Zbrane je nagovoril predsednik komisije veteranov in veterank Gasilske zveze Vrhnika Rajko Pirc, ki je izrazili iskreno hvaležnost za množično udeležbo in podporo veteranov. »To srečanje ni le tradicija – je priložnost, da skupaj obeležimo predanost, požrtvovalnost in mozaik izkušenj, ki jih skozi desetletja ustvarjamo veterani,« je poudaril Pirc ter se zahvalil Loškemu gasilskemu društvu za gostoljubje.
V nadaljevanju je izpostavil pomembne goste, ki so s svojo prisotnostjo počastili srečanje, med njimi: predsednika Notranjske regije Franja Bukovca, predsednico komisije za veterane Notranjske regijeMarinko Cempre Turk, predsednico GZ Vrhnika Andrejo Lenarčič, poveljnika GZ Vrhnika Benjamina Svenška, častnega predsednika GZ Vrhnika Vinka Keršmanca, predsednico PGD Log Marino Kokal, poslanca DZ RS Bojana Čebelo, podžupana občine Vrhnika Mirka Antoloviča, predstavnike Civilne zaščite ter zastopnike veteranskih organizacij okoliških občin in sosednjih gasilskih zvez.
Posebno vzdušje so pričarali tamburaši iz Borovnice pod vodstvom tov. Jožeta Zvera, ki so dogodek otvorili s slovensko himno in ga spremljali s svojim programom.
Pirc je zbranim predstavil tudi delo komisije v letu 2025. Ta se je odzvala na vsa srečanja in posvete Notranjske regije ter obiskala kar 21 dogodkov in tekmovanj. Med pomembnejšimi aktivnostmi je izpostavil strokovno ekskurzijo v Rogaško Slatino, kjer so veterani obiskali steklarno, tamkajšnje Gasilsko društvo, župnišče tudi 106 metrov visok razgledni stolp Kristal. Ob tem je Vili Mevec podrobneje predstavil še rezultate tekmovanj in dosežkov veteranov.
Kot vsako leto so tudi tokrat s posebno toplino in spoštovanjem obdarili veteranke in veterane, ki v letu 2025 praznujejo častitljive življenjske mejnike. Prejemniki priznanj za 70 let so: Tatjana Kozjek, Ciril Šivic, Jože Fortuna, Janez Žakelj, Jože Japelj, Franc Samotorčan, Jože Mevec, Tina Ravnihar, Antonija Sojer. Priznanja za 80 let so dobili Jakob Pivk, Ivan Kosi, Anton Mihevc, Srečko Krašovec, Matevž Samotorčan, Marija Lenarčič, Danijela Remškar, prejemnik priznanja za 90 let pa je Ivan Žerjav.
Dogodek je popestrila tudi ponovitev skeča, ki so ga veterani premierno predstavili na praznovanju 70-letnice Gasilske zveze Vrhnika v Cankarjevem domu. Besedilo, ki ga je napisala veteranka PGD Log Helena Kavčič, sta izvrstno uprizorila veterana Slavka Gardina iz Prostovoljnega gasilskega društva Breg in Janez Cankar iz Prostovoljnega gasilskega društva Podlipa ter s humorjem in toplino nasmejala občinstvo.
Srečanje se je nadaljevalo v sproščenem, tovariškem vzdušju, kjer so se prepletali spomini, izkušnje in zadovoljstvo nad bogatim gasilskim delom. »Naj bo ta večer priložnost za praznovanje, povezovanje in izkaz spoštovanja vsem, ki prispevate k našemu skupnemu namenu,« je ob zaključku poudaril Rajko Pirc ter zbrane povabil k druženju.
Andreja Čamernik Rampre
Foto: Andreja Čamernik Rampre, Rajko Pirc




