Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Večer z Zdravkom Pečanom ob izdaji pesniške ......


KULTURA

| |
18.06.2013      8:52
A A

Večer z Zdravkom Pečanom ob izdaji pesniške zbirke Most


Letošnji praznik je ponudil resnično raznovrstne dogodke, med drugim so enega izmed večerov namenili tudi literaturi. V ospredju je bila poezija, poezija Dragomerčana Zdravka Pečana, ki se je v večnamenskem prostoru Osnovne šole Log - Dragomer občanom predstavil s svojo krstno pesniško zbirko Most. Literarni večer sta popestrila kulturni program otroškega pevskega zbora pod umetniškim vodstvom Mojce Lorber ter trio Lilijana Stepic, Emilija Erbežnik in Jože Jesenovec.


Deli:
Prva, krstna pesniška zbirka Zdravka Pečana je nastajala vrsto let; kot nam je pojasnil avtor, so pesmi iz zbirke rezultat navdiha iz zadnjih petih let, morda kakšnega leta manj. Avtor je v zbirko vključil več kot 140 pesmi, ki so tematsko zelo različne. "Tematika je zelo različna, od ljubezenskih ... Motive sem izbiral iz vsakega dneva posebej. Tako je v zbirki tudi pesem, ki sem jo namenil svojemu kužku. To so stvari, ki sem jih doživljal," je povedal Pečan. Sprva je pesmi pisal po trenutnem navdihu, takrat, ko se mu je v mislih rodil verz, kitica in iz nje pesem. "Pisanju pa sem se bolj posvetil v zadnjem času," je dejal in dodal: "Zanimivost glede nastajanja pesniške zbirke je tole ... Moja žena je dejala, kako boš ti izdal pesniško zbirko, ko pa po navadi nič ne bereš. Pa sem odgovoril, jaz ne berem, jaz pišem." V pogovoru s Pečanom smo izvedeli, da je njegova prva ljubezen sicer kiparstvo, v katerem je odkril samega sebe. V pisanje pa ga je "potisnil" tok življenja. Ker je veliko potoval po svetu in tam ni imel možnosti za kiparjenje, se je začel ukvarjati s pisanjem.
In zakaj naslov Most? "Most me nekako spominja na otroštvo. Dobršen del, predvsem tistih najstniških let, ki si jih najbolj zapomniš, sem preživel v Borovnici. V bližini mojega doma je bil most, ne tisti znani borovniški most, ampak Dolinski most, kakor ga imenujejo tam. En del navdiha je izšel iz tega, drugi del pa je povezava. Kajti most simbolizira neko povezavo med ljudmi. Vse moje pesmi so nekoliko spodbujene, angažirane z razmerami v družbi, in sem si rekel, moram nekaj podobnega izdati, da poskusim prispevati k boljšemu odnosu med ljudmi," je pojasnil avtor.
Ob tej priložnosti smo ga povprašali, ali lahko pričakujemo še kakšno pesniško zbirko, pa nam je odgovoril, da je vse mogoče. A kot je dodal, njegova prva ljubezen ostaja kiparstvo: "Prej bo dan ugledala kakšna kiparska razstava. Trenutno čutim neki izziv, da bi se predstavil še tu. Do zdaj sem pravzaprav kiparil, izkoriščal obstoječe korenine, jih dodeloval. Zdaj pa bi poskusil razstavo tudi tematsko obdelati." Njegovo prvo umetniško ljubezen smo v mini obliki spoznali tudi ob izidu pesniške zbirke. Pečan je obiskovalcem predstavil eksponate, ki sodijo v začetek njegovega ustvarjanja, ter tudi nekaj dokaj novih del.
Literarni večer v organizaciji KUD Kosec je popestrila poezija, tako v govorjeni obliki, ki so jo z recitacijo predstavili učenci in Danica Jazbinšek, kot v pesmi Otroškega pevskega zbora Osnovne šole Log - Dragomer ter glasbi, ki so jo izvajali brata Erič, orgličar Miha in kitarist Julijan, ter trio Stepic, Erbežnik in Jesenovec. Ob koncu uradnega dela so lahko obiskovalci ob prigrizku pokramljali z avtorjem. (ve)

Za konec pa še pesem iz pesniške zbirke Most:

SANJE
Za srečo v življenju so potrebne sanje,
saj brez njih ne veš, po čem hrepenet'.
So kot labirint besed, ko stopiš vanje,
najprej jih poskušaš razumet',
nato pa z njimi znaš pesmi pet'.

Foto: V. E.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!