Logo MojaObčina.si

Log - Dragomer

JUTRI
16°C
5°C
SRE.
18°C
5°C
3628

Podaj roko  – Skupaj rešujemo probleme staranja prebivalstva

''Podaj roko'' je projekt Občine Log - Dragomer, ki je uspešno kandidirala na javnem pozivu LAS Barje z zaledjem in ki ga sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj. Projekt se osredotoča predvsem na izboljšanje kakovosti življenja starejših občanov, da bi lahko ostali čim dlje v svojem domačem okolju. Občina Log - Dragomer je nosilka projekta, projektni partnerji pa so še: Društvo upokojencev Log pri Brezovici, Društvo upokojencev Dragomer - Lukovica, Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje ter Osnovna šola Log - Dragomer.

Demografska kriza je eden najbolj perečih problemov našega časa. Kaj to pomeni? Tako za Evropo kakor za ostali svet velja, da bo mladih in odraslih vse manj, starih ljudi pa vse več. V občini Log - Dragomer je povprečna starost občanov višja od slovenskega povprečja in se tudi viša hitreje kot v drugih občinah v Sloveniji. V Sloveniji, in enako velja tudi za občino Log - Dragomer, se v desetletjih po letu 1980 rojeva skoraj dvakrat manj otrok kot prej. To pomeni, da bo generacija današnjih mladih, naših otrok, morala poskrbeti za dvakrat več starih ljudi. Starejši ljudje so izredno heterogena skupina ljudi, ki na eni strani potrebujejo oskrbo, po drugi strani pa lahko zelo aktivno sodelujejo v družbi in pomagajo mlajšim, pogosto preobremenjenim generacijam.

Za obvladovanje demografske krize na svetovni ravni je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO)  pripravila program Starosti prijazne skupnosti, ki se širi po vsem svetu. Leta 2005 so na 18. svetovnem kongresu gerontologije (vede o staranju in starosti) v Rio de Janeiru sklenili, da je treba prisluhniti potrebam starajočih se ljudi in udejanjiti rešitve, ki bodo krizo učinkovito reševale. Takšne rešitve, ki bodo omogočile razvoj, ki je prijazen starim ljudem in vsem drugim prebivalcem, zlasti mladim družinam – urejeni pločniki na primer lajšajo življenje tako starim ljudem kot staršem z otrokom v vozičku. Pri tem je bilo odločilno spoznanje, da je najbolj primerna prostorska enota za ukrepanje lokalna skupnost – s svojimi socialnimi mrežami, strukturami, organizacijo, velikostjo in prebivalci. Namen programa je, da se sleherno mesto oceni samo, kaj mora in zmore storiti, da bo staranju in starosti bolj prijazno. Na podlagi te ocene si začrta strateške usmeritve in jim v naslednjih letih sledi. In prav tako smo se zadeve lotili tudi v občini Log - Dragomer, v sklopu projekta PODAJ ROKO.

V okviru projekta bomo izvajali številne aktivnosti za izboljšanje kakovosti življenja starejših v občini; med drugimi bomo vzpostavili informacijsko točko »Pisarna za starejše«, organizirali različne delavnice, usposabljali prostovoljce, nudili podporo neformalnim oskrbovalcem (to je tistim, ki doma oskrbujejo svoje starše, tete, strice, tašče, zete, sosede, prijatelje) itd. Ker je to celostni projekt občine pa je pri njegovi izpeljavi pomembno, da skupaj definiramo, kaj v občini potrebujemo, zmoremo in hočemo na področju staranja in povezovanja generacij. Odgovori na ta vprašanja nam bodo pomagali začrtati smiselno delo za čas projekta in po njem. V januarju je začela še bolj intenzivno delovati ožja delovna skupina, v  kateri smo predstavniki občine, Inštituta Antona Trstenjaka in društev upokojencev, ki predstavljajo starejše ljudi v občini. Ožja skupina se bo z načrtovanjem in delom za kakovostnejše staranje v občini intenzivneje ukvarjala, vendar pa bo pri tej nalogi nepogrešljivo vključevanje čim širše skupnosti. V prvi fazi vabimo občane in organizacije, da posredujejo svoje izkušnje o tem, kaj v občini na področju staranja že dobro deluje in opažanja, kaj bi se še lahko izboljšalo. Več informacij v pobudi na koncu članka.

V tesni povezavi z ožjo skupino bo delovala širša skupina, imenovana lokalna akcijska skupina, skupina pomembnih in predvsem zavzetih posameznikov in predstavnikov različnih organizacij, ki delujejo na področju medgeneracijskega sožitja in kakovostnega staranja; med njimi so predstavniki zdravstvenih, socialnih, vzgojnih in drugih strok in nevladnih organizacij. V tej skupini bomo izmenjevali izkušnje dela s starejšimi, pretresali ideje in njihovo realno izvedbo, poskrbeli bomo, da bodo ključne informacije in vprašanja dosegla čim večji krog ljudi.

Za konec se vrnimo na začetek. Rekli smo, da se moramo na staranje prebivalstva ustrezno odzvati, če hočemo dobre pogoje za dostojanstveno in lepo staranje v občini Log - Dragomer, za sedanjo in prihodnje generacije. Pri tem velja slovenski pregovor: »Kakor si bomo postlali, tako bomo ležali.« Te naloge ne more opraviti ožja skupina projekta Podaj roko  sama, niti ne zdravstveni dom, center za socialno delo, Rdeči križ, Karitas ali kakšna druga nevladna organizacija sama. Prav tako te naloge ne bo sam opravil župan in njegova uprava, niti kakšen zavzet posameznik. S to nalogo se lahko spopademo samo vsi skupaj – več oči namreč več opazi, več glav več ve in več rok več naredi.


Katja Polc in Marta Grčar, Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje v imenu ožje skupine projekta Podaj roko

Poziv občanom Log - Dragomerja: 

Podajmo si roke že na samem začetku. Vabimo Vas, da nam pošljete vaše pobude in opažanja, ki se navezujejo na vprašanji Kaj vse je v Log - Dragomerju starosti prijazno, da smo lahko tega veseli in na to ponosni? Kaj bi se dalo v naši občini spremeniti, popraviti, organizirati, da bi bil bolj prijazen starim in z njimi vsem ostalim? in jih pošljite na elektronski naslov katja@iat.si ali pa jih sporočite na telefon 064 299 599.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi