Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
6°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Lola Montez na BAVARSKEM


KULTURA

| |
18.02.2013      9:24
A A

Lola Montez na BAVARSKEM


Prejšnji mesec sem pisala o ljubezenskem življenju kralja Ludvika II, danes pa bo tekla beseda o življenju Lole Montez, plesalke, ki je odločilno vplivala na življenje njegovega starega očeta Ludvika I in povzročila pravo politično krizo in posledično odstop kralja.


Razvpita plesalka Lola Montez je odločilno vplivala na življenje kralja Ludvika I, zaradi nje je moral kralj celo odstopiti.
Razvpita plesalka Lola Montez je odločilno vplivala na življenje kralja Ludvika I, zaradi nje je moral kralj celo odstop...
Deli:

17. februarja 1821 se je irskima staršema rodila deklica  z imenom Elisabeth Rosanna Gilbert. Oče je bil oficir, mati pa pripadnica podeželskega plemstva. Odpotovali so v Indijo, v Kalkuto, kjer je njen oče kmalu po prihodu umrl zaradi kolere. Nato je nekaj časa živela pri očimu na Škotskem, kasneje pa se je šolala v kraju Bath v internatu za deklice.

 

Komaj 16-letna se je poročila z oficirjem in  z njim odpotovala v Indijo ,kjer pa se je že po dveh letih ločila.  Po ločitvi je odšla v London in se tam začela učiti španskega jezika in španskih plesov. Ker je bila nad obojim zelo navdušena, je odpotovala v Španijo, kjer je svoja znanja  še poglobila, kajti nameravala si je spremeniti  identiteto.

 

Leta 1843 se  je pojavila v Londonu kot španska plesalka z imenom Maria de los Dolores y Montez.  Umetniško ime si je nadela Lola Montez. Njen prvi nastop je bil zelo uspešen, a kaj, ko so jo kmalu razkrinkali in ugotovili njeno pravo identiteto. Prisiljena je bila pobegniti iz Anglije in se tako  izogniti zaporu. To je bil le prvi od mnogih pobegov in škandalov, ki zaznamovali njeno življenje.

 

Sledili so mnogi nastopi po raznih evropskih mestih. Tako je plesala v Berlinu pred pruskim kraljem Friderikom Viljemom in ruskim carjem Nikolajem, v Turingiji in Varšavi. Prav vsako njeno gostovanje se je  zaključilo s škandalom in posledičnim izgonom.

 

A Lola se ni dala. Njen moto je  bil »kar Lola želi, to Lola dobi« .Tako se je v letu 1844 pojavila v Parizu. Tu  je nastopala v pariški operi, vendar brez škandala ni šlo. Njen ljubimec je v dvoboju za njeno čast in dobro ime izgubil življenje. (Ljubimcev ji ni manjkalo,  tej množici sta bila tudi oče in sin Dumas, kot tudi Franz Liszt.) Seveda je morala zapustiti Pariz.,

 

Dve leti kasneje je pripotovala v bavarsko prestolnico Munchen, kjer se je ponudila kot plesalka v kraljevem gledališču. Direktor gledališča jo je zavrnil, saj se je izvedelo za vse njene prigode. Nikakor ji  ni dovolil nastopa. A Lola se spet ni dala. Spet je sledila svojemu življenjskemu vodilu » kar Lola želi, to Lola dobi« Z vsemi mogočimi triki je izsilila avdienco pri kralju Ludviku I. Kralja je tako očarala, da ji je takoj naslednji dan dovolil nastop v kraljevem gledališču. Pa ne le to, postala je tudi kraljeva metresa. Nič je ni motilo, da je imel kralj že 60 let, da je imel ženo in devet otrok, ki so bili vsi starejši od nje . Monarh je bil znan ljubitelj lepotic in to  ni bil njegov prvi skok čez plot, vsekakor pa najdražji in  najbolj usoden. Kralj ji je namenil ogromna denarna sredstva, ki so ji omogočala življenje na veliki nogi. Do leta 1850, ko se je razmerje končalo, je od kralja prejela 158.000 guldnov, kar bi zneslo 2,3 milijona evrov. Poleg tega so bila tu še dragocena darila, med drugim tudi  prestižna palača, kjer jo je kralj zelo pogosto obiskoval med 17. in 22. uro. V tej imenitni palači so se vrstili mnogi, ki so pričakovali, da bodo preko njene dobre besede pri kralju prišli do raznih privilegijev.

 

Seveda tak odnos ni ostal skrit. Ljudje so se zgražali in Lola je bila  med  meščani zelo osovražena. Kjer je le mogla, jih je izzivala in se prav zabavala, da jih je dražila in jezila. Lahko si predstavljamo, kako je završalo med meščani, ko je kralj zahteval, da se ji podeli bavarsko državljanstvo. Minister  Karl von Abel je to zahtevo kralja gladko zavrnil.  Minister je odstopil iz protesta. Nato je odstopila celotna vlada. Kralj je  z velikimi težavami sestavil novo vlado, Lola  pa je le dobila, kar je želela. Postala je državljanka Bavarske, pa ne le to, dobila je tudi naslov grofica von Landsfeld. V obrazložitvi  njenega imenovanja je navedena njena izredna dobrodelnost. 

 

Kot že rečeno, meščani so jo prav sovražili. Ona pa je še kar naprej izzivala. Priključila se je študentski bratovščini in se spustila v ljubezensko razmerje s članom bratovščine Palatia Peissnerjem .Njega in še  nekaj mladeničev je prepričala, da  so vstopili v njeno telesno stražo. Ta njena telesna garda se je imenovala Alemania. Bratovščina Palatia je »telesne stražarje« izključila iz svoje bratovščine. Lola se je pritožila pri kralju, ki je izdal ukaz, da jih takoj sprejmejo nazaj, a  tega ukaza člani niso hoteli ubogati. Kralj je pobesnel in ukazal zapreti univerzo do naslednjega semestra, študentje pa naj bi morali zapustiti mesto v treh dneh. Sledili so protesti in hrupni nemiri. Kralj je odpustil profesorje in visoke uradnike. Protestirali so tako profesorji ,študentje kot tudi meščani. Kralj je bil prisiljen preklicati ukaze in odpreti univerzo. A ljudem je bilo vsega dovolj.

 

4. marca l848 se je množica odpravila k orožarni. Vdrla je v notranjost in zaplenila razno orožje in tako oborožena odšla proti kraljevi rezidenci. Vendar jih je brat kralja Karl prepričal, da pohoda niso nadaljevali in se pomirili. Obljubljeno jim je namreč bilo, da bo plesalka izgnana v tujino. A glej ga zlomka! Lola se  je spet  prikazala na Bavarskem. Sedaj je bila mera polna. Ne le meščani tudi sorodniki  so imeli kralja in njegove plesalke dovolj Vlada je sklenila, da  mora kralj odstopiti, kar se je res zgodilo 16. marca 1848.

 

Kralja je zamenjal njegov najstarejši sin Maximilijan, Lola pa se je naselila v Švici, kjer je nadaljevala svoje neverjetno razkošno življenje, saj jo je kralj še vedno finančno podpiral in zasipal z dragocenostmi. Seveda se je  tudi v Švici vdajala razuzdanemu načinu življenja. Ko je to prišlo kralju na ušesa, se je ohladila, njegova navdušenost nad plesalko in raljeve  finance so presahnile.

 

A Lola se ni dala. Iz  Švice je odpotovala v London in se poročila z nekim oficirjem. A njen prvi soprog je bil še živ, zato ji je oblast grozila z zaporom zaradi dvomoštva. Spet je bila na begu. Odpotovala je v Italijo, a se je medtem že naveličala svojega novega moža in se od njega ločila.

 

Sledile so turneje po  Franciji in Belgiji, kjer je uspešno nastopala kot plesalka. Nemirna kot je bila, se je odpravila v Ameriko in  tam nastopala na Brodwayu v muziklu z naslovom »Lola  Montez na Bavarskem«, kjer je igrala samo sebe. V Ameriki je tudi izdala  svoje spomine, poleg tega pa je nastopala s predavanji, kjer je govorila o svojem življenju. Njena predavanja so bila precej obiskana, kar ji je prineslo dovolj denarja za primerno preživljanje. Tu se je  že tretjič poročila in hitro spet ločila. Za nekaj časa se je naselila v majhnem  zlatokopnem mestecu Grass Valley, kjer je zabavala rudarje, naro pa je odpotovala v Avstralijo in je poiskala iskalce zlata in se z njimi družila  in jim plesala.

 

V zadnjem letu svojega življenja smo jo spet srečali na turnejah med Ameriko in Anglijo, kje je služila denar s predavanji. Tu je spoznala protestantskega pastorja Charlesa Burnsa, ki jo je sprejel v episkopalno cerkev. Postala je predana in pobožna vernica. 1860 leta je stara komaj 39 let zbolela za pljučnico in umrla.

Milica Lavrenčič

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!