Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Odpeljali več kot deset ton odpadkov


NOVICE

| |
13.05.2013      14:02
A A

Odpeljali več kot deset ton odpadkov


Log - Dragomer, 16. april 2013 – Občani Loga - Dragomerja ste se tudi tokrat množično udeležili akcij Komunalnega podjetja Vrhnika. To je sredi aprila na isti dan organiziralo kar dve akciji; pred gasilski dom v Dragomerju ste občani lahko pripeljali nevarne odpadke, na parkirišče pred Osnovno šolo Log - Dragomer pa odpadno elektronsko in električno opremo. Ob tej priložnosti so na ogled postavili tudi vozilo E-transformer.


Spomladanska akcija zbiranja nevarnih odpadkov je bila dobro obiskana.
Spomladanska akcija zbiranja nevarnih odpadkov je bila dobro obiskana.
Deli:

Spomladanska akcija zbiranja nevarnih odpadkov, ki so jo Log-Dragomerčani v zadnjih letih vzeli za svojo, je bila tudi letos zelo dobro obiskana. Občani so pred dragomerški gasilski dom pripeljali 1.939 kilogramov nevarnih odpadkov; tako kot ob vsaki akciji so tudi tokrat oddali izjemno velike količine barv, črnil in lepil, prinesli so jih kar 1.270 kilogramov. Občani vse leto doma pridno zbirajo tudi odpadna jedilna olja, na komunali so jih natehtali 228 kilogramov, ter motorna olja, ki jih je bilo sicer letos precej manj kot prejšnja leta, 42 kilogramov. Na spomladansko akcijo so občani prinesli več čistil kot v prejšnjih akcijah, 109 kilogramov, velike pa so tudi količine drugih zbranih nevarnih odpadkov: izstopa 83 kilogramov razpršil, 64 kilogramov baterij, 79 občanov, kar je sicer manj kot lani, pa je na akcijo prineslo še precejšnje količine zdravil, pesticidov in kislin ter nekaj akumulatorjev.

 

Akcija OEEO

Pred osnovno šolo pa je istočasno potekala skupna akcija Komunalnega podjetja Vrhnika in Zeosa. Drugič po vrsti so organizirali akcijo zbiranja odpadne elektronske in električne opreme. "Ob današnji akciji zbiranja elektronske in električne opreme so občani Loga - Dragomerja večinoma pripeljali drobno elektroniko, se pravi računalnike, sesalnike za prah, sušilnike za lase, tiskalnike, ter nekaj manj večje odpadne električne in elektronske opreme, kot so hladilniki in pralni stroji. Večinoma so si ogledali E-transformer, v katerem je na ekološki način prikazano, kako se reciklira odpadna elektronika," je povedala Jožica Rupnik z vrhniške komunale. Na tokratni akciji OEEO, ki se je je udeležilo skoraj sto občanov, so zbrali 8.290 kilogramov teh odpadkov. Posebno vozilo E-transformer, ki so ga pripeljali na ogled na parkirišče, je opremljeno z najnovejšo multimedijsko in svetlobno predstavitveno opremo, ki se v celoti napaja iz lastne elektrike, proizvedene v sončnih celicah na strehi vozila. V notranjosti je potujoča razstava, na kateri so razstavljeni sestavni deli velikih in malih gospodinjskih aparatov, mobilnih telefonov, televizorjev in druge elektronske opreme. Razstava je podkrepljena z videoprezentacijo, ki opozarja na nevarno visok odstotek elektronskih odpadkov, ki vsako leto strmo narašča predvsem zaradi izboljšav na področju elektronskih aparatov; te namreč uporabniki, da ostanejo v koraku s časom, menjajo vse pogosteje. Sicer pa je vozilo E-transformer del evropskega projekta, ki predvsem mlajše, pa tudi starejše generacije usmerja k ozaveščanju o pomenu pravilnega ravnanja z E-odpadki in odpadnimi baterijami.

Zbrane količine odpadne električne in elektronske opreme je tako kot že lani prevzelo podjetje Zeos, ki je naprave najprej ločilo, jih razgradilo oziroma ločilo sestavne dele ter v tej fazi izločilo ozonu škodljive snovi in nevarne dele, sledila pa sta drobljenje in priprava za nadaljnjo obdelavo. Nekatere dele elektronskih in električnih naprav reciklirajo oz. predelajo v surovine za vnovično uporabo, spet druge porabijo kot gorivo. Sicer pa naj bi na leto nastalo približno 40 milijonov ton električnih in elektronskih odpadkov. Zaradi nenehnega in hitrega razvoja tehnologije ocenjujejo, da bo ta številka rasla trikrat hitreje kot proizvodnja preostalih dobrin. Skrb vzbujajoč podatek – že zdaj se nove naprave proizvajajo hitreje, kot se predelajo stare.

 

OEEO lahko vsak dan brezplačno oddate v zbirnem centru

Če ste akcijo zamudili, nič zato. Staro iztrošeno električno in elektronsko opremo ter nevarne odpadke lahko vsak dan brezplačno pripeljete in oddate v zbirni center na Tojnicah. Delovni čas:

ponedeljek, torek, četrtek in petek od 8.00 do 14.00,

sreda od 8.00 do 17.00,

sobota od 8.00 do 14.00.


Besedilo in fotografije: V. E.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!