodatni avtobusni postaji ter med drugim tudi vzpostavitev sistema energetske samooskrbe na osnovi učinkovite in rabe obnovljivih virov energije.   
Na dnevnem redu tokratne seje je bil tudi predlog pravilnika o uporabi športnih objektov, ki ga je župan Stanovnik na začetku seje umaknil z dnevnega reda. Na njem pa je ostala potrditev cen najema šolskih prostorov, ki bodo prihodnje leto enake kot letos, svetniki pa so se seznanili še s predstavitvijo možnosti financiranja obveznih gospodarskih javnih služb varstva okolja z javno-zasebnim partnerstvom, analizo stanja in oceno finančnih posledic predvidenih investicij s tega področja ter se seznanili s projekcijo finančne konstrukcije proračunov Občine Log - Dragomer v obdobju od 2017 do 2035. Več o tej tematiki si lahko preberete v samostojnem članku.

 

V. L.  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!